ReLEx SMILE ile Görme Kusuru Tedavileri
ReLEx SMILE ile Görme Kusuru Tedavileri
Göz kusurları, günümüzde birçok kişinin karşı karşıya kaldığı yaygın bir sorundur. Görme bozukluklarından muzdarip olanlar, günlük hayatlarında pek çok sorunla karşılaşabilir. Günümüzde refraktif göz cerrahisi yöntemleri sayesinde bu göz kusurları düzeltilebilmektedir.  

ReLEx SMILE, gözlük ya da lens kullanımını engelleyen miyop ve astigmatizma gibi göz kusurlarının tedavisinde kullanılan, Carl Zeiss Meditec'in patentli teknolojisi olan VisuMax femtosaniye lazer kullanılarak gerçekleştirilen FDA tarafından onaylı bir  göz  lazer cerrahi yöntemidir. ReLEx SMILE yönteminin temel prensibi, korneanın içine bir kesi açarak lentikül adı verilen bir doku parçası oluşturmak ve bu parçayı çıkararak korneayı şekillendirmektir. İşlem sırasında, öncelikle bir mikroskop eşliğinde göz korneasının iç kısmına birkaç milimetrelik kesi açılır. Daha sonra kesi aracılığıyla korneanın iç tabakaları ayrılır ve lazer cihazı kırma kusuru düzeltilir. Son olarak, kornea tabakaları tekrar birleştirilir ve işlem tamamlanır. Bu şekilde, göz kusurları düzeltilebilmekte ve hastaların görme keskinliği artabilmektedir. 

Ancak, ReLEx SMILE yöntemi herkes için uygun değildir. Göz doktorunuz durumunuzun uygun olup olmadığını belirlemek için sizi muayene eder, ardından işleme uygun olmamanız halinde başka bir tedavi seçeneği önerebilir. ReLEx SMILE yöntemi, 18 yaşından büyük, stabil bir göz numarası olan ve genel sağlık durumu iyi olan hastalar için genellikle uygundur. Ancak, hamile ve emziren kadınlar, kronik bir hastalığı olanlar, göz enfeksiyonu veya inflamasyonu olanlar, keratokonus gibi diğer göz hastalıkları olanlar ve göz derecesi işlem için gereken aralıkta olmayanlar ReLEx SMILE işlemi için uygun olmayabilir. 

ReLEx SMILE öncesinde hastaların uyması gereken bazı öneriler bulunmaktadır.  Hasta, son bir yıl içinde göz numarasının sabit olduğundan emin olmalı, göz enfeksiyonu gibi problemleri varsa, bunların tedavi edilmesini beklemeli, işlemi etkileyebilecek bir kullanım olmaması açısından kullanmakta olduğu ilaçları hekimine bildirmeli ve göz doktorunun verdiği tüm talimatlara uygun şekilde hareket etmelidir.


ReLEx SMILE ile Miyopi Tedavisi


ReLEx SMILE, diğer lazer tabanlı göz cerrahisi yöntemlerine göre bazı avantajlara sahiptir. Ancak sizin için en avantajlı işleme muayenenizi gerçekleştiren hekim karar vermelidir. ReLEx SMILE, korneanın iç kısmına bir kesi açılarak gerçekleştirildiği için kornea tabakası daha az tahrip olacağından, iyileşme süresi kısalabilmektedir. İşlem sırasında tek lazer kesisi yapıldığı için, operasyon süresi daha kısa sürebilmektedir. Lokal anestezi ile yapılan işleme bağlı komplikasyon ihtimali oldukça düşüktür. ReLEx SMILE yöntemi, korneanın kalınlığını azaltmadığından, gelecekte başka bir göz cerrahisi ihtiyacı duyulması durumunda daha fazla opsiyon sağlayabilmekte, yöntem sayesinde yüksek miyop vakalarında bile görüş kalitesi daha iyi korunabilmektedir.

ReLEx SMILE Lazer ile korneal flep oluşturmak için büyük bir kesi oluşturulmadığı için flep dokusuna ait komplikasyonlar beklenmemektedir. Aynı şekilde uzun vadede göz üzerine olabilecek herhangi bir travmada kapakçığın yerinden oynaması gibi riskler de ortadan kaldırılabilmektedir. Daha küçük bir kornea kesisi oluşturulduğundan, kesilen sinir sayısı daha az ve his kaybına bağlı ortaya çıkan göz kuruluğu minimal seviyelere indirgenebilmektedir. Yapılan işlem neticesinde hasta görme konforuna tekrar kavuşmuş olur.  ReLEx SMILE işleminden hemen sonra görüş bulanık olabilir. Ancak, genellikle birkaç saat içinde görüş kendiliğinden düzelir. Açılan küçük kornea kesisi dikişsiz olarak birkaç gün içinde iyileşmekte ve hastalar günlük aktivitelerine kolaylıkla dönebilmektedir.


 ReLEx SMILE Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler


ReLEx SMILE işlemi sonrasında gözlerinizi dinlendirmek ve iyileşme sürecini hızlandırmak için birkaç şeye dikkat etmeniz gerekmektedir:

• İlk birkaç gün, gözlerinizi mümkün olduğunca dinlendirin ve efor sarf etmekten kaçının.
• Gözlerinize dokunmaktan kaçının ve gözlerinizi aşırı ışık ve rüzgârdan koruyun.
• İlk birkaç gün duş alırken ve yüzünüzü yıkarken dikkatli olun ve gözlerinize su kaçmasına izin vermeyin.
• Göz doktorunuzun önerilerine uyarak göz damlalarınızı ve ilaçlarınızı düzenli olarak kullanın.
• İlk birkaç hafta ağır egzersizlerden kaçının.
• Durumunuza en uygun önerileri yapacak olan operasyonunuzu gerçekleştiren hekimdir. Hekiminizin önerilerini takip edin.

ReLEx SMILE işlemi, modern bir göz cerrahi yöntemi olarak, sıklıkla tercih edilmektedir. Ancak, herkes için uygun olmayabilir ve işlem sonrası dikkatli bir iyileşme süreci gerektirir. Bu nedenle, ReLEx SMILE işlemi hakkında daha fazla bilgi almak ve işlem için uygun aday olup olmadığınızı belirlemek için alanında uzman bir göz doktoruna danışmanız önemlidir.

Oluşturma Tarihi : 27.03.2022
Güncelleme Tarihi : 25.04.2023
Editör : Yeliz Yiğit
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x
İletişim Formu Covid-19 Önlemleri