Tırnak Problemleri ve Tedavisi
Tırnak Problemleri ve Tedavisi

Tırnak, dermatolojik problemlerin ilk işaretlerini veren bir ayna görevi üstlenebilmektedir. Bu açıdan tırnaklardaki yapısal değişiklikleri iyi gözlemlemek dermatolojik problemlerin erken tanı ve tedavisine yardımcı olmaktadır.  

Sık Karşılaşılan Tırnak Problemleri

  Gün içerisinde ellerimizle birçok bölgeye temas ederiz. El tırnaklarımızın sağlığı ve temizliği  bu anlamda genel sağlığımıza da yön verebilmektedir. Gün boyu ayakkabı içinde kapalı kalan ayak tırnaklarımıza gerekli özenin gösterilmediği durumlarda da kolaylıkla rahatsız edici tırnak problemleri ile karşılaşılabilmektedir. Bu nedenle el ve ayak tırnaklarımıza düzenli olarak bakım yapmak ve tırnaklarımızda herhangi yapısal bir problemle karşılaştığımızda bir uzman görüşüne başvurmak önem taşımaktadır.  

Tırnak Sedefi

 Tırnak sedefi, tırnakların sarı renkli ve yağlı görünümde olmasına yol açan bir tırnak rahatsızlığıdır.
Tırnak yüzeyinde çukur noktaların oluşmasına neden olan tırnak sedefi, cilt hücrelerinin artışının hızlanması sonucu ortaya çıkan sedef hastalığının tırnakta yol açtığı etkileri ifade etmektedir. Tedavisi uzun soluklu denebilecek tırnak sedefi probleminde vakit geçirmeden bir uzmandan destek almak ve önerilen tedavi adımlarını takip etmek önem taşımaktadır. Sık rastlanan tırnak sedefi belirtileri;

• Tırnak altında boşluk,
• Tırnak üstünde noktasal çukurlar,
• Tırnak yapısında kalınlaşma,
• Parmakta dolama (psoriatik paronişi
• Tırnakta yağlı görüntü,
• Tırnak kökü ve etrafında ağrı olarak iletilmektedir.

Liken

Liken, ödem, tahriş ve kaşıntıya yol açan bir cilt hastalığıdır. Liken hastalarının bir bölümünde tırnak bulguları ile de karşılaşılabilmektedir. Tırnaklarda hasarlı görüntü, incelme ve soyulma gibi bulgularla ortaya çıkar. Bilinen bir tedavisi olmayan liken semptomlarını gösteren hastaların uzman bir hekime müracaatı semptomlarının azalması ve cilt lezyonlarının hızlı iyileşmesi adına önem taşımaktadır.    

Tırnak Kenarı Siğilleri

Tırnak  kenarı siğilleri, diğer siğiller gibi HPV virüsü kaynaklı olarak gelişen ve kişiden kişiye geçebilen siğillerdir. El ve ayakların hijyenik tutulması ve bakımı siğillerden korunmakta önem arz etmektedir. Özellikle en sık karşılaşılan siğil türlerinden biri olan verruca vulgaris parmaklarda ve tırnak etrafında yerleşme eğilimi göstermektedir. İğne ucu büyüklüğünde ortaya çıkan tırnak siğilleri zamanla büyüyerek bezelye boyutu alabilmektedir. Tırnak siğillerine genel olarak periungual siğil denilmektedir. Periungual siğiller tırnak yeme alışkanlığı olan kişilerde de sıklıkla ortaya çıkabilmektedir. Ağrı yapabilirler ve geç iyileşme eğilimindedirler. Siğiller dermatolog kararına göre bir rota çizilerek tedavi edilmelidir. Doktorunuz muayenenizin ardından ilaç tedavisi, kriyoterapi, koterizasyon veya cerrahi tedavi önerilir.  

Tırnak Mantarı

Tırnak mantarı en sık rastlanan tırnak problemlerinden biridir. Tırnakta kalınlaşmaya ve renk değişimine neden olur.  Ayak tırnaklarında el tırnaklarına oranla daha yaygın gözlenen tırnak mantarı, özellikle kırılgan ve kuru dokudaki tırnaklarda rastlanan bir sağlık problemidir. Bunun nedeni kuruyarak kırılan tırnak aralarına mantara neden olan mikroorganizmaların daha kolay yerleşebilmesi olarak iletilmektedir. İlerleyen tırnak mantarları ağrı yapabilir ve kalıcı yapı bozukluklarına neden olabilir. Tırnak mantarı tedavisinde ilaçla tedavi sürdürülebildiği gibi cerrahi müdahaleye de başvurulabilmektedir.  

Tırnak Batması

Tırnak batması, tırnağın büyüme seyrinin yapı bozuklukları kaynaklı olarak yanlış ilerlemesi sonucu tırnak altı dokunun zarar görmesini ifade etmektedir. Tırnak batması ile en sık karşılaşılan bölge ayak baş parmağıdır ancak bütün parmaklarda ortaya çıkabilmektedir. Tırnağın yanlış kesilmesi, tırnağa alınan darbeler, demir eksikliği, tırnak enfeksiyonları, konforsuz ayakkabı tercihi ve tırnak bakımının yeterli düzeylerde yapılmaması gibi durumlar sonucunda ortaya çıkabilen tırnak batmasının belirtileri:

• Batma bölgesinde kızarıklık ve ağrı
• Ciltte renk değişikliği ve ödem
• Tırnakta renk değişikliği
• Tırnak yapısının kalınlaşması
• Tırnaklarda kırılma ve çatlakların oluşması olarak iletilmektedir. 
Tırnak batması tedavisi uzman bir hekimin reçete edebileceği bazı ilaçlar ve düzenli tırnak bakımları ile sağlanabilmektedir.

Tırnak Kırılması

Tırnak kırılması, oldukça yaygın karşılaşılan bir durumdur ve her zaman bir sağlık problemine işaret etmez. Ancak tırnak kırılmaları bazı hastalıklar neticesinde de ortaya çıkabilmektedir. Bazı vitamin ve mineral eksiklikleri tırnak kırılmalarının en yaygın nedenlerinden biridir. Ayrıca tırnak kırılmaları tiroit, mantar enfeksiyonları, sedef hastalığı ve kansızlık gibi sağlık problemlerinin de habercisi olabilmektedir. Sürekli tırnak kırılması yaşayan kişilerin bir uzman kontrolünden geçmesi ve herhangi bir sağlık sorunu bulunuyorsa erken tanı alması açısından önemlidir.

Oluşturma Tarihi : 30.03.2022
Güncelleme Tarihi : 17.01.2023
Editör : Yeliz Yiğit
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x
İletişim Formu Covid-19 Önlemleri