Kalıcı Görme Kaybını Göz Dibi Muayenesi ile Önleyebilirsiniz
Kalıcı Görme Kaybını Göz Dibi Muayenesi ile Önleyebilirsiniz
Göz dibi muayenesi, göz bebeğinin genişletilmesi yoluyla retina, vitre jeli, optik sinir ve damarların detaylı bir şekilde incelenmesini mümkün kılar. Göz dibi muayenesi sayesinde diyabetik retinopati, glokom, sarı nokta gibi kalıcı görme kaybına neden olabilecek çok sayıda göz hastalığı erken dönemde tanılanabilir ve tedavi edilebilir. Rutin göz sağlığı kontrollerinde görme keskinliği, renkli görme, göz tansiyonu, göz kas hareketleri ve gözde ışık hassasiyeti gibi çok sayıda ölçüm yapılır. 

Yılda Bir Kez Yapılmalı

Göz dibi (fundus) muayenesi, gözün arka segment yapılarının incelendiği ve rutin göz muayenesi içeriğine dahil olarak en az yılda bir kez yapılması gereken bir ölçümdür.  Göz dibi muayenesi öncesinde daha detaylı incelemede bulunabilmek için göz bebeği çeşitli damlalarla büyütülür. Ardından vitre jelinin kıvamı ve rengi, sinir lifleri ve retina damarlarının görünümü, optik sinirin sınırları ve rengi gibi çok sayıda durum biyomikroskopi ya da indirekt oftalmoskop ve mercek yardımıyla incelenir. Muayenede kullanılan oftalmoskop nedeniyle göz dibi muayenesi oftalmoskopi olarak da anılabilmektedir. Göz dibi muayenesi yalnızca göz sağlığınıza dair veri sunmaz. Göz dibi muayenesinde göz dibi damarlarındaki etkilere bakılarak tansiyon, diyabet, MS gibi çok sayıda hastalığa dair bir fikir edinilebilir. Bu etkiler erken dönemde fark edildiğinde etkiye yol açan hastalıkların tedavisi sağlanarak kalıcı görme kaybı engellenebilir.


Prematüre Retinopatisi Tespit Edilebilir

Göz dibi muayenesinin bebeklik döneminde mutlaka yapılması, hayat boyu gelişmiş bir görme sağlığı için çok önemlidir. Bebeklikte yapılan göz dibi muayenesi sayesinde doğumsal katarakt ve prematüre retinopatisi (ROP) gibi hastalıklar erken dönemde tespit edilebilmekte ve edinilen detaylı bilgi sayesinde hastalık çocuğunuzda kalıcı görme kaybı ortaya çıkmadan önce önlenebilmekte veya ilerlemesi durdurulabilmektedir.
Göz dibi muayenesi herhangi bir ağrıya neden olmaz ve tamamen güvenli bir işlemdir. Bu durum bebeklik ve çocukluk döneminde de bu muayeneyi mümkün kılar. Göz dibi muayenesi yılda bir kez yapılan rutin göz muayenesine kombine olarak yapılabilir ve kısa sürede çok sayıda ve detaylı veri sağlar. Özellikle 60 yaş üzeri kişiler sarı nokta v.b hastalıklarda daha yüksek risk grubunda bulunduklarından mutlaka doktorlarının ilettiği sıklıkta göz muayenesi olmalıdır.

Oluşturma Tarihi : 30.05.2022
Güncelleme Tarihi : 29.01.2023
Editör : Yeliz Yiğit
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x
İletişim Formu Covid-19 Önlemleri