Kolesterol Tanı ve Tedavisi
Kolesterol Tanı ve Tedavisi

Kolesterol, karaciğer tarafından üretilir ve vücuttaki bütün hücrelerde bulunur. İnsan vücudunda sağlıklı hücrelerin oluşabilmesi ve D vitamini üretilmesi için önemli bir rol üstlenen kolesterol insan vücudu için önemli bir ihtiyaç olmakla birlikte fazlalığı durumunda sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. 


Kötü Kolesterol (LDL Kolesterol) Nedir?

Kötü kolesterol, kan damarlarında kolesterol plağı adı verilen yapının oluşmasına neden olur. Kolesterol plakları, damarlar içerisinde basınç oluşmasına ve damar yollarının tıkanmasına neden olarak pıhtı oluşum riskini artırabilir. Bunun sonucunda hastada kalp krizi veya felç gelişebilir. 


İyi Kolesterol (HDL Kolesterol) Nedir?

İyi kolesterol ise, kolesterol plağı oluşumunu engeller. Kötü kolesterolün vücuttan atılmasını sağlar.

İdeal Kolesterol Değerleri Hangi Aralıkta Olmalı?

• Kötü Kolesterol Seviyesi (LDL): 130 mg/dl’nin altında seyretmelidir.
• İyi Kolesterol Seviyesi (HDL): 40 mg/dl veya yukarısında seyretmelidir.
• Trigliserid Seviyesi: 150 mg/dl’nin altında olmalıdır.
• Toplam Kolesterol Seviyesi: 200 mg/dl’nin altında olmalıdır. 
Ancak değerlerinizin normal ya da anormal olduğuna karar verecek kişi tıbbi geçmişinizi ve genel sağlık verilerinizi de dikkate alarak tetkik değerlendirmesi yapabilecek olan hekiminizdir.


Kolesterol Yüksekliği Nedir?

Kandaki kolesterol düzeylerinin yükselmesi sonucu oluşan sağlık problemine kolesterol yüksekliği denir. 
Kolesterol yüksekliği farklı sebeplerden kaynaklanabilmektedir. Genetik olabileceği gibi, hastada bulunan başka hastalıklar, yanlış beslenme ya da yetersiz fiziksel aktivite nedeniyle de ortaya çıkabilir. Kolesterol yüksekliği kalp krizine, felç, böbrek ve karaciğer hastalıklarına zemin hazırlayabilmektedir.

Kolesterol Yüksekliği Belirtileri Nelerdir?

Kolesterol yüksekliği çoğu kez belirgin bir belirti vermeden geliştiğinden rutin muayenelerle saptanabilir. Ancak aşağıdaki durumlardan bir veya birkaçına sahipseniz bir dahiliye hekimine müracaat etmeniz kolesterol yüksekliğinin erken saptanmasına katkı sağlayabilir:
- Özellikle göz çevresinde yoğunlaşan yağ bezeleri
- Sürekli halsizlik
- Ayak ve bacaklarda uyuşma ve ağrı
- Yaraların daha geç iyileşmesi
- Nefes almada zorluk
- Baş dönmesi
- Göğüs ağrısıKolesterol Yüksekliği Nasıl Tedavi Edilir?

Kolesterol yüksekliği özellikle kalp-damar sağlığını olumsuz yönde etkileyen ciddi bir sağlık problemidir. Ancak çoğu zaman belirgin bir belirti vermez, rutin tetkiklerde saptanır. Kandaki DL, HDL, Trigliserit ve toplam kolesterol seviyelerine bakılarak tanı konulabilen kolesterol yüksekliğinin erken tanı ve tedavisi adına düzenli olarak sağlık kontrolünden geçmek önem taşımaktadır. 
Tanı konulmasının ardından hekiminiz kolesterolün başka rahatsızlıklara sebebiyet verip vermediğini araştırmak isteyebilir ve bu doğrultuda başka bir branş doktorundan da görüş almanızı isteyebilir. Kolesterol tanısının ardından hekiminiz ilaç reçete edebilir ancak kolesterolün tedavisinde en büyük pay hastaya düşmektedir. Bilinçli bir hasta doktorunun önerdiği yaşam tarzı değişikliklerini uygular. Aksi halde kolesterol yaşamı tehdit eden bir sağlık sorununa dönüşebilecektir. 
Yüksek kolesterol hastalarına yapılan ilk öneri, kolesterol seviyelerini düşürebilecek bir yaşam tarzına geçiş yapmaları yönündedir. Bu yaşam tarzı için,
- Sigara tüketimine son verilmeli,
- Alkol azaltılmalı veya bazı durumlarda bırakılmalı,
- Egzersiz yapılmalı,
- Beslenme programı hekim önerileri doğrultusunda revize edilmelidir.


Oluşturma Tarihi : 26.07.2022
Güncelleme Tarihi : 04.02.2023
Editör : Yeliz Yiğit
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x
İletişim Formu Covid-19 Önlemleri