Prematüre Retinopatisi
Prematüre Retinopatisi
Prematüre Retinopatisi Prematüre bebeklerin gözlerinde oluşa göz rahatsızlığıdır. Göz damarları doğuma kadar gelişmelerini devam ettirirler. Erken doğumlarda bu damarlar gelişime doğum sonrasında devam ederler. Prematüre bebeklerin kuvözlerde tutulması gerekmektedir. Bu sırada maruz kaldıkları yüksek oranlı oksijen göz damarlarının anormal gelişmesi durumunu ortaya çıkarabilmektedir. Bunun neticesinde henüz göz damar gelişimini tamamlamadan dünyaya gelmiş prematüre bebeklerin göz retinalarında kısaca Rop Hastalığı olarak adlandırılan Prematüre Retinopatisi hastalığı ortaya çıkar ve zamanında tedavi edilemezse körlüğe neden olabilir. Bu yüzden erken prematüre bebeklerin 4-6 hafta arasında mutlaka bir göz doktorunun muayenesinden geçmesi gerekmektedir. Daha sonraki muayeneleri hastalığın olup olmamasına göre normal doğum süresi doluncaya kadar 1-2 haftada bir tekrarlanır.
 

Rop Muayenesi ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Rop muayenesi topikal anestezi altında bebeklerin gözbebeklerinin büyütülmesi yoluyla gözün retina adı verilen sinir tabakasının incelenmesidir. Rop hastalığının tedavisinde en önemli aşama düzenli takip edilmesidir. Rop hastalığı bebeklerin %80 lik kısmında kendiliğinden iyileşir. %20sinde ise tedavi gerektirir. Hastalığının tedavisi evrelerine göre hafiften başlayarak en ağır tedaviye kadar devam etmektedir.

İlk evrede sadece takip yeterli olmaktadır. Üçüncü evreye ulaşmış rahatsızlıklarda en sık başvurulan tedavi metodu lazer tedavisidir. Lazer uygulaması ile gözde oluşan hasarlı damarlar ortadan kaldırılır. Zamanında tespit edilemeyen ve lazer tedavisine rağmen ilerlemeye devam eden durumlarda bebeklere vitrektomi ameliyatı uygulanmaktadır ancak bu aşamada tedavi her zaman istenen sonucu vermemektedir.
 

ROP Hastalığı Sonuçları

Rop Hastalığı en kötü sonuç olarak körlüğe sebep olmaktadır. Körlük ihmal edilen takip ve tedavi edilmeyen veya tedavi için çok geç kalınmış hastalarda orya çıkan en istenmeyen sonuçtur. Takip ve tedavisi yapılan hastalarda eğer çok fazla gecikme olmamışsa körlük gelişmez.

Prematüre doğumla dünyaya gelen bebeklerin tıp alanında meydana gelen gelişmelerle yaşatılması neticesi ortaya çıkan ROP bir anlamda kontrol altına alınmıştır. Sağlıklı bebekler ve sağlıklı nesiller için prematüre bebeklerinizi mutlaka göz doktoruna muayene ettirin. Tanı ve tedavi aşamalarında Batıgöz Sağlık Grubu ile iletişime geçmeniz halinde bebeğinizde ROP hastalığı kontrolü yapılıp tanı konması durumunda takip ve gerekiyorsa tedavisi yapılarak üzücü sonuçların ortaya çıkması engellenmektedir.
Oluşturma Tarihi : 18.12.2022
Güncelleme Tarihi : 18.04.2024
Editör : Yeliz Yiğit
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x
İletişim Formu Covid-19 Önlemleri