Kurban Bayramında Et Tüketimi Sınırlandırılmalı
Kurban Bayramında Et Tüketimi Sınırlandırılmalı
Kurban Bayramı deyince akla ilk gelenlerden biri her yeri saran mis gibi kavurma kokusu olsa da fazla et tüketimi sağlığınıza zarar verebilir. Günlük öğünler için et pişirme sıklığının artmasının yanı sıra bayram süresince ziyaretlerinizde de et ikram edilebilir ve et tüketiminiz bu dönemde sağlığınıza zarar verecek oranlarda seyredebilir. Et tüketiminde porsiyon kontrolü çok önemlidir. Bunun yanı sıra etin pişme yöntemi de sağlığa etkisinde bir belirleyendir. Etin kızartma yerine, ızgara, fırın ya da haşlama şekilde yenmesi ve bu yöntemlerde de yağın mümkün olan en az şekilde kullanılması sağlığınız için daha uygundur. Kurban Bayramında öğünlerde sıklıkla yalnızca et yense de sağlığınız açısından doğru olan et yemeklerini sebze ile birlikte tüketmektir.


Sindirimi Bozabilir

Fazla et tüketiminin kısa vadede en büyük zararı sindirim sağlığınız üzerinde görülür. Özellikle Kurban Bayramı gibi kısıtlı bir vakitte büyük porsiyonlarda ve sıkça et yenmesi nedeniyle hazımsızlık, reflü, şişkinlik, kabızlık gibi çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkabilir ve bayram keyfiniz bölünebilir.  Sindirim sistemi aşırı miktarda et tüketimi nedeniyle işleme kapasitesini aşan miktarda yağ alındığında, bağırsak hareketleri artabilir ve ishal oluşabilir. Çok tuzlu ve baharatlı et tüketimi vücutta susuzluğa neden olabileceğinden bu dönemde su tüketimini de artırmak gerekir. Fazla et tüketimi nedeniyle yüksek kalori alımına bağlı kilo artışı ortaya çıkabilir. Özellikle etin yağlı bölgelerinin veya kızartılarak pişirilen etin sıklıkla tüketimi obezite riskini artırabilir. Dengeli bir beslenme programını bayramda da sürdürmek ve rutin beslenme programınıza uymak beslenme disiplininizi bayramdan sonra da zorlanmadan sürdürebilmeniz için çok önemlidir. 


Kolesterol ve Kalp Hastalığı Riskine Dikkat Edin

Kırmızı et içerdiği doymuş yağ oranları nedeniyle aşırı miktarda tüketildiğinde, yüksek kolesterol seviyelerine ve kalp hastalıklarına da yol açabilir. Aşırı et tüketiminden kaçınarak, sindirim sağlığınızı korumanın ve kilo yönetiminizi sağlamanın yanı sıra kolesterol seviyelerinizi de kontrol altında tutabilir ve kalp sağlığınızı koruyabilirsiniz. 
Sevdiklerinizle birlikte sağlıklı ve mutlu bayramlar geçirmek için yılın her gününde yaşam tarzınıza dikkat etmeye, spor yapmaya ve size uygun bir beslenme programıyla dengeli beslenmeye dikkat etmeniz çok önemlidir. Alanında uzman bir diyetisyen tarafından size özel oluşturulan bir beslenme programına ve diyetisyeninizin diğer önerilerine uyarak daha sağlıklı bir yaşama kavuşabilirsiniz.

Oluşturma Tarihi : 30.07.2022
Güncelleme Tarihi : 23.04.2023
Editör : Yeliz Yiğit
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x
İletişim Formu Covid-19 Önlemleri