Artroskopi Nedir ve Nasıl Yapılır?
Artroskopi Nedir ve Nasıl Yapılır?
Artroskopi sözcüğü eklemin içine bakmayı ifade eder. Fiberoptik cihazlar (kamera ve ışık sistemleri) kullanılarak eklemlerin içleri görüntülü muayene edilir. Eklem içi dokulardaki hastalık ve yaralanmalar bu şekilde eklem açılmadan görülerek gerekli tedavileri yapılır.

Hangi eklemlere artroskopi yapılır?

Diz, omuz, kalça, ayak bileği en sık artroskopik tedavi yapılan eklemlerdir. Dirsek, el bileği, ayak başparmak eklemi de tedavide artroskopiden yararlanılan eklemlerdir.

Hangi hastalıklar artroskopi ile tedavi edilir?

Eklemler karşılıklı kemikleri örten kıkırdak yüzeylerden oluşmakla birlikte her eklemin kendine özel eklem içi ve dışı bağları, menisküs ve labrum gibi özel anatomik dokuları vardır. Eklem içinde yer alan hemen her anatomik dokunun tedavisi artroskopik yapılır.


Artroskopi en sık şu tedaviler için kullanılır;

Diz ekleminde:
• Yırtık menisküslerin tamir ve ortadan kaldırılması 
• Yırtık ön çapraz bağ tamirleri
• Hasarlı eklem kıkırdak tıraşlamaları ve kıkırdak nakilleri
• Eklem içi serbest kıkırdak ve kemik parçalarının alınması
• İltihabi sinavial dokuların ortadan kaldırılması
• Gergin bağların gevşetilmesi

Kalça ekleminde: 
Kalça sıkışma hastalığını oluşturan “cam” ve “pincer” yapıları, labrum yırtıkları, ligamentum teres yaralanmaları, sinovyal (eklem zarı) hastalıklar, kalça eklemi çevresinde (ön veya arkasında) sıkışma yaratan leğen kemiği ve uyluk kemiğine ait yapısal bozukluklar

Omuz ekleminde:
Omuz sıkışma sendromu, Rotator kılıf tedonlarının yırtıkları, Biseps tendonunun dejenerasyon ve yırtıkları, omuz eklemi tekrarlayan çıkıkları, donmuş omuz eklemi, Akromioklaviküler eklem sorunları, supraskapuler sinir sıkışması sendromu.

Ayak bileği eklemi:
Ayak bileğinin ön tarafında: anterior sıkışma sendromu, kıkırdak yaralanmaları, sinovya (eklem zarı) hastalıkları, Talus’un osteokondral lezyonu, ayak bileği artrodezi (eklem dondurma)
Ayak bileği arka tarafında: posterior sıkışma sendromu, ayak bileği kıkırdak sorunları, sinovya (eklem zarı) hastalıkları, subtalar eklemin (ayak bileği ile topuk kemiği arasındaki yarı oynar eklem) kıkırdak tedavileri ve artrodezi (eklem dondurma)


Artroskopi ile açık ameliyatın farkı nedir?

Artroskopide eklemi görüntülemek ve tedavi etmek için kullanılan kamera ve aletlerin kalınlıkları yaklaşık yarım santimetredir. Bu nedenle bir santimetreden daha küçük kesiler yeterlidir. Eklem kapsülü ve üzerindeki ciltte, eklem çevresindeki kaslarda büyük bir kesiye gerek yoktur. Kesilip açılan ve tekrar dikilen dokuların iyileşmek için bir zamana gereksinimleri varken artroskopik işlemlerdeki portallerde (bir santimetreden küçük kesiler) bu iyileşme döneminden kaçınılmış olur. Ağrı kontrolü daha kolay olur. Ameliyat sonrası fizik tedavi hareketleri daha erken ve konforlu olur.

Artroskopi sonrasında kalan iz birkaç milimetre boyundadır ve aylar sonra neredeyse görünmez olur.
Açık ameliyatlarda kesi içinden ameliyat bölgesi sınırlı bir açıdan görülebilir. Oysa ki artroskopide kullanılan kameranın ilerletilmesi ve çeşitli açılardan bakılabilmesi sonucu eklemin tüm bölgeleri görüntülenebilmekte ve işlem yapılabilmektedir.


Diz Artroskopisinin Faydaları

Açılan küçük kesiler sonucunda hastaya bazı avantajlar sağlar. Bunlar;

• Hızlı iyileşme süreci
• Estetik görünüm
• Daha az enfeksiyon riski


Oluşturma Tarihi : 22.07.2022
Güncelleme Tarihi : 18.04.2024
Editör : Yeliz Yiğit
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x
İletişim Formu Covid-19 Önlemleri