Bademcik Ameliyatı Nedir?
Bademcik Ameliyatı Nedir?
Bademcik ameliyatı ya da tıp dilindeki adıyla tonsillektomi bademciklerin hekim kararı çerçevesinde cerrahi operasyon ile alınması işlemidir. 

Bademcik İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Halk arasında bademcik şişmesi olarak adlandırılan bademcik iltihabı (tonsilit), özellikle çocukluk döneminde yaygın olarak karşılaşılan bir problem olmaktadır. 
Bademcik iltihaplanması yaşayan hastalar yaygın olarak bazı belirtiler göstermektedir;
  • Yüksek ateş,
  • Dirençli boğaz ağrısı,
  • Yutkunmada zorluk,
  • Konuşmada zorluk,
  • Ağrılı, büyümüş boyun lenf bezleri.

Bademcik Ameliyatına Nasıl Karar Verilir?

Bademcik iltihabı, çocuklarda daha yaygın olarak görülse de yetişkinlikte de karşılaşılabilmektedir. Özellikle bu iltihaplanmanın kronik hale geldiği vakalarda sıklıkla bademcik ameliyatı önerilmektedir. 

Aşırı bademcik büyümesi gibi durumlar solunumu engelleyip hayati işlevlere zarar veriyorsa ya da bademcik şişmesi yılda normal sınırın üzerinde bir sayıda tekrarlıyorsa bademcik ameliyatı olunması gerekebilmektedir.

Bademciklerin alınmasının bağışıklığı düşürebileceğine dair genel inanışa rağmen bademcik ameliyatının savunma sistemini zayıflatabildiğine dair bir bulgu bulunmamaktadır. Vücutta savunma işlevini sağlayabilecek başka yapılar bulunmaktadır. 
Bütün yaş grupları için, bademciklerin alınması için yeterli bulgu olup olmadığına dair muayenenin ardından hekim kararı ameliyat yönünde olursa bademcikler alınabilmektedir.

Thermal Welding Yöntemiyle Bademcik Ameliyatı

Bademcik ameliyatı günümüzde thermal welding teknolojisi ile ısı uygulanarak yapılabilmektedir. Genel anestezi ile uygulanan bu yöntem ile ameliyat kısa bir sürede tamamlanabilmektedir. Herhangi bir kesici alet kullanımına gerek duyulmayan yöntem sayesinde ameliyat sonrası kanama riski oldukça azalabilmektedir. 

Geleneksel tıbbi yöntemlerin aksine çevre dokulara zarar vermeden uygulanabilen thermal welding yöntemi ile ameliyat sonrası ağrı ihtimali de azalabildiğinden özellikle ebeveynler bu yöntemi sıklıkla tercih etmektedir. Bu sayede iyileşme süresi kısalan ve mümkün olan en az oranda komplikasyon yaşayan çocuk hem okuluna devam edebilmekte, hem de tekrarlayan şikayetlerinden kurtularak sağlığına kavuşabilmektedir.
Oluşturma Tarihi : 15.11.2022
Güncelleme Tarihi : 04.02.2023
Editör : Yeliz Yiğit
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x
İletişim Formu Covid-19 Önlemleri