Bayramda Şeker Tüketimine Dikkat Edilmeli
Bayramda Şeker Tüketimine Dikkat Edilmeli
Bayramlar sevdiklerimizle bir araya gelip tatlılarınızı paylaşmak ve keyifli vakit geçirmek için harika bir fırsat olsa da bayramlarda yükselen bilinçsiz şeker tüketimi sağlığınızı etkileyebilir. Bayram ziyaretlerinde ikram edilen tatlılara karşı koymak her zaman kolay olmasa da bilinçsizce tüketilen yüksek miktardaki şeker, genel vücut sağlığınız için büyük bir tehdide dönüşebilir. 


Şeker Kullanımının Neden Olabileceği Hastalıklar

Şeker, vücudumuzun enerji kaynağıdır. Ancak, aşırı şeker tüketimi, obezite, diyabet, kalp hastalıkları, göz hastalıkları ve çok sayıda başka sağlık sorununa yol açabilir. Bayramda, çikolata, şekerleme, baklava gibi yüksek kalorili ve şekerli yiyeceklerin tüketimi, bu riskleri arttırabilir. Aşırı şeker tüketimİ obezite ile yakından ilişkilidir. Şekerli yiyecekler, düşük besin değeri ve yüksek kalorili içerikleri nedeniyle, uzun süre tokluk hissi vermezler. Bu nedenle, aşırı şeker tüketimi, insanların daha fazla yemek yemesine neden olabilir ve obezite riskini arttırabilir. Obezite, kalp hastalıkları, diyabet, kanser ve başka çok sayıda sağlık sorununu beraberinde getirir. Ayrıca, obezite psikolojik sorunlara da neden olabilir. 
Aşırı şeker tüketiminin yol açtığı bir başka sağlık sorunu olan diyabet, yüksek kan şekeri seviyeleri ile karakterize bir metabolik hastalıktır. Diyabet, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, obezite ve genetik faktörler nedeniyle ortaya çıkabilir. Yüksek şeker içeren yiyeceklerin tüketimi, kan şekeri seviyelerinin artmasına neden olabilir ve diyabet riskini arttırabilir. Bayramda tatlı tüketiminin artması, kan şekeri seviyelerinde ani yükselmelere neden olabilir. Bu nedenle, diyabet hastaları ve diyabet riski taşıyan insanlar, bayramda tatlı tüketimine çok daha fazla özen göstermelidir. Diyabete bağlı gelişen diyabetik retinopati de yüksek kan şekeri nedeniyle göz damarlarının zarar gördüğü, kalıcı görme kaybına neden olabilen ciddi bir göz sağlığı sorunudur. Aşırı şeker tüketimi katarakta da zemin hazırlayabilir ve retina kanamalarına neden olabilir. Yüksek şekerli yiyeceklerin tüketimi, kalp sağlığı için de risk oluşturabilir.  Yapılan araştırmalara göre günde 25 gramdan fazla rafine şeker tüketen insanların, kalp hastalığı riski diğer insanlara oranla daha yüksektir. Şeker kalp sağlığı için doğrudan bir tehdit oluşturmaktadır. Yüksek şeker tüketimi, trigliserid seviyelerinde artışa neden olabilir ve kan basıncını da yükseltebilir. 

Şeker Kullanımında Tercih Edilebilecek Sağlıklı Alternatifler

Bayramda tatlı tüketmekten vazgeçmek, ısrarlar da eklenince çok zor olabilir. Ancak, daha sağlıklı alternatifler seçerek zararı en aza indirgemek mümkün olabilmektedir. Meyveler, tatlı ihtiyacını karşılamak için mükemmel bir alternatiftir. Taze meyveler, vitamin ve mineral açısından zengin oldukları için vücudun ihtiyacı olan besin maddelerini sağlar. Ayrıca, meyvelerin doğal şekeri, şekerli tatlılara göre daha sağlıklıdır. Kuruyemişler, sağlıklı yağlar ve protein açısından zengindir ve tatlı ihtiyacını karşılamak için diğer alternatiflere oranla oldukça sağlıklı bir seçenektir. Kurutulmuş meyveler de aynı şekilde şekerli tatlılara göre daha sağlıklıdır. Mutlaka tatlı tüketilecekse küçük porsiyonlar tercih etmek, şerbetli tatlılardansa sütlü tatlılara yönelmek daha doğru olacaktır. Ayrıca gün içinde bol su tüketilerek tatlı ihtiyacını azaltmak da mümkündür.  


Tatlı Krizleri Diyabet Belirtisi Olabilir

Tatlı tüketimini sınırlamak, kilo yönetimi, diyabet, kalp hastalıkları ve diğer sağlık sorunlarının önlenmesine yardımcı olabilir. Tatlı isteğine karşı koyamamak her zaman iradesizliğin bir sonucu olmayabilir. Sürekli tatlı krizi yaşayan kişilerin alanında uzman bir dahiliye doktoruna muayene olmasında ve şeker hastalığı ihtimalinin araştırılmasında fayda vardır. Diyabet yaygın rastlanan, genel sağlık durumuna büyük ölçüde etki eden ve bazı hastalarda ileri evrelere kadar hiçbir belirti vermeden ilerleyebilen bir hastalıktır. Olası sağlık sorunlarına karşı önlem almak adına herhangi bir belirti beklenmeden rutin sağlık kontrollerini takip etmek büyük önem taşımaktadır. Oluşturma Tarihi : 13.05.2022
Güncelleme Tarihi : 16.03.2023
Editör : Yeliz Yiğit
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x
İletişim Formu Covid-19 Önlemleri