Şaşılık Tedavisi
Şaşılık Tedavisi
Şaşılık tedavisi birden fazla yöntem ile gerçekleşebilir. Bu rahatsızlıktan kurtulmak gelişen günümüz teknolojisi ile artık daha kolay mümkün olabilmektedir. BatıGöz Sağlık Grubu olarak bütün şubelerimizde şaşılık tedavisini gerçekleştirmekteyiz.

Şaşılık, iki gözün aynı anda bir cisme odaklanamadığı ve/veya gözlerin koordine hareketlerinin olmadığı klinik tablodur. Tedavi, çocuğumuz ve ailesiyle çıktığımız uzun bir yolculuktur. Erken tanı ile erken tedaviye başladığımız şaşılıkta çok önemli yol almış oluruz.

Bu sayede çocuğumuzun ilkokul çağına geldiği zaman; görme seviyeleri, derinlik algısı ve gözlerinin birbirine paralelliği yaşıtları gibi olabilir.

Şaşılığın Tedavi Yöntemleri

Şaşılık tedavisinde, görme keskinliğinin arttırılması, derinlik algısının kazandırılması, varsa anormal baş pozisyonunun ve çift görmenin düzeltilmesi, mümkünse serbest göz hareketlerinin sağlanması ve kozmetik yakınmaların düzeltilmesi amaçlanır. Tedavinin şekli hastanın muayene bulguları ve yakınmaları bir arada değerlendirilerek belirlenir.

Şaşılık tedavi yöntemleri cerrahi dışı ve cerrahi yöntemler olarak iki ana başlıkta toplanır.

Cerrahi dışı yöntemler, gözlük ihtiyacının giderilmesi, prizmatik camlar, ortoptik tedavi ve cerrahinin alternatifi veya test amaçlı Botulinum toksin A uygulamasıdır.

Cerrahi yöntemlerde ise gözlerin paralelliğini bozan dengelerin yeniden kurulması, gözlerin hareketini sağlayan kaslara müdahale ederek sağlanır.

Şaşılık Muayenesi

Şaşılık muayenesindeki en önemli şey detaylı bir öykü almaktır. Görme keskinliği ölçülebilen yaş grubunda görme keskinliğini ölçülmesi, gözlük muayenesinin yapılması ve gözün ön ve arka bölümlerinin detaylı incelenmesi şaşılık muayenesinin ayrılmaz bir parçasıdır.

Şaşılık, beyin içi bir tümör veya retinablastoma gibi hayatı tehdit edebilen bir göz tümörünün belirtisi olabileceği için göz dibi muayenesi hayat kurtarıcı olabilir.

Çocuk göz kliniklerinde kullanılan el otorefraktometresi ve elektronik retinoskop ‘spot vision’ çocukların birkaç dakika içinde gözlük ihtiyacını ortaya çıkarması açısından önemli kolaylık sağlamaktadır. Buna ek olarak ‘spot vision’ cihazı iki gözün ayrı ayrı odaklanmasını muayene eder ve de gözlerdeki kayma açısı hakkında fikir verir.
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x
İletişim Formu Covid-19 Önlemleri