ReLEx SMILE Lazer
ReLEx SMILE Lazer
ReLEx SMILE lazer cerrahisinde LASIK lazerde gereken büyük kesinin tersine çok daha küçük bir kesi yeterli olabilmekte, bu kesi ebatı ReLEx SMILE’de 2 mm’ye kadar düşebilmektedir.

Bıçaksız lazer tedavilerinde bir devrim niteliği taşıyan ve özellikle yüksek miyoplarda oldukça iyi sonuçlar veren ReLEx SMILE tedavisinde bütün cerrahi basamaklar tek lazerde ve bıçaksız olarak yapılmaktadır. Femto LASIK yöntemine göre çok daha küçük kesi ile disk çıkarılması (lentikül) şeklinde gerçekleştirilmektedir. Bu sayede yüksek numaralı hastaların güvenli tedavi, daha az batma, yanma, daha hızlı iyileşme ve daha az kuru göz problemi ile karşılaşma gibi avantajları da bulunmaktadır.

ReLEx SMILE lazer cerrahisi, Carl Zeiss Meditec'in patentli teknolojisi olan VisuMax femtosaniye lazer kullanılarak gerçekleştirilir ve FDA tarafından onaylıdır. SMILE prosedüründe, cerrah korneada küçük, lens şeklinde bir doku (lentikül) oluşturmak için femtosaniye lazer kullanır. Daha sonra aynı lazerle kornea yüzeyinde küçük bir yay şeklinde kesi yapılarak cerrah bu kesiden lentikülü çıkarır. Minik lentikül çıkarıldığında, miyopi düzeltilerek kornea şekli değiştirilmiş olur. Kornea kesisi dikişsiz birkaç gün içinde iyileşir ve keskin görme çok hızlı gerçekleşir.

ReLEx SMILE Lazer Adayları Kimlerdir?

Özellikle aktif yaşam tarzı olan kimseler için, SMILE, LASIK veya benzer prosedürlerden daha çok önerilebilmektedir. Aktif yaşayışa sahip hastalar,  kornea flepini kazayla yerinden oynatabilmektedir ancak SMILE, korneada LASIK gibi bir flep kesmeyi içermediği için flep oluşturma sonrasında yaşanabilecek komplikasyonlar da devre dışı bırakılmış olmaktadır.

Bu sebeple aktif yaşam tarzına sahip kişiler ve profesyonel sporcular için ReLex SMILE Lazer yöntemi en uygun operasyon yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır.


ReLEx SMILE Lazer Kimlere Uygulanabilir?

ReLEx SMILE'a uygunluk adına bazı kriterler bulunmaktadır. Uzman bir göz sağlığı ve hastalıkları uzmanı hekiminin detaylı muayenesinde bu uygunluk incelenerek operasyon kararı alınabilmektedir. Genel olarak kriterler şunlardır;
 • 18 yaş veya daha büyük olunmalı,
 • Son bir yıl içinde göz numaralarınız değişmemiş olmalı,
 • Hastanın miyop derecesi -1.00 ila -10.00 dereceleri arasında olmalı, astigmatı ise ise -5.00 dereceden büyük olmamalı,
 • Genel göz ve kornea sağlık durumu, ReLEx SMILE'a uygun olmalıdır.

ReLEx SMILE Lazer Kimlere Uygulanamaz?

 • Numaraları değişmekte olan hastalar.
 • Hipermetropi hastaları (SMILE ile hipermetropi tedavisi çalışmaları devam etmekte; ileriki dönemlerde hipermetropi hastalarına da uygulanabileceği düşünülmektedir.)
 • 18 yaşından küçük olanlar.
 • İyileşmeyi etkileyebilecek cilt veya başka hastalıkların mevcudiyeti.
 • Aşırı skar veya keloid oluşumu.
 • Kornea dejenerasyon veya hastalığı olanlar.
 • İleri glokom hastalığı olanlar.
 • Görmeyi etkileyen bir katarakt rahatsızlığı olanlar.
 • Kontrolsüz diyabet.
 • Belirli göz enfeksiyonu geçmişi olanlar.
 • Hamilelik veya emzirme döneminde olanlar.

ReLEx SMILE Lazer Sırasında Yaşayacaklarınız

Ameliyat öncesi çok detaylı bir göz muayenesi ve tetkikleri sonucu öncelikli olarak göz yapınızın SMILE cerrahisine uygun olup olmadığı değerlendirilmelidir. Ameliyat sırasında yaklaşık 27 saniye süren bir lazer prosedürü vardır. Gözlerinizi oynatmanızı engelleyen bir vakum halkası yerleştirilmesi sonrası lazer uygulanır ve doktorunuz kornea içinde oluşturulan parçayı sadece 2 mm olan bir kesiden dışarı çıkartır. Ameliyat sonrası kalan günde istirahat etmeniz önerilir.

Gün boyu sürecek olan sulanma, ışıklarda parlama ve gözlerde hassasiyet tamamen normal ve kullanılan damlalarla azalması sağlanmaktadır. 


ReLEx SMILE Lazer'in Faydaları Nelerdir?

Korneal flep oluşturmak için büyük bir kesi oluşturulmadığı için flep dokusuna ait komplikasyonlar beklenmez. Ameliyat hemen sonrasında flep katlanma ve yerine oturmama gibi komplikasyonlar da beklenmez. Uzun dönemde de göz üzerine olabilecek herhangi bir travmada kapakçığın yerinden oynaması riski yok edilmiş olur. Daha az bir kornea kesisi oluşturulduğundan, kesilen sinir sayısı daha az ve his kaybına bağlı ortaya çıkan göz kuruluğu minimal seviyelere indirgenir. Yapılan işlem neticesinde hasta görme konforuna tekrar kavuşmuş olur.

SMILE yüksek görme kusurlarında kullanılabildiği için (miyopta 10 , astigmatta 5 dereceye kadar) yüksek bir görme kalitesi sağlar. Bu derecelerin üzerindeki hastalarda ise işlem sonrası yine derece düşeceği için hasta memnuniyet sağlanacaktır. 
Oluşturma Tarihi : 06.07.2022
Güncelleme Tarihi : 07.03.2023
Editör : Yeliz Yiğit
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x
İletişim Formu Covid-19 Önlemleri