Çocuklarda Bahar Alerjisi
Çocuklarda Bahar Alerjisi
Baharın gelmesiyle birlikte doğanın canlanması ve güneşli havaların artması ile pek çok insan için neşelenir. Ancak, bahar ayları bazı çocuklar ve aileleri için endişe verici olabilir. Çünkü bu aylar aynı zamanda bahar alerjisi sezonu olarak bilinir. Çocuklarda bahar alerjisi, solunum yolu semptomlarına neden olan bir durumdur ve aileler için zorlayıcı olabilir. 

Çocuklarda Bahar Alerjisi Belirtileri

Bahar alerjisi, çocukların bağışıklık sisteminin polen, toz, mantar sporları gibi bahar aylarında havada bulunan maddelere aşırı tepki vermesi sonucu ortaya çıkan bir alerjik reaksiyondur. Bu alerjik reaksiyon, burun, göz, kulak ve boğaz gibi solunum yollarındaki dokuları etkiler. Çocuklarda bahar alerjisi semptomları genellikle polenlerin arttığı mevsimlerde ortaya çıkar. Bazı çocuklarda, bahar alerjisi astım semptomlarına da neden olabilir.

Çocuklarda bahar alerjisinin en yaygın belirtileri şunlardır:
• Burun akıntısı,
• Burun tıkanıklığı ve hapşırma
• Gözlerde kaşıntı, sulanma ve kızarıklık
• Boğazda kaşıntı, öksürük ve hırıltı
• Deri döküntüleri
• Baş ağrısı ve yorgunluk

Çocuklarda bahar alerjisi astım semptomlarına da neden olabilir, bu nedenle astım semptomları olan çocukların bahar alerjisinin de bulunması olasılığı uzman bir hekim kontrolünde değerlendirilmelidir. Çocuklarda bahar alerjisi teşhisi, semptomların gözlemlenmesi ve çocuğun tıbbi geçmişinin gözden geçirilmesiyle konulabilir. Doktorlar genellikle aileye semptomların ne zaman başladığını, ne kadar sürdüğünü ve ne zaman daha kötüleştiğini sormaktadır. Bu nedenle ebeveynlerin konu hakkında bilgi sahibi olması ve çocuğunu gözlemlemesi önem taşımaktadır. Tanı konulurken hekim tarafından çocuğun burun, göz ve boğazı muayene edilir. Hekim gerek gördüğü takdirde bazı detaylı tetkikler de isteyebilir.  Ayrıca alerjinin başka etkenlerden de kaynaklanıyor olma ihtimalini değerlendirmek adına alerji testi istenebilir. 

Çocuklarda Bahar Alerjisi Tedavisi

Çocuğunuza bahar alerjisi tanısı konulmasının ardından semptomların şiddetine, çocuğun yaşına, başka bir alerjisi bulunup bulunmadığına ve doktorunuzun gerek gördüğü diğer etkenlere bağlı olarak tedavi programı belirlenir. Tedavi genellikle semptomları hafifletmeye ve çocuğun rahatlamasına yardımcı olur.  Tedavide kullanılan ilaçlar burun akıntısı, hapşırma ve gözlerdeki kaşıntı gibi semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir. Alerji ilaçları genellikle çocuklara tablet veya şurup formunda verilir. İlaçlar hekim tarafından reçete edilmediğinde ve uygun dozda kullanılmadığında ağır komplikasyonlara yol açan yan etkiler yaratabilir. Bu nedenle yalnızca doktor önerisiyle ve belirlenen doz ve sıklıkla kullanılmalıdır. Ayrıca tedaviyi destekleyici burun spreyleri ve göz damlaları da önerilebilmektedir. Bazı durumlarda çocukların alerji semptomlarına bağışıklık kazanmalarına yardımcı olabilecek alerji aşıları da önerilebilmektedir. Ancak alerji aşıları, diğer aşılar gibi tek uygulama ile ömür boyu korumaz. Doktor kontrolünde düzenli olarak verilmelidir. 
Bahar alerjisi olan çocukların alerjiye bağlı semptomlarının hafifletilmesine yardımcı olmak adına evde uygulanabilecek önlemler de bulunmaktadır. Bahar aylarında çocukların açık havada uzun süre oyun oynamasından kaçınılması ve bu dönemde açık havada vakit geçirilmesi gerekiyorsa mümkünse maske kullanılması evde filtreli hava temizleyicileri kullanılması, çocukların el hijyenine özen gösterilmesi ve evin sık sık temizlenmesi bu önlemler arasındadır.

Oluşturma Tarihi : 25.12.2022
Güncelleme Tarihi : 02.05.2023
Editör : Yeliz Yiğit
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x
İletişim Formu Covid-19 Önlemleri