Şaşılık Ameliyatı
Şaşılık Ameliyatı
Gözlükle ve egzersiz programlarıyla düzelmeyen durumlarda, doğumsal şaşılık hastalarında ameliyata başvurulur. Bu tedavi ile gözümüzde bulunan 6 adet kastan bazılarının kuvveti arttırılarak, bazılarının azaltılarak ya da bazılarının etki noktaları değiştirilerek yapılır. Şaşılıkta her ne kadar erken tedavi tercih edilse de erişkin yaşlarda da tedavi mümkündür.

Operasyon tercihen genel anestezi altında yapılır. Operasyon sonrasında göz kapatılır. Ameliyat sonrasında 1. günde göz açılır ve pansumanı yapılır. Sonrasında göz kapatılmaz, acı, ağrı olmaz sadece hastada hafif bir batma hissi olabilir. Ameliyattan 6 – 7 gün sonra hastalar günlük hayatlarına dönebilirler. Gözlerdeki kızarıklık yaklaşık 3-4 hafta sürer, damla kullanımı ile azalır.

Şaşılık nasıl geçer?

Şaşılığın pek çok farklı sebebi olabildiği için tedavisi de kişiden kişiye değişebilir.

Gözlükle Tedavi

Kimi şaşılıklar kırma kusuruna bağlı olarak oluşur ve gözlükle tedavi edilebilir. Kullandıkça gözdeki şaşılık düzelir.

Kapama Tedavisi

Bu tedavi yöntemi hastanın gözünde tembellik var ise yapılabilir. Sağlıklı göz belirli aralıklarla kapatılarak tembel gözün çalışması sağlanır.

Ortoptik tedavi (CAM)

Bu tedavi her iki göze görme yeteneğini ve derinlik hissini tekrar kazandırmak için göze uygulanan bilgisayar destekli egzersizlerden oluşmaktadır ve bir nevi fizik tedavidir. Bu tedavi şaşılık tedavi edilebildiği gibi, araba sürerken, futbol ve masa tenisi gibi mesafe ve zaman ayarlaması gereken sporlarla uğraşırken daha rahat ve başarılı olmamızı sağlar.

Cerrahi müdahale

Uygulanacak yöntem şaşılığın tipine ve derecesine göre değişiklik gösterir. Bu tedavi ile gözümüzde bulunan 6 adet kastan bazılarının kuvveti arttırılarak, bazılarının azaltılarak ya da bazılarının etki noktaları değiştirilerek yapılır. Şaşılık ameliyatları çocuklarda genel anestezi ile erişkinlerde ise lokal ya da genel anestezi ile yapılabilmektedir.


Şaşılık ameliyatı ne kadar sürer?

Ameliyat süresi müdahale edilen kas sayısına göre değişmekle beraber ortalama 1 saat sürer.
Şaşılık ameliyat sonrası iyileşme süreci
Ameliyattan 6 – 7 gün sonra hastalar günlük hayatlarına dönebilirler. Gözlerdeki kızarıklık yaklaşık 3-4 hafta sürer, damla kullanımı ile azalır.

Şaşılık ameliyatı riskli mi?

Her cerrahi işlemin riski olduğu gibi şaşılık ameliyatının da riski vardır. Deneyimli cerrahlarda bu risk oldukça azalmaktadır.

Şaşılık ameliyatı sonrası tekrar kayma

Ameliyat edilen gözün görmesi ne kadar iyiyse tekrar kayma riski o kadar azalır.
Şaşılık ameliyatı fiyatları
Hasta muayenesi yapılmadan online fiyat verilmesi uygun olmayabilir. Öncelikle uzman hekiminize muayene olmanız tavsiye edilir. Sitemizde fiyat belirtmememizin bir diğer sebebi de yasalar gereği diğer ameliyatlarda olduğu gibi şaşılık ameliyatı fiyatları konusunda da ücret bilgisi verilmesinin yasak olmasıdır.
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x
İletişim Formu Covid-19 Önlemleri