Öpücük Hastalığı’na Dikkat!
Öpücük Hastalığı’na Dikkat!
Halk arasında Öpücük Hastalığı olarak adlandırılan EBV (enfeksiyöz mononükleoz) Epstein-Barr virüsü nedeniyle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. EBV, kişiden kişiye vücut salgıları yoluyla bulaşmaktadır ve en yaygın bulaşma yolu tükürük ile bulaşma olarak iletilmektedir. 


Öpücük Hastalığı Nasıl Bulaşır?

Uçuk virüsünün de içinde bulunduğu herpes virüsü ailesinden olan EBV, ortak tabaktan yemek yemek, öpüşmek, çok yakın mesafeden konuşmak gibi durumlarda kolayca bulaşabilmekte ve her yaş grubunda etki gösterebilmektedir. Ancak özellikle 0-5 yaş arası çocuklarda görülme sıklığı diğer yaş gruplarına oranla daha yüksek seyretmektedir. Ebeveynler, hastalığı belirti göstermeden taşımakta olan yetişkinlerin şefkat göstermek amaçlı çocukla yakın temasında kolaylıkla bulaşabilen öpücük hastalığına karşı dikkatli olmalı, özellikle bu yaş grubunda bulunan çocuklarını başkalarıyla yakın temastan mümkün olduğunca korumalıdır. Ayrıca ebeveynlerin çocuklarını dudaktan öpmekten kaçınmaları, kendi yemek yedikleri çatal, kaşık ya da tabağı çocukla ortak kullanmamaları gibi önlemler de çocuğu hastalıktan koruyabilecek önlemler arasında sıralanmaktadır.


Öpücük Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Öpücük hastalığının yaygın gözlenen belirtileri,
• Bademcik iltihabı
• Halsizlik
• Yüksek ateş
• Eklem ağrıları
• Boğaz Ağrısı
• Baş ağrısı olarak sıralanabilmektedir.
Sıradan bir üst solunum yolu rahatsızlığı olabileceği düşünülebilecek bu tablo öpücük hastalığı habercisi olabilir. Belirtilerin bir ya da birkaçının görülmesi halinde, bu ihtimalin değerlendirilmesi adına mutlaka uzman bir hekimden destek alınmalıdır. Bunların yanı sıra öpücük hastalığı çocuklarda karaciğer büyümesi, dalak büyümesi gibi semptomlar da yaratabilmektedir. 


Öpücük Hastalığı Neden Tehlikelidir?

Öpücük hastalığı sıradan bir üst solunum yolu rahatsızlığı ile karıştırılması muhtemel belirtiler taşıyan bir rahatsızlık olduğundan doktora görünmekte gecikildiği takdirde özellikle çocuklarda menenjite varan tablolara neden olabilmektedir. Uzman bir hekimin muayene ve tetkikleri ile tanı konulabilecek öpücük hastalığı, bulaşıcı bir hastalık olduğunda okul çağındaki bir çocukta saptanıldığı takdirde çocuk doktorun ilettiği süre ile okuldan uzak tutulmalıdır. EBV, karaciğeri, merkezi sinir sistemini, kalbi etkileyebilecek potansiyelde komplikasyonlara neden olabilmektedir.

Öpücük Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Öpücük hastalığının tedavisinde yüksek ateş ve boğaz ağrısı gibi semptomları hafifletmeye yönelik ilaçlar, yatak istirahati, bol su tüketmek gibi öneriler uygulanmaktadır. Bunların yanı sıra tanı koyan uzman hekimin tüm önerileri dikkatle dinlenmeli ve uygulanmalıdır.
Hastalığın nadiren yol açabildiği dalak büyümesi ilerleyen tablolarda dalak yırtılmasına da sebep olabilmektedir. Bu nedenle teşhisin ardından uygulanması gereken en kritik önlemlerden biri olarak istirahat işaret edilmektedir. Viral bir hastalık olması nedeniyle antibiyotiğin etki etmediği durumlarda akla gelen öpücük hastalığı özellikle çocuklarda ağır tablolara neden olmadan mutlaka ihtimal dahilinde değerlendirilmeli; gerekli muayene ve tetkiklerden geçilmelidir.

Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x
İletişim Formu Covid-19 Önlemleri