Burun Estetiğinin Bilinmeyenleri
Burun Estetiğinin Bilinmeyenleri
Tercih edilme sıklığı en yüksek estetik operasyonlardan biri olan burun estetiği (rinoplasti), en basit tanımıyla burna şekil verme işlemidir. Açık veya kapalı olarak uygulanabilen cerrahi bir operasyon olan rinoplasti ile burun ve burun deliklerinin boyutu küçültülebilir, büyütülebilir; burun ucu şekillendirilebilir ya da açısı değiştirilebilir. Ayrıca çeşitli travmalar neticesinde oluşan veya doğuştan gelen ve solunuma mani olan şekil bozukluklarında da yine burun estetiği uygulanabilmektedir.

Burun Estetiği Ameliyatına Neden İhtiyaç Duyulur?

Burun estetiği yaptırmanın birden fazla amacı olabilmektedir. Burnun şeklinden, ebatından, açısından estetik olarak memnun olmama sonucunda ameliyat kararı alınabildiği gibi, travmaya bağlı gelişen şekil bozuklukları ve solunum güçlükleri veya doğuştan gelen solunum bozuklukları nedeniyle de burun estetiği tercih edilebilmektedir. Burun estetiğine karar vermenin başlıca sebepleri,
• Burnun şeklinden estetik anlamda memnun olmamak
• Burun ucu düşüklüğü
• Burnun büyük veya kemerli yapıda olması
• Travma kaynaklı şekil bozukluğu
• Burun deliği asimetrisi
• Burun tıkanıklığı, horlama, burundan yeterli nefes alamama olarak iletilmektedir. 

Burun Estetiği Ameliyat Süreci Nasıl İlerler?

Burun estetiği ameliyatı öncesinde hastalar operasyonun detayları hakkında sıklıkla araştırma yapmakta ve ameliyatın hangi teknikle yapılacağını merak edebilmektedir. Hastalar genellikle kapalı tekniğini tercih etmek isteseler de açık ve kapalı burun estetiği arasındaki tek farkın burun kıkırdak dokusuna ulaşma şekli olduğu unutulmamalıdır. Bu dokuya ulaşıldıktan sonra uygulanan prosedür her iki teknikte de paralel ilerlemektedir. Ameliyat yöntemine karar verecek olan detaylı muayenenin ardından işlemi uygulayacak olan hekim olmalıdır. Bu tekniğe karar verirken hekim deri kalınlığı, doku esnekliği, burun şekli ve ebatı gibi birçok faktörü ele almalıdır. Muayene esnasında hastanın talepleri de göz önünde bulundurularak operasyon sonrası ulaşılacak burun yapısı 3D tasarım tekniği ile hastaya gösterilebilmekte, bu sayede hekim ve hasta, ortak karar alarak ilerleyebilmekte ve hasta beklentisi karşılanabilmektedir. Burun ameliyatı esnasında genel anestezi kullanıldığı için hasta bir şey hissetmemektedir. Ayrıca yeni dönemde kullanılmakta olan silikon tamponlar sayesinde tampon kaynaklı olarak oluşabilen rahatsızlık hissi, tampon alınırken ağrı, nefes alma güçlüğü gibi problemler minimize edilebilmektedir.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci 

Burun estetiği ameliyatı sonrasında hasta ortalama olarak 7-10 gün içerisinde normal yaşantısına dönebilmektedir. Ancak burunun oturması denilen yüze tam uyum sağlama süreci 6 ay ile 1 sene arasında sürebilmektedir. Gelişen yeni teknolojiler sayesinde geçmişte sıklıkla karşılaşılan morluk, şişlik gibi komplikasyonlara artık nadiren rastlanmaktadır. Hastaya ameliyat sonrası bölgeye buz kompresi uygulaması ve eğer gözlük kullanıyorsa bir süreliğine lens alternatifini kullanması tavsiye edilmekte ve hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir. Burun estetiği sonrasında hasta doktorunun tavsiyelerini titizlikle uygulamalı ve rutin kontrollerini takip etmelidir.
Oluşturma Tarihi : 26.07.2022
Güncelleme Tarihi : 12.02.2023
Editör : Yeliz Yiğit
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x
İletişim Formu Covid-19 Önlemleri