Kimyasal Peeling
Kimyasal Peeling
Kimyasal peeling, deri yüzeyine bir veya birkaç kimyasal ajan uygulanması yoluyla ciltte kontrollü hasar oluşturularak yenileme sağlama işlemidir.  Ciltteki istenmeyen lekeleri ve akneleri gidermek, cildi gençleştirmek ve canlandırmak amacıyla uygulanabilmektedir. Uygulama yüz dışında el ve boyun bölgesi için de tercih edilebilmektedir.

Kimyasal Peeling Nedir?

Kimyasal peeling, deriyi gençleştirmek, istenmeyen izleri gidermek, cilt görünümünü iyileştirmek gibi çeşitli amaçlarla uygulanan bir işlemdir. İşlem esnasında cilde kimyasal bir çeşit asit uygulanmaktadır. Bu uygulama ile istenen derinlikte kontrollü bir hasar oluşturulduktan sonra ciltteki yara iyileştirme mekanizması tetiklenerek, cildin kolajen ve elastin üretimi artmaktadır. Bu artış sayesinde cilt derisi yenilenmekte ve daha canlı bir görünüme kavuşmaktadır. Çok sayıda kimyasal peeling ajanı bulunmakla birlikte, sıkça kullanılan birkaçı Alfa Hidroksi Asit (AHA), Trikloroasetik Asit (TCA), Beta Hidroksi Asit(BHA) ve Jessner solüsyonudur.

Kimyasal Peeling Çeşitleri Nelerdir?

Kimyasal Peeling işlemi istenilen sonuçlara göre farklı derinliklerde uygulanabilmektedir; -Hafif Kimyasal Peeling, diğer adıyla yüzeysel peeling uygulamasıyla cildin dış katmanının (epidermis) soyulması hedeflenmektedir. Cilt tonu eşitsizliği, cilt kuruluğu, ince kırışıklıklar gibi şikayetler için tercih edilmektedir.   -Orta Kimyasal Peeling ile cildin üst (epidermis) ve orta tabakasının (üst dermis) soyulması hedeflenmektedir. Kırışıklıkların ve sivilce görünümünün silinmesine, cilt tonu eşitsizliklerinin dengelenmesine yardımcı olmaktadır.  -Derin Kimyasal Peeling epidermis, dermis ve orta deri hücrelerine uygulanan derinliktedir. Derin kırışıklıklar veya izler için uygulanabilmektedir.

Kimyasal Peeling Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kimyasal peeling sonrasında dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri cildi güneşten korumaktır. Hekiminiz tarafından önerilen nemlendirici ve güneş koruyucular kullanılmalıdır. Cilt yüzeyinde oluşabilecek kabuklar ciltte hasar oluşturmamak adına soyulmamalıdır. Dikkat edilmesi gerekenler uygulama derinliğine göre değişebilmektedir. Bu nedenle uygulama sonrasında hekiminiz tarafından iletilen bilgiler dikkatle dinlenmeli ve bu önerilere uyulmalıdır.
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x
İletişim Formu Covid-19 Önlemleri