PMS Kabusunuz Olmasın
PMS Kabusunuz Olmasın
PMS (Premenstrüel Sendrom), adet öncesi çok sayıda kadının gündelik yaşamını etkileyebilmekte ve adet öncesi gerginlik sendromu olarak bilinmektedir. Mensturasyonun başlaması ile büyük bölümü azalan veya ortadan kalkan yaygın PMS belirtileri;

- Göğüslerde şişlik ve ağrı
- Baş ağrısı
- Halsizlik
- Ödem
- Depresyon
- Gerginlik
- Aşırı uyku,
- Bulantı olarak sıralanabilmektedir.

PMS Neden Ortaya Çıkar?

PMS’in ortaya çıkış nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, yaygın kanı hormonal düzeylerdeki değişikliklere vücudun gösterdiği duyarlılık nedeniyle oluştuğu yönündedir. PMS’in ortaya çıkmasındaki en büyük rolü üstlenen hormonal etkenin serotonin düzeyleri olduğu düşünülmektedir.

PMS Tedavisi Nasıl Yapılır?

PMS tedavisi mutlaka bir kadın hastalıkları uzmanı rehberliğinde yürütülmelidir. PMS tedavisinde genellikle doğum kontrol hapları, antidepresan ilaçlar, hormonal tedaviler uygulanmakta ayrıca beslenme ve yaşam tarzı değişikliklerine yönelik tavsiyeler verilebilmektedir.


PMS Dönemini Daha Sancısız Geçirmek İçin Neler Yapılabilir?

- Aşırı şeker ve tuz tüketiminden kaçınılmalı,
- Kahve, alkol ve sigara tüketimi sınırlanmalı,
- Düzenli spor yapılmalı,
- Doktorun önerdiği vitamin ve mineral desteklerine başvurulmalı,
- Stresten uzak durulmalıdır.

PMS belirtileri gösteriyorsanız, bu dönemi en sancısız atlatmanın yolu size özel tedavi ve tavsiyeler edinebilmeniz adına alanında uzman bir kadın hastalıkları uzmanına muayene olmaktır.
Oluşturma Tarihi : 18.03.2022
Güncelleme Tarihi : 18.04.2024
Editör : Yeliz Yiğit
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x
İletişim Formu Covid-19 Önlemleri