Serviks (Rahim Ağzı) Kanseri
Serviks (Rahim Ağzı) Kanseri
Serviks (rahim ağzı) kanseri dünyada kadınlarda ikinci sıklıkta görülen kanser türüdür. Rahim ağzındaki normal hücrelerin anormal hale gelip kontrolsüz şekilde çoğalması ile oluşur. Serviks kanserinin oluşumu yıllar sürebilir. Bundan önceki aşamalarda hücreler, kanser öncesi değişiklikler gösterirler. Bu durum erken tanıda son derece önemlidir. Bu hücreler kontrol muayenelerinde yapılan smear testi ile önceden tespit edilip, kanser oluşmadan önlemler alınabilir. Serviks kanseri erken tanısı için; cinsel olarak aktif olan 18 yaş üzeri her kadın, yılda bir defa jinekolojik muayene olmalı ve smear testi yaptırmalıdır.

Serviks Kanseri Belirtileri

• Cinsel temas sonrası kanama 
• Adet dışı kanama
• Menopoz sonrası kanama 
• Vajinal kokulu akıntı
• Cinsel temas sırasında ağrı

Bu tür şikayetlerle karşılaştığınızda, vakit geçirmeden kontrollerinizi yaptırınız.

Smear Testi Neden Önemlidir?

Günümüzde serviks kanseri pap smear testi sayesinde henüz kanser aşamasına gelmeden önce teşhis edilebilen ve etkili bir şekilde tedavisi mümkün olan bir kanser türü haline gelmiştir. Hiçbir şikayeti olmasa bile bir kadında daha sonra rahim ağzı kanserine dönüşebilecek bir problemi saptamak ve tedavi ederek kansere dönüşümünü engellemek için düzenli smear kontrolleri yapılmalıdır.

Serviks Kanseri ve HPV; Serviks kanserlerinin tamamına yakınından HPV (Human Papilloma Virüs) adlı bir virüs sorumlusudur. Bu virüs çoğunlukla cinsel ilişki ile nadiren de havuz ve tuvaletler aracılığı ile bulaşmakta olup, erken dönemde hiçbir belirti vermez. Bu nedenle tespitinde kontrol smearleri çok önemlidir.Oluşturma Tarihi : 10.10.2022
Güncelleme Tarihi : 18.04.2024
Editör : Yeliz Yiğit
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x
İletişim Formu Covid-19 Önlemleri