Soğuk Algınlığı Tanı ve Tedavisi
Soğuk Algınlığı Tanı ve Tedavisi

Halsizlik, boğaz ağrısı, kas ağrıları gibi belirtiler ile ortaya çıkan soğuk algınlığını oldukça yaygın rastlanan bir rahatsızlıktır. Soğuk algınlığı belirtilerinden şikayet eden hastalar yaygın olarak reçetesiz ilaç kullanımına yönelmektedir ancak bu durum semptomları gidermeyebileceği gibi kötü sonuçlara da neden olabilmektedir. Özellikle bilinçsiz antibiyotik kullanımı, antibiyotik soğuk algınlığının geçmesinde herhangi bir etki yaratmadığı gibi böbrek fonksiyonlarını da kötü yönde etkileyebilmektedir. Bu nedenle soğuk algınlığı hastaları bilinçsiz ilaç kullanımından kaçınmalı ve uzman bir dahiliye hekiminin önerilerini dikkate almalıdır. 


Soğuk Algınlığı Belirtileri

Soğuk algınlığı ve grip sıkça birbiri ile karıştırılan rahatsızlıklar olarak bilinmektedir. Yaygın bilinenin aksine soğuk algınlığı da grip gibi bulaşıcı bir hastalık olsa da, grip soğuk algınlığına oranla çok daha ağır klinik tablolar ile seyredebilmektedir. Soğuk algınlığı ve grip benzer belirtiler ile başlayabildiğinden hastanın tek başına hangisini geçirdiğini anlaması mümkün olmamaktadır. Bu noktada muayene olunarak tanı konulabilmektedir.

Soğuk algınlığı belirtileri:

• Boğaz ağrısı
• Gözlerde sulanma
• Burun akıntısı
• Burun tıkanıklığı
• Öksürük
• Halsizlik
• Kas ağrıları

Soğuk algınlığı hakkında en sık sorulan soru soğuk algınlığı bulaşıcı mı sorusu olmaktadır. Soğuk algınlığına dair yaygın inanış bulaşıcı olmadığı yönünde olsa da soğuk algınlığı, isminin yanıltıcılığının aksine soğuk alma ile değil virüsler nedeniyle ortaya çıkan bulaşıcı bir hastalıktır.

Hasta kişinin nefes aldığı ortamdaki damlacık yayılımı, hasta kişinin öksürdüğü ve hapşırdığı esnadaki damlacık yayılımı ve hasta kişinin damlacık yayılımı ile ellerine geçen virüs kaynaklı dokunduğu cisimlere virüs bulaşı nedeniyle yayılabilmektedir.

Soğuk Algınlığı Tedavisi

Soğuk algınlığı belirtileri yaşayan hastalarca soğuk algınlığının nasıl geçeceği merak konusu olmaktadır. Bu noktada en önemli adım, alanında uzman bir hekime müracaat etmektir. Detaylı muayene ardından uzman hekim tanı koyar ve gerekli ilaçları reçete eder. Doktor tarafından reçete edilen soğuk algınlığı ilaçları genellikle semptom giderici ilaçlar olmaktadır. Ayrıca vücut direncini yükseltecek vitaminler de reçete edilebilmektedir. 


Antibiyotikler ve Soğuk Algınlığı

Antibiyotiklerin soğuk algınlığı tedavisinde herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Reçete edilmedikçe kullanılmamalıdır. Antibiyotikler, bakteriler ve bazı parazitler nedeniyle gelişen enfeksiyonları iyileştirme amacıyla reçete edilen bir ilaç grubudur. Mantar, virüs v.b etkenler kaynaklı olarak oluşan hastalıkları tedavi etme etkileri bulunmamaktadır. Doktor tarafından reçete edilmeden kullanımı halinde antibiyotik, vücuttaki yararlı bakterilere zarar verebilir ve bağışıklığınızın düşmesine yol açabilir. Karaciğer yağlanmasına ve böbrek fonksiyon bozukluğuna da zemin hazırlayabilen bilinçsiz antibiyotik kullanımı diyabet riskini artırabilir, vajinal rahatsızlıklara neden olabilir ve bağırsak dengesine zarar vererek ağız içi yaralara, ülsere neden olabilir. 

Antibiyotik, bilinçsiz kullanıldığında vücut ilgili etken maddeye direnç geliştirebilir ve antibiyotik ile tedavi gereken enfeksiyonlara yakalanılması halinde istenilen etkiyi göstermeyebilir.

Soğuk algınlığı süresince doktorun reçete ettiği ilaçları kullanmak, mümkün olduğunca istirahat etmek, bol sıvı almak, dengeli beslenmeye özen göstermek ve vitamin bakımından nitelikli gıdalar tüketmek, rahat nefes alışverişini sağlayabilmek adına oda havasını nemlendirmek önerilmektedir. 


Soğuk Algınlığından Korunma Yolları

Soğuk algınlığından korunmak için,

• El hijyenine özen göstermek,
• Bulunulan ortamı sıkça havalandırmak,
• Dengeli beslenmek,
• Sigara içmemek,
• Elleri dezenfekte etmeden burun ve gözlere dokunmamak önerilmektedir.
Oluşturma Tarihi : 05.12.2022
Güncelleme Tarihi : 18.04.2024
Editör : Yeliz Yiğit
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x
İletişim Formu Covid-19 Önlemleri