Tüberküloz Nedir?
Tüberküloz Nedir?
Tüberküloz, diğer adıyla verem dünyada halen ilk on ölüm sebebi arasında yer alan küresel bir halk sağlığı sorunudur. Nedeninin tycobacterium tuberculosis basili olduğu, 24 Mart 1882 tarihinde Robert Koch tarafından keşfedilmiştir. Tüberkülozun sona ermesi için mücadele ve bu alanda yapılan çalışmaların arttırılması konularında farkındalık yaratılması amacıyla her yıl, keşif tarihi olan 24 Mart Dünya Tüberküloz Günü olarak belirlenmiştir. 
Önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olmasına rağmen dünyada her yıl 1,5 milyon insan tüberküloz nedeniyle yaşamını yitirmektedir.

Tüberküloz, bağışıklık sisteminin güçsüzleşmesiyle vücuda giren tüberküloz mikrobunun organlarda tahribata neden olması şeklinde seyretmektedir. 

Tüberküloz Belirtileri

Tüberkülozun başlıca belirtileri;
  • Üç haftadan uzun süren öksürük,
  • Halsizlik,
  • Kilo ve iştah kaybı,
  • Ateş,
  • Terleme,
  • Kanlı balgam çıkarma,
  • Titreme nöbetleri
  • Göğüs ağrısı olarak sıralanmaktadır.

Tüberküloz Nasıl Bulaşır?

Kişinin vücudunda verem mikrobu mevcutsa ancak bağışıklık sistemi güçlüyse, hasta olmaması mümkün olabilmektedir. Hastalık vücutta aktif olmadığından bu durumda bir bulaştırıcılık söz konusu olmamaktadır. Bu duruma “gizli (latent) verem hastalığı denmektedir.

Ancak bağışıklık sisteminin koruyamadığı ve mikrobun vücutta aktif olduğu durumda tüberküloz bulaşıcı bir hastalıktır. Bulaşan kişide de aynı şekilde gizli kalması ve bağışıklık sisteminin düştüğü bir zaman ortaya çıkabilmesi mümkündür. Hastalık solunum yoluyla bulaşmaktadır. Bu nedenle tüberküloz sıklıkla akciğerde tahribat yaratır. Ancak mikrobun tutunma bölgesine göre tahribata uğrayan organ değişebilmektedir. Omurga, beyin, böbrek, karaciğer ve hatta kalp verem nedeniyle tahribata uğrayabilmektedir.

Tüberküloz Tedavisi

Tüberküloz solunum yoluyla yayılan bir hastalık olduğundan yayılım hızı oldukça yüksek olmaktadır. Araştırmalara göre dünyada yaklaşık 2 milyar insanda gizli verem hastalığı olduğu tahmin edilmektedir, mikrobun aktif hale geçmesi ve hastalığa dönüşmesi halinde belirtiler gözlenerek erken teşhis konulması hayat kurtarabilmektedir. 

Tüberküloz tedavisi genellikle en az 6 ay sürmekte, bu süreçte yaygın kullanılan antibiyotikler dışında tüberküloz üzerinde etki gösteren özel bir grup antibiyotik ile tedavi uygulanmaktadır. Tüberküloz, sessiz bir şekilde ilerleyebilen bir hastalık olduğundan tedavide geç kalınması ağır organ tahribatlarına ve ölüme yol açabilmektedir. Bu nedenle belirtiler iyi gözlenmeli, bir belirti fark edilmesi halinde mutlaka uzman bir hekime başvurulmalıdır.
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x
İletişim Formu Covid-19 Önlemleri