Çocuklarda Göz Sağlığı
Çocuklarda Göz Sağlığı
Çocuğunuz sık sık gözlerini kırpıştırıyorsa, sıklıkla başı ağrıyorsa ya da okurken çabuk yoruluyorsa, belki de bu durum iyi görememesinden kaynaklanıyordur. 
Çocuklar görme problemlerini yetişkinler kadar iyi ifade edemeyebileceğinden ebeveynler tarafından belirtiler dikkatle takip edilmelidir.

Çocuklarda Göz Hastalığı Belirtileri

 Çocuklarda göz sağlığı rahatsızlıklarında gözlenen yaygın belirtiler;
  • Gözlerde zaman zaman yaşanabilen kayma ve şaşılaşma,
  • Gözlerin fazla ovuşturulması ve kırpılması,
  • Sık sık yaşanan baş ağrısı ve baş dönmeleri,
  • Okurken satır kaybetme, başa dönme, harfleri karıştırma,
  • Ders çalışırken uzun süre çaba gösterememe, çabuk dağılan dikkat olarak sıralanabilmektedir.

Belirtilerden yalnızca birinin bile varlığı uzman bir hekime görünmek için yeterli görülmektedir. Her çocuğun, herhangi bir belirtisi olmasa bile senede 1 kez rutin göz muayenesinden geçmesi tavsiye edilmektedir.

Çocuklarda Yaygın Rastlanan Göz Hastalıkları


Birçok göz hastalığı kalıtımsal olarak çocuklara geçebilmektedir. Bu nedenle erken yaşlardan itibaren rutin göz muayenesi göz hastalıklarının erken tanı ve tedavisinde büyük önem taşımaktadır. 

Görme Tembelliği
Görme tembelliği, her yaşta görülebilen bir göz hastalığı olmakla birlikte doğuştan gelen göz problemleri vaktinde tedavi edilemediğinde ortaya çıkma sıklığı azımsanmayacak düzeylerdedir. Görme tembelliği, iki gözde farklı düzeylerde oluşan görme bozukluğu nedeniyle, beynin iyi gören gözün ilettiği görüntüyü işleme alması ve diğer gözün zamanla tembelleşmesi seyri ile oluşmaktadır. Görme tembelliğinde, bir göz halen netlik işlevini yerine getirdiğinden özellikle çocuk hastalar tarafından durumun fark edilmesi daha zor olabilmektedir.

Şaşılık
Şaşılık, hamilelik sürecinde göz kaslarının yeterince gelişmemesi, göz boyutundaki doğuştan yapısal problemler, erken doğum kaynaklı gelişim geriliği veya kalıtımsal nedenlerle gelişebildiği gibi, zaman içerisinde diğer göz kusurlarının göze verdiği hasarlar nedeniyle de ortaya çıkabilmektedir. Şaşılığın göz tembelliğine neden olmaması için erken teşhis önem taşımaktadır. 
 
Hipermetrop
Hipermetrop, ebeveynler tarafından belirtiler takip edildiğinde saptanması mümkün göz hastalıklarından biridir. Hipermetrop hastası çocuklar gözlerini sıkça kırpar, baş ağrısından şikâyet edebilir ve cisimleri net görebilmek için gözüne yaklaştırma ihtiyacı hisseder. 

Astigmat
Astigmat, bir noktayı net bir halde değil, dağınık görmeye neden olan bir göz sağlığı problemidir. Çocukların ifade etmekte zorlanabileceği göz problemlerinden biri olan astigmatta çocuk gördüğü dağınık görüntüde bir sorun olduğunu anlamakta zorlanabilmekte ve bu nedenle tedavi gecikebilmektedir.

Miyop
Miyop hastası çocuklar net görememe kaynaklı olarak etrafına karşı ilgisiz olabilmekte, çok yüksek numaralı miyopların farkına varılamadığında çocuğun gelişmesi geri kalabilmektedir. Miyop, rutin göz muayenesi ile kolaylıkla tespit edilebilmekte ve görme kalitesi gözlük yardımıyla artırılabilmektedir.
Çocuklarda göz sağlığı problemleri, çocukların sosyalleşmelerine ve okulda başarı göstermelerine engel olabilir. Hatta bazı göz hastalıkları ileri tablolarda geri dönüşü olmayan görme kayıplarına neden olabilmektedir. Bu nedenle çocukta herhangi bir hastalık belirtisi gözlenmese dahi alanında uzman göz hekimlerine rutin muayene olmak ihmal edilmemelidir.

Oluşturma Tarihi : 22.02.2022
Güncelleme Tarihi : 10.04.2023
Editör : Yeliz Yiğit
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x
İletişim Formu Covid-19 Önlemleri