Miyop
Miyop
Miyop, uzak mesafelerde net görüşü engelleyen bir göz hastalığıdır. Miyop hastası olanlar yakın mesafeleri net bir şekilde görebilirken uzak mesafelerde ise görüşleri bulanıklaşır.

Miyop, 3 derecenin altındaysa ‘hafif miyopi’, 3-6 derece arasındaysa ‘orta miyopi’, 6 derecenin üzerinde ise ‘yüksek miyopi’ olarak sınıflandırılmaktadır. Yüksek miyopi; göz tansiyonu ve katarakt gibi göz hastalıklarına neden olabilmektedir.

Miyop Belirtileri Nelerdir?

  • Uzaktaki cisimleri bulanık görme
  • Uzağı görmek için gözleri kısarak bakma 
  • Baş ve göz ağrısı
  • Özellikle geceleri artan görme zorluğu

Miyop Nasıl Tedavi Edilir?

  • Miyop görme sorunu bulunan kişilerin tedavisinde ilk başvurulan yöntem gözlük veya kontakt lenstir. Gözlük veya kontakt lens kullanmak miyopu tedavi etmez, derecesini azaltmaz; fakat bu araçlar kullanılmazsa miyopi daha hızlı ilerler.
  • Miyopi tedavisinde gözlük veya kontakt lens dışında lazer ve göz içi akıllı mercek tedavileri de seçenekler arasındadır.

Miyopla İlgili Alınabilecek Önlemler

Her hastalıkla olduğu gibi miyop rahatsızlığı için de düzenli muayene çok önemlidir. Kişinin miyop numarasının ilerleyip ilerlemediği veya farklı bir göz hastalığına neden olup olmadığı düzenli muayene sonucunda ortaya çıkabilir ve erken teşhis edilerek ilerlememesi için önlem alınabilir. Bunun haricinde alınabilecek bazı önlemler de bulunmaktadır:
  • Televizyon, bilgisayar, telefon, tablet gibi teknolojik aletlerle geçirilen zaman sınırlandırılmalıdır. Bu teknolojik aletleri kullanırken göz mesafesi kuralına dikkat edilmelidir.
  • Diyabet veya hipertansiyon gibi kronik hastalıklar göz sağlığını olumsuz etkilemesiyle bilinen rahatsızlıklardır. Bu gibi hastalıklarınız olması durumunda kontrol ve tedavilerinizi aksatmanız göz sağlığınıza da olumsuz etki edebilir. Şeker hastalığı, yüksek tansiyon gibi kronik sağlık sorunlarının göz sağlığına da olumsuz etkileri olduğundan tedavileri aksatılmamalıdır.
  • Gözler güneşin zararlı etkilerinden korunmalı, doğrudan güneşe bakılmamalı ve mümkün oldukça güneş gözlüğü kullanılmalıdır.

Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x
İletişim Formu Covid-19 Önlemleri