Trifokal Mercekler
Trifokal Mercekler
Sadece uzak mesafeyi görmemizi sağlayan merceklere monofokal (tek odaklı), uzak ve yakını görmemizi sağlayan merceklere bifokal (iki odaklı), uzak, orta ve yakın mesafeyi görmemizi sağlayan merceklere ise trifokal (üç odaklı) mercekler denilir. Hastaya yapılan detaylı muayene sonucunda göz sağlığı durumuna göre en uygun lens belirlenir. 
Çok odaklı merceklerin en yeni versiyonu olan Trifokal mercekler, uzakta net görüş sağladıkları gibi yakın mesafede de 20-80 cm aralığında da gözlük ihtiyacını tamamen ortadan kaldırmaktadır. Özellikle sürekli bilgisayar kullanımı olan kişiler için oldukça konforlu bir yöntemdir. 
 

Trifokal mercek hangi durumlarda uygulanır? 

Kataraktı olan, uzak ve yakın görme sorunu yaşayan ya da gözü lazer tedavisine uygun olmayan yüksek göz numarasına sahip olan hastalara uygulanabilen bir yöntemdir. Ayrıca gözlük ve kontakt lens kullanmak istemeyen miyop, hipermetrop ve astigmatı olan hastalara da uygulanabilir. 
 

Trifokal mercekler kalıcı mıdır?

Trifokal mercekler diğer lensler ile karıştırılmamalıdır. Günlük, haftalık ya da aylık kullanılan lensler gibi değildir. Cerrahi operasyonla göz içinde bulunan ve sağlıklı olmayan mercek çıkarılarak yerine kalıcı bir lens takılır. Bu lensler zamanla verimliliği yitirmez bu nedenle kalıcıdır. 
 

Trifokal merceklerin yan etkisi var mıdır? 

Görme problemi yaşayan ve hekimin bu yöntem için uygun gördüğü tüm hastalara trifokal lens uygulanabilir. Uzmanlık gerektiren önemli bir operasyondur bu nedenle uzman bir hekim kontrolünde bu süreci tamamlamak oldukça önemlidir. Bu operasyonda uygulama yapılacak alanın çok iyi merkezlenmesi ve operasyon sonrasında herhangi bir kayma olmaması gerekir. Doğru yönlendirme ve başarılı bir operasyon yapıldıktan sonra yan etkisi olduğu gözlemlenmemiştir. 
 

Operasyon süresi ne kadardır? 

Ortalama 10 – 15  dakika gibi bir sürede operasyon tamamlanmaktadır. Operasyon sırasında hasta ağrı veya acı hissetmez. Hasta ertesi gün sosyal hayatına devam edebilir ancak 15-20 gün çok ağır aktivite yapılmaması önerilir. 
 

Hangi durumlarda trifokal mercekler uygulanamaz?

Diyabete bağlı göz içi kanaması veya retina problemi olan, sarı nokta hastalığı olan, keratokonus gibi korneal problemleri olan hastalara trifokal mercek uygulaması yapılmamalıdır. 
Oluşturma Tarihi : 05.10.2022
Güncelleme Tarihi : 24.06.2023
Editör : Yeliz Yiğit
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x
İletişim Formu Covid-19 Önlemleri