Sünnet Nedir?
Sünnet Nedir?
İdrar deliğini ve penis ucunu örten derinin cerrahi müdahale yoluyla alınarak penis ucunun açığa çıkarılması işlemine sünnet denir.  Sünnet genellikle halk arasında basit bir operasyon olarak değerlendiriliyor olsa da mutlaka alanında uzman hekimleri tarafından steril ortamda yapılması gereken bir müdahaledir. 

Genel veya lokal anestezi ile sünnet alanında uzman hekimler tarafından kolaylıkla uygulanabilecek bir operasyondur. Ancak geleneksel uygulamalarda bilinçsiz bir müdahale sonucu çocukta psikolojik travma oluşabilmekte veya geri dönüşü olmayan bazı fizyolojik hasarlar meydana gelebilmektedir.

Sünnet esnasında alınan deri idrar deliğini örttüğünden bu bölgede yeterli düzeyde temizlik sağlanamadığı takdirde kolayca enfeksiyon oluşabilmektedir. Bunun yanı sıra bu derinin varlığında cinsel yolla bulaşan hastalıklar daha kolay kapılabilmekte ve yayılabilmektedir. Söz konusu deri bazı vakalarda idrar çıkışını engelleyebilir, peniste abselere neden olabilir veya peniste kan akışını engelleyebilir. Bu tip vakaların önüne geçebilmek adına da sünnet sağlık açısından fayda sağlamaktadır.

Sünnet Nasıl Yapılır?

Sünnet her yaşta yapılabilmektedir. 2 yaştan küçük çocuklarda lokal, büyük çocuklarda sedasyon/genel anestezi altında yapılması uygundur. Ülkemizde bazı ebeveynlerin çocuklarına anestezi uygulanması konusunda çekinceleri bulunabilmektedir. Ancak sünnet ameliyatı öncesinde çocuk hekim tarafından anesteziye elverişlilik bakımından gereken tüm testlerden titizlikle geçirilmekte ve sonrasında uygulama yapılmaktadır.

Sünnet yaygın olarak lokal anestezi ve genel anestezi yöntemlerinden biri ile uygulanmaktadır. Anestezi yöntemi konusunda doğru kararı çocuğun muayenesinin ardından hekimin verebileceği unutulmamalıdır.

Lokal Anestezi ile Sünnet:
Penis köküne uygulanan anestezik ilaç enjeksiyonu ile yapılmaktadır. Enjeksiyonun ardından 20 dakika içinde bölge uyuşmakta ve sünnete başlanabilmektedir. Bu esnada çocuğun bilinci açık olmaktadır. Yalnızca anestezi enjeksiyonunun yapıldığı bölge uyuşur. İşlemin ardından çocuk herhangi bir gözetime lüzum bulunmaksızın evine gidebilmektedir.

Genel Anestezi ile Sünnet:
Ameliyathanede uygulanmaktadır. Anestezi öncesinde çocuğa bir takım testler yapılıp sonuçlar hekim tarafından değerlendirildikten sonra genel anesteziye karar verilmektedir. Özellikle 6 yaşından sonra sünnet olan çocuklarda, çocuğun operasyonu hatırlamaması ve operasyona yönelik herhangi bir psikolojik travma gelişmemesi adına yaygın olarak tercih edilmektedir. Çocuğa operasyon öncesinde uyku halini sağlayacak anestezik ilaçlar hekimin tercihine göre enjeksiyon ya da solunum yoluyla uygulanır. Çocuk operasyon esnasında uykudadır, herhangi bir komplikasyon gelişmediği takdirde operasyonun ardından odaya alınarak gün içinde taburcu edilmektedir. 

Sünnet Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Sünnet sonrası dikkat edilmesi gerekenler bulunmaktadır;
  • Bol kıyafetler giyilmesi önerilmektedir. 
  • Bez kullanan çocukların bezinin gevşek bağlanması, daha büyük çocuklar için sünnet külotu önerilmektedir.
  • Çocuk halen bez kullanacak çağdaysa hijyen açısından bezi sıkça değiştirmek önemlidir.
  • Kesilen bölge etrafında küçük morluklar ve peniste şişlik normal olabilmekle birlikte, nadiren görülebilen enfeksiyon, hafif sızıntıdan daha fazla kanama gibi durumlarda mutlaka acil servise müracaat etmek gerekmektedir.
  • Hekim tarafından ağrı kesici ve antibiyotik reçete edilebilir. Hekimin yazdığı reçete ve ilettiği önerilere mutlaka uymak gerekmektedir.
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x
İletişim Formu Covid-19 Önlemleri