IPL ile Göz Kuruluğu Tedavisi
IPL ile Göz Kuruluğu Tedavisi

Kuru göz, halkça sıkça kullanılan adıyla göz kuruluğu, en sık yaşanan göz rahatsızlıkları arasındadır. Göz kuruluğu sıkça kaşıntı ve batma hissine yol açabildiğinden günlük yaşamı etkileyebilmektedir. 


İklimlendirme sistemleri nedeniyle kapalı alanlarda havadaki nem miktarının düşmesi göz kuruluğuna neden olabilmektedir. Ancak son yıllarda göz kuruluğu şikâyetinin yukarı yönde ivme kazanmasının en büyük nedeni uzun süreli dijital ekran kullanımıdır. Göz kuruluğu şikâyetine çözüm sunmaya yönelik uzun yıllardır uygulanan tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Ancak hızlı ve daha konforlu bir tedavi deneyimi sağlayan IPL, önemli bir ihtiyaca cevap vererek göz kuruluğu tedavisinde yeni bir çığır açmaktadır.


Göz Kuruluğu Nedir?

Gözlerimizin gözyaşı katmanı ile nemlenmesi gerekmektedir. Gözyaşı, gözü nemlendirirken aynı zamanda gözü toz ve mikroplardan koruyabilmektedir. Herhangi bir iç veya dış etken nedeniyle göz yüzeyi yeterince ıslanamadığında oluşan rahatsızlık kuru göz olarak anılmaktadır. Göz kuruluğunda yanma, batma, kaşınma, kızarıklık gibi bulgulara rahatsızlığın ilerlemesi halinde görüntü kalitesinin de düşmesi eşlik edebilmektedir. Kuru göz tedavi edilmediğinde enfeksiyona yol açarak kornea tahribine neden olabilmektedir.
Göz Kuruluğu Belirtileri
Göz kuruluğu belirtileri,
• Yanma ve batma hissi,
• Göz içinde ve çevresinde yapışkan akıntı,
• Kızarıklık,
• Aşırı göz yaşarması,
• Gözde yorgunluk hissi
• Kontakt lens kullanırken rahatsızlık hissi
• Görüşte bulanıklık olarak sıralanmaktadır.


Göz Kuruluğu Neden Olur?

Göz kuruluğu ağırlıklı olarak 40 yaş ve üzerinde görülebilen bir rahatsızlık olsa da, son yıllarda artan uzun süreli dijital ekran kullanımı ile yediden yetmişe bir yaş aralığında yaygınlaşmış durumdadır. Mümkünse ekran kullanımını sınırlamak, değilse dijital ekran kullanımına yönelik filtrelendirilmiş gözlüklerden kullanmak rahatsızlığın önüne geçmek adına faydalı olabilmektedir. Ayrıca ekran başında aşırı odaklanma halinde göz kırpmayı unutmamak oldukça önemlidir. Göz kuruluğu ile, nem oranının düşük olduğu yerlerde de karşılaşılabilmektedir.

Kapalı alanda uzun süre klima, kalorifer v.b iklimlendirme araçlarının kullanımı havadaki nem miktarını düşürdüğünden ortam nemlendirilmediğinde göz kuruluğu oluşabilmektedir. Ayrıca depresyon, hipertansiyon v.b bazı hastalıkların tedavisi için uzun süreli olarak reçetelendirilen ilaçlar da göz kuruluğuna sebebiyet verebildiğinden bu hastalıkların tedavisi için ilaç kullanan hastalar kuru göz belirtilerini hissettiklerinde mutlaka bir göz sağlığı uzmanına görünmelidir.


Kuru Göz Tedavisi

Hastaya kuru göz teşhisinin mutlaka bir göz sağlığı ve hastalıkları hekimi tarafından konulması gerekmektedir. İlgili hekim gözyaşı üretimini ölçen testler uygulayarak kuru göz teşhisi koyabilmekte ve ardından tedavi önerebilmektedir. 
Tedavi sürecinde gözyaşı ilavesi yapılması amacıyla suni gözyaşı damlaları kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra gözyaşının buruna aktığı kanallar geçici veya kalıcı olarak kapatılarak hastanın var olan gözyaşı korunabilmekte veya suni gözyaşının gözde kalış süresi uzatılabilmektedir.
Son yıllarda geleneksel tedavi yöntemlerinin yanı sıra daha hızlı ve konforlu iyileşme olanağı sunabilen IPL tedavisi de uygulanabilmektedir.

IPL ile Kuru Göz Tedavisi

Dermatologlar tarafından cilt tedavisinde kullanılmakta olan IPL yoğun ışık tedavisi son yıllarda göz kuruluğu şikâyetleri için de kullanılmaya başlanmıştır. IPL teknolojisi ve ışık modülasyon maskeleri kullanımı içeren farklı tedavi protokolleri bulunan tedavi protokolü sayesinde göz kuruluğuna yol açan kirpik dibi sorunlarına bağlı birçok şikâyete çözüm bulunabilmektedir. 

Kuru göz tedavisinde kirpik dibi bezlerini açmaya yönelik olarak uzun süredir pansuman, sıcak kompres, damla, kirpik dibi bezi temizliği gibi tedavi yöntemleri önerilmektedir.  Hızlı ve daha konforlu bir tedavi deneyimi sağlayan IPL, önemli bir ihtiyaca cevap vererek göz kuruluğu tedavisinde yeni bir çığır açmaktadır.

IPL tedavisi sayesinde göz kapaklarındaki parazit ve bakterilerin yok edilmesi, göz çevresinde kuruluk kaynaklı oluşan şişlik ve kızarıklığın azalması özetle kirpik dibi bezlerindeki birçok sorunun minimize edilmesi mümkün olabilmektedir. Tedavinin herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.
IPL Tedavisi Nasıl Uygulanır?
IPL uygulamalarında tedaviyi uygulayan hekimin muayene sonrası çizeceği yol haritasına göre tasarlanmış farklı tedavi protokolleri bulunmaktadır. İşlem her iki göze de teker teker uygulanır. 
Hekiminizin muayenesinin ardından izlenecek protokole karar verilir. İşlem esnasında gözde makyaj veya kontakt lens olmaması gerekmektedir. Muayene öncesi hastaya koruyucu gözlük takılır ve göz etrafına lazer atışı yapılır. Ardından genellikle maske tedavisi için göze ışık modülasyon maskesi takılır ve yaklaşık 15 dakikalık bir işlemin ardından maske çıkarılır. 
Hastanın görüşü işlemin ardından bir iki dakika süreyle bulanık olabilmektedir. İşlem genellikle hastanın muayene odasına alınarak yumuşayan gözyaşı bezlerini boşaltmak için göze masaj yapılması ile sonlandırılmaktadır.
Yöntem sayesinde ayrıca  Blepharitis, Post-Blepharoplasty, Chalazion, Demodex, Stye, Ocular Rosacea sorunları da çözümlenebilmektedir.

Kuru göz tedavilerinin kalıcılığının sağlanması adına,
• Bol sıvı alımına dikkat edilmeli, 
• Omega 3 alımı artırılmalı, 
• Bulunulan oda nemlendirilmeli,
• Dijital ekran kullanımı sınırlandırılmalı,
• Rutin göz muayeneleri aksatılmamalıdır.

Oluşturma Tarihi : 23.05.2022
Güncelleme Tarihi : 09.04.2023
Editör : Yeliz Yiğit
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x
İletişim Formu Covid-19 Önlemleri