Retinitis Pigmentosa - Gece Körlüğü
Retinitis Pigmentosa - Gece Körlüğü
Halk arasında tavuk karası olarak da bilinen gece körlüğü bir retina hastalığıdır. Retina, görmemizi sağlayan ağ tabakasıdır ve gözümüzün içini dolduran bir duvar kağıdı gibi düşünülebilir. Gece körlüğü, retinadaki doku hücrelerinin ışığı algılayan tabakasının genetik mutasyonlar nedeni ile zarar görmesi sonucu gelişen bir hastalıktır. İlk başlarda gece görüş kaybına yol açarken ilerleyen yaşlarda gündüz görme kayıplarına da yol açabilmektedir. Görülme sıklığı 1/3000 ile 1/4000 olarak bilinir. 

Gece Körlüğü Neden Olur? 

Gece körlüğü ya da halk arasından bilinen adıyla tavuk karası retinada bulunan hücrelerin hasar görmesinden kaynaklı ortaya çıkar. Hastalık genellikle genetik sebeplerden dolayı oluşur. Ayrıca akraba evlilikleri de çekinik iki genin bir araya gelme ihtimalini arttırdığı için Tavuk Karası (gece körlüğü) hastalığı gelişim riskini arttırır. 

Gece Körlüğünün Belirtileri Nelerdir?

Loş ışıkta(gece) görme güçlüğü (niktalopi),ilerleyen aşamalarda gün ışığında da görme güçlüğü 

Görme alanında daralma

Spesfik göz dibi belirtileri (kemik spekülleri, retinal arteriyollerde atenüasyon, balmumu görünümünde optik disk solukluğu)  

Retinada fotoreseptör hücre disfonksiyonuna işaret eden elektroretinogram bulguları

Gece körlüğü (tavuk karası) hastalığına katarakt, görme merkezinde ödem, miyopi -astigmatizma gibi kırma kusurları, keratokonus ve glokom gibi göz hastalıkları eşlik edebilir.

Gece Körlüğü Nasıl Tedavi Edilir?

Hastalığın seyri hastadan hastaya, hatta aynı ailenin değişik bireyleri arasında bile farklıdır.

Gece körlüğünün kabul görmüş kesin tedavisi üzerinde hala çalışmalar devam etmektedir.

Tedavi protokolünde hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak, hastaların sosyal hayata adaptasyonunu arttırmak esas amaçtır.

Günde 15.00 ü vitamin A alınmasının hastalığın seyrini anlamlı olarak yavaşlattığı kanıtlanmıştır.

Karotenoidler lutein ve β-karoten Gece körlüğünün ilerlemesini yavaşlatma üzerine  sınırlı bir etkiye sahiptir.

Gen Tedavisi 

Fotoreseptörlerin tamamen ölgüğü ileri dönemlerde gen tedavisinin anlamı yoktur.Erken evrede tespit edilen vakalarda daha etkin olur.

İlk onaylı gen terapisine 2017'de ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), nadir görülen kalıtsal körlüğü tedavi etmek için kullanılan bir gen terapisi olan voretigene neparvovec ‐rzyl (Luxturna) 'yı onayladı. Yaygın olarak medya tarafından 'vizyonakavuşan ' bir tedavi edici tedavi olarak tanımlanmakla birlikte, çok maliyetli bir tedavidir. Her iki kromozomda RPE65 geninde mutasyon olan hastalar için kullanılabilir. Luxturna, her gözün arkasına retina altında tek bir enjeksiyon olarak verilir. Bu tedaviyi alan hastaların gece görüş, yürüme ve engellere adaptasyonunun arttığı görülmüştür.

Kök Hücre Tedavisi

Araştırmacılar, nakledilen kök hücrelerin retina hücrelerine farklılaştırabileceği ve hastaların retinasına entegre olabileceği ve farklılaştırılmış kök hücrelerin apoptotik veya hasarlı retina hücrelerinin yerini alacağı görüşündedir.

Büyüme Faktörü Enjeksiyonları

Bu yolla programlı hücre ölümü manüple edilebilir ve sağlıklı retina hücre ömrü uzatılabilir. Bu konudaki çalışmalar Gece körlüğünde görme prognozu üzerinde olumlu sonuçlar vermiştir, kliniğimizde bol büyüme faktörü içeren ,kişinin kendi kanından hazırlanan subtenon PRP uygulaması tarafımızdan yapılmaktadır, görme seviyesi ve prognozu üzerinde olumlu katkıları yapılan çalışmalar ile gösterilmiştir.

Ocuvısıon 

Retina hücrelerine düşük dozda elektrikel uyarılar gönderiliyor ve bu uyarılar retina hücrelerinden nöron koruyucu büyüme faktörlerinin salınımını artırıyor. Salınan bu faktörler sayesinde retinadaki hücreler korunuyor ve hastada görme kaybı durduruluyor. Uygulama haftada bir kez yapılmalıdır.

Koruyucu Gözlükler

Mavi ışık spektrumunun engellenmesi, ışıktan rahatsızlığı  azalmak ,kontrast duyarlılığı arttırabilmek için önerilmekte fakat hastalığın gidişatında bir etkisi görülmemiştir. 

Komplikasyonların Tedavisi

Eşlik eden katarakt ve görme merkezi ödeminin tedavisi görme kalitesini ve seviyesini arttırmaktadır. 

Hiperbarik Oksijen Tedavisi

Görme keskinliği, görme alanı ve görme fonksiyonlarının stabilizasyonuna katkıda bulunduğunu vurgulamaktadır.

Beslenme Ve Sağlıklı Yaşam Önerileri

Güneşten korunmak, Akdeniz tipi beslenme, her gün 30 dk açık havada yürüyüş, sigaranın kesinlikle içilmemesi ,alkoden uzak durulması

Retinal Protezler

Hastalığın çok ileri, görmenin çok azaldığı aşamalarda uygulanır, kalan retina nöronlarındaki ışığı, tespit edip yapay cihazları kullanarak elektrik uyaranlarına dönüştürerek nöral aktiviteyi ortaya çıkarmak amacıyla gözün çeşitli tabakalarına ameliyatla yerleştirilen cihazlar aracılığı ile silüet görmeyi sağlabilir.

Az Görme Rehabilitasyon Cihazları

Etraf görmenin iyi olduğu hastalarda teleskopik gözlükler, ışıklı büyüteçler veya kameralı büyüteçler hastaların özellikle okuma ihtiyacına iyi yanıt vermektedir.  
Oluşturma Tarihi : 16.06.2022
Güncelleme Tarihi : 10.03.2023
Editör : Yeliz Yiğit
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x
İletişim Formu Covid-19 Önlemleri