Retina Dekolmanı Nedir?
Retina Dekolmanı Nedir?
Halk arasında retina yırtılması olarak bilinen retina dekolmanı, en basit tanımıyla retinada oluşan delikler ve yırtıklar şeklinde ortaya çıkar. Tedavi edilmediği taktirde görme kaybına neden olabilecek ciddi bir hatalıktır. Sağlıklı retina tabakasının yapışık olduğu göz küresinin iç yüzeyinden ayrılmasıyla ortaya çıkan retina dekolmanına zamanında müdahale edilmezse bütün retinaya yayılabilir ve görüş azalması başlayabilir. Bu yırtık ya da deliklere zamanında müdahale edilirse ve tedavi uygulanırsa retina tabakası ayrılmadan hastalık engellenebilir. Retina dekolmanı her yaş grubunda gözlemlenebilir. 


Retina dekolmanının nedenleri nelerdir? 

Retina dekolmanında genetik ve çevresel faktörler etkili olabilir. Önlenebilir bir hastalık olmadığından dolayı erken teşhis ve zamanında müdahale önemlidir. Etkileyen faktörler aşağıdaki gibi özetlenebilir;
  • Yaşlılık nedeniyle göz sıvısının dejenere olması,
  • Ailede görülen retina dekolmanı,
  • Katarakt ameliyatı,
  • Daha önceden geçirilen göz ameliyatları,
  • Yüksek derecede miyop,
  • Travma (vurma, düşme, çarpma)

Retina dekolmanının belirtileri nelerdir? 

Hastalığın erken saptanması retina dekolmanı gelişmeden tedavi edilmesi son derece önemlidir. Bazı kişilerde çok fazla belirti göstermeyebilir bu nedenle düzenli göz muayenesi yaptırmak büyük önem taşımaktadır. Bunun yanı sıra aşağıdaki belirtiler varsa hemen uzman bir doktora başvurulmalıdır.
  • Işık çakması, flaş patlaması, gözde uçuşan cisimler
  • Ani olarak uçuşan cisimlerin belirmesi
  • Görme bulanıklığı ya da görme kaybı
  • Gözde sis perdesi varmış hissi

Retina dekolmanı tedavi yöntemleri nelerdir? 

Retina dekolmanının tedavisi cerrahidir. Ancak cerrahi yöntemi; retina yırtığının sayısına, boyutuna, yerine, şekline ve süresine göre değişkenlik göstermektedir.

Argon Lazer

Retina dekolmanı gelişmeden yırtık aşamasındayken saptanırsa lazer tedavisi ile retina dekolmanı gelişmeden önlenebilir. Bu nedenle erken teşhis çok önemlidir. Retinada sadece yırtık varsa argon lazer tedavisi ile yırtığın etrafı kapatılabilmektedir. Retina dekolmanı geliştiyse tek tedavi yöntemi cerrahidir.

Skleral (dıştan) çökertme yöntemi

Göze dışarıdan uygulanan cerrahi bir yöntemdir. Gözün beyaz kısmını kaplayan konjonktiva tabakasının altında kalacak şekilde, silikondan yapılmış ince şeritler göz kaslarının altına geçirilerek yerleştirilir. Bu şekilde göze dışarıdan baskı yapılır ve yırtık etrafına lazer yapılarak retina yırtığının kapatılması amaçlanır. Retina dekolmanı sıvısı boşaltılarak tedavi tamamlanır. 
 

Vitrektomi 

Büyük veya sayıca birden fazla yırtıklar gelişmişse uygulanan bir cerrahi yöntemdir. Vitreous - göz küresinin içini dolduran şefaf, jel kıvamındaki doku küçük delikler açılarak, kesici-aspire edici çubuklar ve ışık kaynakları yardımıyla çıkarılır ve jel kıvamında bir sıvı enjekte edilir. Bu yöntemle retina altında biriken sıvı aspire edilir ve yırtıklar kapatılır. 

Hastalığınızın seviyesi ve yırtığınızın boyutuna göre hekiminiz uygun bir tedavi yöntemi belirleyecektir. 
Oluşturma Tarihi : 21.05.2022
Güncelleme Tarihi : 18.04.2024
Editör : Yeliz Yiğit
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x
İletişim Formu Covid-19 Önlemleri