Vücudunuzdaki Benleri Tanıyın
Vücudunuzdaki Benleri Tanıyın
Benler yani bilimsel adı ile Nevüsler, vücudun çeşitli bölgelerinde ortaya çıkabilen, doğumsal veya sonradan oluşabilen iyi huylu lezyonlar olsa da bazı durumlarda cilt hastalıklarının habercisi olabiliyor. 

Vücuttaki benler dikkatle gözlemlemeli ve herhangi bir renk, şekil ya da boyut farklılığında geç olmadan uzman bir hekime danışılması gerekir. Nevüs, her insanda bulunabilen ve genellikle iyi huylu olan deri lezyonuna verilen isimdir. Her türlü nevüs zaman içinde ve yaşla şekil değiştirebilir ve maling hücre artışı oluşabilir. Bu yüzden düzenli nevüs kontrolü çok önemlidir ve herhangi bir değişiklik fark edildiğinde vakit kaybetmeden uzman doktora başvurmak gerekir. Fark edilmesi gereken değişimler; renk değişikliği, bende büyüme ve ani küçülmeler, yüzeyde kabuklanma, kaşıntı ve sızıntı şeklinde olabilir.
 

Nevüsler Nasıl İnceleniyor? 

Dermatoskopi denen bir yöntemle benlerin görüntüsünün büyütülerek inceleniyor ve eğer gerekirse biyopsi de alınabiliyor. Bu sayede melanom denen cilt kanseri erken evrede yakalanarak, tedavi edilebiliyor. Böyle bir tehdit algılandığında nevüsün cinsine ve bulunduğu yere göre müdahale yöntemi belirleniyor.

6-12 Aylık Aralıklarla Takip Edilmeli

Benler; Radyokoter, Plexr Lazer, Kriyoterapi ya da cerrahi ile alınabilir. Bunların her biri basit ve bölgesel anestezi ile yapılabilecek işlemlerdir. Radyokoter ya da Plexr Lazer uygulanan bölgede önce kabuklanma olur daha sonra bu kabuk kendiliğinden düşerek orada pembe bir iz oluşturur. Bu pembe alan zamanla ten rengine geri döner. Yara izinin iyileşmesi alınan nevüsün yani benin derinliğine, büyüklüğüne ve alınan bölgeye göre değişir. Genellikle bu tedaviler tek seansta tamamlanır. Alınan ben duruma göre patolojik incelemeye gönderilir. Benler mutlaka 6-12 aylık aralıklarla takip edilmelidir. Özellikle el içi, parmak uçları, ayak tabanındaki benler, travmalar nedeniyle malignleşebileceği için daha dikkatli takip edilmeli, gerekirse erken safhada cerrahi işlem ile çıkartılmalıdır.  

Güneş Işığından Korunun 

Benler doğuştan vücudumuzda bulunabildiği gibi seneler içinde güneş ışınlarının da etkisiyle çoğalabilir. Güneş koruyucusu kullanmak hem benlerin çoğalmasının hem de cilt yaşlanmasının önüne geçmek için olmazsa olmazlardandır. Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için şapka ile güneş gözlüğü kullanılması ve cildin güneş ışığından korunması oldukça önemlidir. 
 

Benlerdeki Bu Belirtilere Dikkat Edilmeli 

Benin üzerinde yara oluşumu varsa ve uzun süre geçmediyse, benlerin şekli asimetrikse ve kenarlarında düzensizlik varsa, çapı büyükse yüzeyinde, boyutunda ve şeklinde değişiklik oluşmuşsa, içinde birden fazla renk barındırıyorsa, kanama veya kaşıntı gibi şikayetler varsa vakit kaybetmeden bir dermatoloji uzmanına danışılması gerekir. Benler, yapılarına göre lazer tekniği ya da cerrahi işlemlerle ile tedavi edilebilir. Cerrahi yöntem uygulanarak alınan benlerin patolojik incelemesi yapılır ve bu şekilde iyi ya da kötü huylu oldukları belirlenebilir. İyi huylu benlerin bir kısmı lazer ile neredeyse iz kalmadan veya az görünür iz kalacak şekilde alınabilir. Lazer tekniğiyle müdahale edilebilecek benler, sayısı çok olsa bile tek seansta büyük oranda tedavi edilebilir.
Oluşturma Tarihi : 12.12.2022
Güncelleme Tarihi : 26.02.2023
Editör : Yeliz Yiğit
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x
İletişim Formu Covid-19 Önlemleri