Lokal Anestezi
Lokal Anestezi
Lokal anestezi, genel anestezinin aksine, bilinç ve genel duyu kaybı olmadan uygulanabilen bir anestezi türüdür. Diş çekimi ve diğer diş uygulamaları, sünnet, ben alınması ve diğer dermatolojik müdahaleler gibi birçok işlemde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Lokal Anestezi Nedir?

Lokal anestezi, vücudun sınırlı bir bölgesinin uyuşturulduğu anestezi türüdür. İşlem sırasında bilinci açık olan hasta, işlemin uygulandığı bölge uyuşturulduğu için herhangi bir ağrı hissetmez. Çoğunlukla sınırlı bölgelerdeki küçük cerrahi operasyonlarda tercih edilen lokal anestezi, diş, göz, kulak, burun, boğaz gibi alanlara uygulanan müdahalelerde yaygın olarak kullanılır.

Lokal Anestezi Nasıl Yapılır, Çeşitleri Nelerdir?

Lokal anestezinin infiltrasyon ve topik anestezi olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır.  İnfiltrasyon, dokuya nüfuz eden anestezi çeşididir. Bu yöntemde anestezik madde, bir iğne yardımıyla derinin ya da diğer yüzeysel cilt dokunun altına enjekte edilir. Topik anestezi ise, yüzeyden emilen anestezi olarak tanımlanabilir. Anestezik madde, işlem için hazırlanan bölgeye damlatma, püskürtme ya da sürme yoluyla uygulanır. Topik anestezinin yaygın olarak kullanıldığı alanlardan biri dişçiliktir. 

Lokal Anestezi Etkisi Ne Kadar Sürer?

İnfiltrasyon veya topik anestezi yöntemlerinden biri tercih edilerek yapılan lokal anestezi sonrası, anestezik maddenin etkisini göstermesi adına müdahaleden önce 15 dakika beklenir. Anestezinin müdahale sonrası etki süresi çeşidine ve miktarına göre değişebilmekle birlikte, müdahale sağlayan uzman uygun çeşit ve miktarda anestezik madde uygulamaktadır.

Lokal Anestezi ve Bölgesel Anestezi Farkları Nelerdir?

Lokal anestezi ve bölgesel anestezi benzerlikleri bulunmakla birlikte farklı işlemlerdir. Lokal anestezide, işlem uygulanacak olan sınırlı alan uyuşturulurken, bölgesel anestezide uyuşturma işlemi daha geniş bir alana yapılır. Örneğin, lokal anestezi ile bacaktaki çok küçük bir bölge uyuşturularak işlem sağlanabilirken; bölgesel anestezide bacağın tümü ya da ilgili operasyon doğrultusunda gerek görülmesi durumunda vücudun tüm belden aşağı bölümü uyuşturularak müdahale yapılabilmektedir. Hangi operasyonlarda lokal, hangilerinde bölgesel anestezi uygulanması gerektiği genel hatları ile belirlenmiş olsa da operasyon ve hasta için uygun yönteme karar verecek kişi işlemi sağlayan uzmandır.
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x
İletişim Formu Covid-19 Önlemleri