Lazerle Göz Ameliyatları Öncesi Bilinmesi Gerekenler
Lazerle Göz Ameliyatları Öncesi Bilinmesi Gerekenler
Kimler Lazerle Göz Ameliyatına Başvurabilir?
  • 18 yaşın üzerinde olup gözlük ve kontak lens kullananlar,
  • Gözlerinde keratokonus, göz tansiyonu gibi rahatsızlık bulunmayanlar,
  • İleri diyabet ve romatizma gibi sistematik hastalıkları bulunmayanlar,
  • Göz kusuru en az 1 yıldır değişmeyenler,
  • Hamile ve emzirme döneminde olmayanlar

Lazerle Göz Ameliyatında Yeni Yöntemler Nelerdir?

Miyop, hipermetrop ve astigmatın tedavisinde kullanılan ve refraktif cerrahide bütün dünyada uygulanan en yaygın yöntem LAZER'dir. Birkaç tip lazer ameliyatı vardır. İlki Lasik dediğimiz, kapak ( flep ) yaratarak yapılan ameliyatlardır. Bu ameliyatlarda dokuya ulaşmak için kornea üzerinde bıçaklı ya da bıçaksız lazerle bir kapak yaratılır, dokuya ulaşıp işlem gerçekleştikten sonra bu kapak kapatılır. Bu işlem yapıldıktan sonra hasta iyi görmeye başlar. Ağrı, yanma ve batma gibi şikâyetler ya hiç olmaz ya da kısa sürelidir.

Diğeri ise PRK Lasek tipi yüzeyel yapılan ameliyatlardır. Bu tip ameliyatlarda korneada herhangi bir kesi oluşturulmaz. Yalnız korneanın en üstündeki epitel doku sıyrılıp lazer, hastanın korneasına direkt uygulanır. Operasyon sonrası kornea yüzeyini korumak amacıyla 2-3 gün kontakt lens takılmaktadır. Bu işlem sonrası net görüş seviyesine ulaşmak 3-4 haftayı bulabilmektedir. Lazer sonrası 3-4 gün ağrı, batma, sulanma ve görmede bulanıklık gözlemlenebilmektedir.

SMILE lazer ise en yeni yani 3 kuşak lazer refraksiyon cerrahisidir. Lasik’ de lazer uygulayabilmek için büyük bir kesi gerekirken, bu kesi SMILE’ da 2 mm’ye kadar düşmektedir. SMILE prosedüründe, cerrah korneada küçük, lens şeklinde bir doku (lentikül) oluşturmak için femtosaniye lazer kullanır. Daha sonra aynı lazerle kornea yüzeyinde küçük bir yay şeklinde kesi yapılarak cerrah bu kesiden lentikülü çıkarır. Minik lentikül çıkarıldığında, miyopi düzeltilerek kornea şekli değiştirilmiş olur. Kornea kesisi dikişsiz birkaç gün içinde iyileşir ve keskin görme çok hızlı gerçekleşir. Bu sebeple iyileşme çok hızlıdır ve göz kuruluğu, ağrı, batma gibi durumlar yaşanmaz.

Lazerle Göz Ameliyatları Hangi Problemlerin Tedavisinde Uygulanabilir?

Hipermetrop,miyop,astigmat gibi kırma kusurlarının tedavisi olmak üzere, katarakt, glokom, şaşılık, keratokonus, retina cerrahisinde, göz ve göz kapağı cerrahisinde çeşitli lazer yöntemleri kullanılmaktadır.

Lazerle Göz Ameliyatı Öncesinde Uygulanan Testler

Lazerle göz ameliyatı öncesinde uygulanan testler; kornea topoğrafisi, kornea pakimetrisi, bazı hastalarda retina tomografisi yapılır.
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x
İletişim Formu Covid-19 Önlemleri