Ozon Tedavisi Nedir?
Ozon Tedavisi Nedir?
Ozon tedavisi, kalp hastalıklarından diş enfeksiyonlarına birçok rahatsızlığı tedavi etmek amacıyla uygulanabilen bir yöntemdir. Tedavi, zenginleştirilmiş oksijen olarak da bilinen ozon gazının başka gazlarla, sıvılarla, kanla karıştırılarak veya doğrudan damarlara, deri altına enjekte edilmesi yoluyla yapılabilmektedir. Vücudun savunma mekanizmasını uyarma yoluyla etkinlik gösteren ozon tedavisi, diğer birçok tedavinin aksine savunma mekanizmasını baskılamak yerine, doğru çalışmasını sağlamaya yönelik çalışmakta, bu nedenle sıklıkla tercih edilmektedir.


Ozon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hekim kararına göre tercih edilebilecek farklı yöntemlerle uygulanabilen ozon tedavisi yaygın olarak otohemoterapi yöntemiyle yapılmaktadır. Otohemoterapi halk arasında kendi kanıyla tedavi olarak bilinmektedir. Bu yöntem ile hastadan alınan bir miktar kan ozon gazı ile karıştırılarak hastaya geri verilmektedir. Bunun dışında eklem içi yöntemiyle, ozon gazı eklem içine enjekte edilebilmekte; enjeksiyona uygun olmayan hastalara rektal ve vajinal yolla verilebilmekte veya ozon uygulanacak dokunun ozona dayanıklı torba içine alındığı ozon torbalama yöntemi ile uygulanabilmektedir.


Ozon Tedavisi Ne İşe Yarar?

Ozon tedavisi günümüzde birçok alanda yaygın olarak kullanılmaktadır. Kullanıldığı başlıca alanlar şu şekilde sıralanabilir;

- Kan dolaşımını artırarak cildin pürüzsüz bir görünüme kavuşmasına yardımcı olmaktadır.
- Yara iyileşmesi ve enfeksiyon tedavisinde fayda destek sağlayabilmektedir.
- Kırmızı kan hücrelerini artırması dolayısıyla kanser tedavilerinde destekleyici tedavi olarak tercih edilebilmektedir.
- Kronik yorgunluk, kas ve eklem ağrılarının tedavisinde kullanılabilmektedir.
- Kolesterol, trigliserid ve kan şekerinin düşürülmesi için destek tedavi olarak uygulanabilmektedir.
- Hücresel dolaşıma katkı sağlaması nedeniyle cilt kuruluğu, kırışıklık gibi problemlerin giderilmesinde anti aging etkisi nedeniyle tercih edilebilmektedir. 
- Bunlara ek olarak Covid-19 kaynaklı kılcal damarlarda oluşabilen pıhtılarının giderilmesi ve Covid19 sonrası süren şikayetlerin giderilmesi adına bir destek tedavisi olarak da kullanılabilmektedir.

Ozon Tedavisi Kimlere Uygulanmaz?


Ozon tedavisi, hamileliğin ilk üç ayında, kan pıhtılaşma bozukluğu olan hastalarda ve bazı enzim eksikliği vakalarında tavsiye edilmemektedir. Ozon tedavisi mutlaka uzman hekimler tarafından uygun doz ayarlanarak ve hastaya uygun yöntem seçilerek uygulanmalıdır. Tedavinin hangi durumlarda uygulanmayacağına dair son kararı verecek olan hekiminiz olmakla birlikte, doğal bir gaz olan ozon gazının herhangi bilinen bir yan etkisi bulunmamaktadır. 

Oluşturma Tarihi : 02.01.2022
Güncelleme Tarihi : 18.04.2024
Editör : Yeliz Yiğit
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x
İletişim Formu Covid-19 Önlemleri