Kurban Kesiminde Kazalara Dikkat Edilmeli
Kurban Kesiminde Kazalara Dikkat Edilmeli
Keyifli aile buluşmalarımıza et yemeklerinin lezzetinin eklendiği Kurban Bayramı gelip çatmışken, elbette hiçbirimiz bayram mutluluğumuz kazalarla bölünsün istemeyiz. Ancak her sene kurban bayramlarında çok sayıda hasta acil servislere müracaat etmektedir. Kesikler ya da darbelerden kaynaklanan yaralanmalar zamanında müdahale edilmediğinde ciddi sağlık sorunlarına dönüşebilmektedir. Önceden alınacak bazı önlemlerle bu kazaları önlemek mümkün olabilmektedir. Acillere en sık müracaat etme nedenlerinden biri hayvanın ani bir hareketine bağlı oluşan panik ya da dikkatsizliğe bağlı yaralanmalardır. Ayrıca kesim yapılacak bölgenin kaygan ya da pütürlü bir yapıya sahip olması nedeniyle düşmeye bağlı kesici alet yaralanmaları da ortaya çıkabilir. 

Koruyucu Ekipman Kullanmak Gerekiyor

Kesim hakkında yeterli bilgi ve tecrübe sahibi olmamak istenmeyen durumlarla sonuçlanır. Bunun yanı sıra yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olunduğunda da tedbiri elden bırakmamak gerekmektedir. Mümkünse koruyucu eldiven takılmalı, koruyucu gözlük ve diğer güvenlik ekipmanlarıyla gerekli önlem alınmalıdır. Kurban kesimi yapılacak alanın güvenli olduğundan emin olmak ve hayvanla temasta dikkatli davranmak kendinizi ve başkalarınızı yaralamamak için önemlidir. Çocukları kesinlikle kesim alanından uzak tutmak gerekmektedir. Kurbanın bağlı olduğu ip v.b ekipmanları bileğinize ya da parmağınıza dolamaktan kaçının. Hayvan ipten kurtulmaya çalışırken uzuvlarınız kırılabilir, hatta kopabilir. 

Kanama Durmuyorsa Acile Müracaat Edilmeli

Oluşabilecek hafif kesiklerde, kanamayı durdurmak için temiz bir bezi veya gazlı bez kullanarak kesik kısmı bastırılmalıdır. Daha derin kesiklerde ve kanın durmadığı durumlarda hemen sağlık kuruluşlarına müracaat etmek gerekmektedir. Kanla bulaşan çok sayıda hastalık bulunduğundan bu esnada yaralı bölgenin temiz tampon materyali dışında hiçbir şeye temas etmemesi çok önemlidir. Yaralıya ilk müdahaleyi yapan kişi mümkünse steril eldiven kullanmalı, değilse müdahaleden önce mutlaka ellerini iyice sterilize etmelidir. Eğer uzuv kopması söz konusuysa -en sık parmak kopmalarıyla karşılaşılır- kopan uzuv steril bir eldiven içine konulmalı, bu eldiven de içinde buz olan su solu bir kaba konularak hasta beraberinde getirilmeli ve sağlık çalışanlarına teslim edilmelidir. Kopan uzuv asla doğrudan buz ile temas etmemelidir. Kurban Bayramı boyunca yaralanmaları önlemek için gerekli güvenlik önlemlerini almak ve yaralanma durumunda acil ilk yardım müdahalesi yapmak kadar basit yaralanmalar harici tüm durumlarda en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvurarak tıbbi yardım almak da büyük önem taşımaktadır.

Oluşturma Tarihi : 03.04.2022
Güncelleme Tarihi : 22.05.2023
Editör : Yeliz Yiğit
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x
İletişim Formu Covid-19 Önlemleri