Behçet Hastalığı
Behçet Hastalığı
Behçet Hastalığı ilk kez Türk bir hekim tarafından (Prof. Dr. Hulusi Behçet) 1937'de tanısı konulmuş kompleks bir hastalıktır. Bu kronik hastalık pek çok organı aynı anda etkilemektedir.

En önemli belirtileri ağızda geçmeyen yara ve aftlar, genital bölge ülserleri ve gözde üveit şeklindedir. Behçet hastalığı sıklıkla içinde Türkiye'nin de yer aldığı Akdeniz ülkeleri ve Japonya'da görülür. 20-40 yaş arası yaygındır. Tam olarak nedeni bilinmemekle birlikte; kalıtsal ve çevresel faktörlerin ile virüslerin etkili olabileceği tezi hakimdir. Diğer belirtileri arasında; eklem tutulması, varisli damarların iltihaplanması, atar ve toplar damar tutulması, şiddetli baş ağrıları, çift görme, karın ağrısı ve ishal ile bağırsak yaraları yer alır. Yetişkin erkekler arasında görülme sıklığı daha yaygınken, kadınlarda ve yaşlılarda daha nadirdir. Hastalığın kesin bir tedavisi yoktur fakat semptomları azaltan ve immün sistemini destekleyen ilaçlar mevcuttur.
Oluşturma Tarihi : 15.08.2022
Güncelleme Tarihi : 23.06.2023
Editör : Yeliz Yiğit
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x
İletişim Formu Covid-19 Önlemleri