Otizm Nedir?
Otizm Nedir?
Otizm Spektrum Bozukluğu, diğer adıyla Otizm, çocukluktan yetişkinliğe uzanan ve bireyin sosyal yaşantısını etkileyebilen sözel ve davranışsal bir bozukluktur. Tohum Otizm Vakfı’nın ilettiği, Amerikan Hastalıkları Kontrol Etme ve Önleme Merkezi (CDC) verilerine göre 2006 yılında her 150 çocuktan 1’inin otizm tanısı aldığı tahmin edilirken,  son bilgiye göre her 44 çocuktan 1’inin otizm tanısı aldığı tahmin edilmektedir. Erken çocuklukta başlayan, tekrarlayıcı davranışlara neden olabilen ve iletişim becerilerine de yansıyan otizmin tedavisi bulunmasa da erken teşhis konulması halinde eğitim ve destek tedavileri ile otizmli bireylerin yaşam kalitesi büyük oranda artabilmektedir.

Otizm Neden Olur?

Otizmin nedenine dair net bir bilgi mevcut olmasa da, genetik faktörlerin etken olabileceğine dair kuvvetli bulgular bulunmaktadır. Viral enfeksiyonlar, gebelik esnasında karşılaşılan komplikasyonlar ve yine gebelikte kullanılan ilaçların otizme neden olabileceğine ilişkin görüşler olmakla birlikte konu hakkında net bir veri bulunmamaktadır.

Otizm Çeşitleri Nelerdir?

Otizmin çok sayıda farklı şekli olduğu bilinse de, bilimsel olarak “düşük işlevli otizm” ve “yüksek işlevli otizm” dışında genel geçer bir kategorizasyon bulunmamaktadır. Bununla birlikte Asperger sendromu, Rett sendromu, Atipik Otizm, Çocukluk Disintegratif Bozukluğu ve Çocukluk şizofrenisi gibi bazı rahatsızlıklar belirtileri bakımından genellikle otizm başlığında incelenmektedir.

Otizm Belirtileri Nelerdir?

Otizmin belirtileri ebeveynlerin yeterli gözlem ve dikkati ile fark edilebilmektedir. Belirtilerden herhangi biriyle karşılaşıldığında erken tanı ve destek tedavileri için mutlaka bir uzman görüşüne başvurulmalıdır. Çocuklarda otizm belirtileri;

 • Göz teması kurmamak
 • İsmiyle seslenildiğinde tepki göstermemek
 • Düzen değişikliklerine yoğun şiddette tepkiler vermek
 • Sallanmak, çırpınmak gibi hareketleri düzenli olarak yapmak
 • Söylenenlere tepki vermemek
 • Aşırı hareketli davranmak
 • Dil becerisinde yaşıtlarının gerisinde olmak
 • Yaşıtlarının oynadığı oyunlara ilgi göstermemek
 • İletişimde yıkıcı, agresif davranmak
 • Normal dışı bir ritim ve tonlamada konuşmak
 • Bazı eşyaları sürekli dizmek gibi tekrarlayan hareketlerde bulunmak olarak sıralanmaktadır. 

Otizm Tedavisinde Erken Tanının Önemi

Otizm tanısı 12. aydan itibaren konulabilmektedir. Belirtiler olarak iletilen davranışları sergileyen her çocuğun Otizmli olduğundan söz edilememekle birlikte, bu belirtiler fark edildiğinde bir uzmanın görüşüne başvurmak erken teşhis ve tedavi şansını arttırarak çocuğun ileriki yaşlarındaki yaşam kalitesini yükseltmek açısından önemlidir. Erkek çocuklardaki yaygınlığı kız çocuklarından yaklaşık olarak 4 kat daha fazla olan otizmde erken teşhis ve destek tedavileri büyük fark yaratmaktadır. Davranış ve iletişim terapileri, ilaçlar, aile terapileri ve eğitim terapileri otizm tedavisinde sıklıkla önerilmekte ve kullanılmaktadır.
Oluşturma Tarihi : 14.01.2022
Güncelleme Tarihi : 13.06.2024
Editör : Yeliz Yiğit
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x
İletişim Formu Covid-19 Önlemleri