Kadınlarda İdrar Kaçırma (Ürojinekoloji)
Kadınlarda İdrar Kaçırma (Ürojinekoloji)
Üriner inkontinans, istemsiz idrar kaçırma, idrarı tutamama veya mesane kontrolünün kaybı olarak tanımlanır ve toplumda çok sık rastlanan bir sağlık problemidir. Kadınlarda daha sık görülür. Şiddeti değişkenlik göstermekle beraber, öksürme, gülme yada karın içi basınç arttığında damla damla idrar kaçırma olabileceği gibi, aniden idrar yapma hissi ile tuvalete yetişememe ve idrar kaçırma şeklinde ortaya çıkabilir. Bazen her iki tip idrar kaçırma kombine de olabilir. Eğer üriner inkontinansın derecesi günlük yaşamı ve yaşam kalitesini etkiliyorsa mutlaka doktora başvurulması gerekir. Çoğu hastada, basit yaşam tarzı değişiklikleri ve basit medikal tedavilerle ciddi sonuçlar alınabilir ve inkontinans tedavi edilebilir.


Geçici İdrar Kaçırmaya Sebep Olabilen Durumlar

Alkol, aşırı sıvı alımı, kafein, mesane uyarıcılar (Karbonatlı-gazlı içecekler, çay ve kahve, tadlandırıcılar, mısır şurubu, baharatlı yiyecek ve içecekler, şekerli ve asitli gıdalar, domates ve limon), ilaçlar, idrar yolları enfeksiyonları ve kabızlık.

Sürekli İdrar Kaçırmaya Sebep Olabilen Durumlar

Gebelik ve doğum, yaşa bağlı değişimler, Histerektomi (Cerrahi olarak rahim alınması), ağrılı mesane sendromu (intertisyel sistit), mesane kanserleri, idrar yolları taşları, nörolojik hastalıklar, tıkanma ve bası.

İdrar Kaçırma Tipleri

1) Stress inkontinans: Bu tip idrar kaçırmada öksürme, gülme, hapşırma gibi karın içi basıncının arttığı durumlarda damla damla veya fazla idrar kaçırma olarak tanımlanır. En önemli nedeni gebelik, doğum ve menopozdur.
2) Urge inkontinans: Aniden gelen idrar yapma isteği ve takiben idrarın kaçırılması olarak tarifenir. Kişi tuvalete yetişemeden idrar kaçırma olur. En önemli sebepleri idrar yolu enfeksiyonları, mesane hassasiyeti yaratan durumlar (taş,kum) dır. Ayrıca Parkinson, Alzheimer hastalığı, multiple Skleroz gibi hastalıklarda urge inkontinansa neden olur.
3) Mixt inkontinans: Her iki tip inkontinansın bir arada görülmesidir. İdrar kaçırma özellikle menapoz sonrası kadınlarda fazla görülen ciddi , yaygın yaşam kalitesini etkileyen bir sağlık sorunudur. Zor ve sık doğumlar nedeniyle genital organların sarkması , KOAH ve Astım gibi hastalıklarda daha sık nedeniyle idrar kaçırma problemleri görülür. 

• Sigara içilmemesi ve sigaranın bırakılması inkontinans riskini azaltır. 
• İdeal kilo da olmak inkontinans riskini azaltır.
• Kahve, kafeinli içeceklerin tüketiminin azaltılması inkontinans riskini azaltır.
• Lifi gıdadan zengin beslenme ve kabızlığın önlenmesi, inkontinans riskini azaltır.
• Düzenli egzersiz üriner inkontinans gelişim riskini azaltır.

Oluşturma Tarihi : 07.07.2022
Güncelleme Tarihi : 18.04.2024
Editör : Yeliz Yiğit
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x
İletişim Formu Covid-19 Önlemleri