Rahim Ağzı Kanseri Aşısı (HPV Aşısı)
Rahim Ağzı Kanseri Aşısı (HPV Aşısı)
Kadınlarda sık görülen kanser tiplerinden biri olan rahim ağzı (serviks) kanserinin en önemli belirtileri genellikle ilişki sonrası vajinal kanama, kanlı veya kötü kokulu akıntı olarak karşımıza çıkıyor. Bu belirtilere sahip kişilerin geç kalmadan uzman bir hekime başvurarak ilgili kontrolleri yaptırması gerekiyor. Belirtilere rağmen kontrollerin yaptırılmaması sonucunda tedavi süreci de zorlaşıyor.  
 

En Önemli Risk Faktörü HPV Virüsü 

HPV Enfeksiyonu rahim ağzı kanseri için en önemli risk faktörüdür. Bunun yanı sıra, erken yaşta başlayan cinsel ilişki, a ve c vitamin eksikliği, birden fazla cinsel partnerin olması, sigara kullanımı ya da ailede bulunan rahim ağzı kanseri öyküsü yani genetik faktörler de bu hastalığın görülmesine sebep olabilmektedir. En büyük risk faktörü olan HPV Virüsü için aşılama yöntemi önemli bir rol oynuyor. 


Aşının Koruyucu Etkisi Önemsenmeli 

9 – 26 yaşlar arasında 3 doz olarak uygulanan aşıların rahim ağzı kanserine karşı en etkili koruyucu yöntem olduğu bilinmektedir. Bu nedenle özellikle ebeveynlerin çocuklarına bu aşıyı yaptırması onların gelecekleri için en önemli sağlık yatırımı olacaktır. 

Rahim ağzı kanseri aşısının koruyuculuğu kanıtlansa da aşı olan kişilerin yine de rutin kontrollerini yaptırması gerekir.  Smear testi ile rahim ağzında oluşan ve yıllar içerisinde kansere dönüşme riski olan lezyonları erken dönemde tespit edilebilir ve gerekli tedaviyle kansere dönüşmesi engellenebilir. 
 

Her Akıntı Kanser Habercisi Değil 

Her akıntı hekime başvurulmasını gerektirmez. Şeffaf ve kokusuz akıntı normal karşılanan bir akıntı türüdür. Ancak akıntı; kokulu, koyu renkli ya da kıvamlı ise bu bir enfeksiyon habercisi olabilir ve geç kalınmadan uzman hekime başvurulması gerekir.

Bunun dışında çok sık vajinal duş yapılmamalı, kozmetik sabunlar kullanılmamalıdır. Ph değeri 3.5 ve 5.5 arasında olan sabunlar tercih edilmelidir. Ayrıca, sentetik iç çamaşırları yerine pamuklu çamaşırlar tercih edilmeli ve bu çamaşırlar kesinlikle kullanılmadan önce ütülenmelidir. 
Oluşturma Tarihi : 25.09.2022
Güncelleme Tarihi : 09.05.2024
Editör : Yeliz Yiğit
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x
İletişim Formu Covid-19 Önlemleri