Nevüs (Ben) Nedir?
Nevüs (Ben) Nedir?
Nevüs, birçok insanda bulunan ve halk arasında “ben” olarak adlandırılan deri lezyonudur. Çok farklı yapı ve görünümde olanları da bulunmakla birlikte, ağırlıklı olarak 3-5 mm büyüklüğünde, deriden hafif dışarıya doğru çıkacak biçimde, kahverengi ya da siyah renkte ve zararsız oluşumlardır. Bir kısmı doğuştan gelebilmek ile beraber, sonradan da oluşabilirler. 

Ben Nasıl Oluşur?

İnsan vücudunda otuzlu yaşlara kadar yeni nevüs oluşumları normal karşılanmaktadır. Ben, deriye renk veren pigmentlerin bir araya gelmesi ile oluşmaktadır. Oluşma sıklıkları genellikle ergenlik, hamilelik v.b hormonal değişim dönemlerinde artmaktadır. Orta yaş döneminde yeni ben oluşumu, eski benin büyümesi ya da koyulaşması gibi durumlarla pek sık karşılaşılmamaktadır.

Ben Ne Zaman Takip Edilmeli?

Benlerin dönemsel olarak büyümeleri ya da renk değiştirmeleri olağan olabilse de istenmeyen rahatsızlıkların habercisi de olabilmektedir. Aynı şekilde kanayan veya yaraya dönüştüğü gözlenen benler de bazı rahatsızlıkların belirtisi olabilir. Özellikle cilt kanserinin erken tanı ve tedavisi adına uzman bir dermatolog hekime ayda bir ben kontrolü yaptırmak, uzmanın talep etmesi halinde beni aldırmak sağlığınız adına doğru adım olabilmektedir. 
Ben takibi genellikle displastik nevüs adı verilen, standart ben ebatından büyük ve şekil olarak farklı benler için yapılmaktadır. Bunun haricinde, orta yaş sonrasında yeni ben oluşumu yaşayan, elliden fazla sayıda beni olan, özellikle çocukluk döneminde çok şiddetli güneş yanığı öyküsü olan, ailesinde cilt kanseri öyküsü olan, bağışıklık hastalığına sahip veya bağışıklık sistemini etkileyen ilaçlar kullanan insanlara da ben takibi yapılması gerekmektedir.

Ben Nasıl Geçer?

Kırk yaş sonrasında pigmentlerin işlevini kaybetmeye başlamasıyla, özellikle orta yaşlara doğru genellikle benlerin rengi açılabilmektedir.
Bunun haricinde benlerin geçmesi isteniyorsa veya uzman dermatolog kararı çerçevesinde alınması öneriliyorsa, büyük bir bölümü lokal anestezi uygulanarak alınabilmektedir. Ben aldırmak kolay ve kısa süre sonra ilgili bölgenin tamamen veya silik bir iz bırakarak iyileşebildiği küçük bir müdahaledir. 
 Benlerin göz kapağı, eklem bölgesi vb. hassas olabilecek bölgelerde bulunması halinde tahriş oluşabilmektedir. Bu gibi durumların önlenebilmesi adına bu bölgelerdeki benlerin alınması tavsiye edilmektedir. Bunun haricinde kişi sadece benini estetik bulmadığı gerekçesi ile de aldırmak isteyebilir.
Sayılanlar dışında herhangi bir beninizde olağan dışı bir durum fark ettiğinizde de bir cildiye uzmanınıza görünmeniz tavsiye edilmektedir. Muayenenin sıklığı veya ben aldırma kararı konusunda en doğru karar ve yönlendirmeyi muayene olduğunuz hekim sağlayabilmektedir.

Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x
İletişim Formu Covid-19 Önlemleri