Salgına Dikkat: Uyuz Yakın Temasla Kolayca Bulaşabilir!
Salgına Dikkat: Uyuz Yakın Temasla Kolayca Bulaşabilir!

Uyuz “sarcoptes scabiei” isimli akarların neden olduğu bir cilt hastalığıdır.  Bulaşıcı bir hastalık olan uyuz, erken evrede yol açtığı kaşıntı ve deri döküntüleri nedeniyle alerji veya böcek ısırmaları ile karıştırılabilen bir hastalık olmakla birlikte hekiminiz tarafından uyuz akarlarının yol açtığı belirtiler ayırt edilerek kısa sürede doğru tanı konulabilmektedir.

 

Dakikalar İçinde Bulaşabiliyor

Uyuzun en yaygın belirtisi çok şiddetli gece kaşıntısıdır. Yatağa girerek ısınan kişide şiddetlenen kaşıntı hastayı uykudan uyandırabilecek düzeylerde seyredebilmektedir. İlk kez uyuza yakalanan hastalarda belirtilerin başlaması 2-6 hafta aralığındadır. Ancak daha önce uyuza yakalanan bir hasta söz konusuysa belirtiler ilk 1-4 gün aralığında ortaya çıkabilmektedir. Hastalık henüz belirti gösterilmeyen dönemde de bulaşıcı özelliktedir. Uyuz hastası beraberinde aynı evde yaşayan herkes tedavi edilmelidir. Hastalık yakın temas ile dakikalar içinde bulaşabileceğinden ve hemen belirti göstermediğinden hastalığı tam anlamıyla yok edebilmek adına hane halkının belirti göstermiyor oluşu dikkate alınmadan tedavi programına dahil olmaları sağlanmalıdır. Yaşanılan evdeki zemin ve mobilyalar elektrik süpürgesi ile temizlenmeli hane halkının temas ettiği tüm tekstil ürünleri 60 derece ısıda yıkanmalı ve ütülenmelidir. Yıkanması mümkün olmayan eşyalar ağzı kapalı bir poşet içerisinde en az üç gün bekletilmelidir.  

Uyuz İyileşse Bile Kaşıntı Sürebilir

Uyuz hekim kontrolünde kolaylıkla tedavi edilebilir bir hastalıktır. Uyuz tedavisi genellikle hem uyuz akarlarını öldürmeye hem de uyuz semptomlarını gidermeye yönelik losyon ve haplarla uygulanmaktadır. Tedavi kısa süre içinde uyuz akarlarından kurtulmanızı sağlar ancak, akarların yol açtığı alerjik semptomlar nedeniyle kaşıntı 2-4 hafta aralığında bir süre daha devam edebilmektedir. Hekiminiz tarafından önerilen ilaçlar önerilen süre ve dozda kullanılmaya devam edilmeli, hane halkı da mutlaka tedavi programına dahil edilmelidir.     
Oluşturma Tarihi : 07.07.2022
Güncelleme Tarihi : 18.04.2024
Editör : Yeliz Yiğit
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x
İletişim Formu Covid-19 Önlemleri