Huzursuz Bağırsak Sendromu Nedir?
Huzursuz Bağırsak Sendromu Nedir?
Şişkinlik, karın ağrısı, tekrar eden ishal ve kabızlık gibi belirtiler ile kendini gösteren huzursuz (irritabl)  bağırsak sendromu (İBS), kalın bağırsağı ve sindirim sistemini etkileyen bir rahatsızlıktır. Bağırsakta yapısal bir bozukluğa neden olan bir hastalık olmamakla birlikte oldukça yaygın görülmekte ve rahatsızlığı yaşayanların sosyal yaşantısını aksatacak düzeyde seyredebilmektedir. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde anksiyete, depresyon gibi semptomların yaşanmaması veya yaşanıyorsa ortadan kaldırılması adına bir uzman tarafından tanı konması ve tedavi yürütülmesi gerekmektedir.

Huzursuz Bağırsak Sendromu Neden Olur?

Hastalar, özellikle semptomlarının sıklaştığı ve şiddetlendiği dönemlerde işe veya okula gitmekte zorlanabilmektedir. Ortaya çıkma nedeni kesin olarak bilinmeyen huzursuz bağırsak sendromuna neden olabileceği düşünülen faktörlerden bazıları şunlardır:
 • Anksiyete, stres ve depresyona maruz kalma,
 • Bağırsakta bulunan bakteri sayısının artması,
 • Bağırsakta enfeksiyon,
 • Bağırsak florasında gelişen değişiklikler,
 • Bağırsaktaki kas kasılmalarının normalin üzerinde ya da altında bir şiddette seyretmesi,
 • Çocukluk döneminde strese maruz kalma.
Ayrıca Huzursuz Bağırsak Sendromu şikayetlerin altında yatan başka bir hastalığa ikincil olarak gelişebilmektedir. Bu nedenle hastaların uzman bir hekim tarafından değerlendirilmesi önem taşımaktadır.

Huzursuz Bağırsak Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Huzursuz bağırsak sendromu belirtileri;
 • Bağırsak hareketlerinde değişiklikler
 • Gaz sancıları
 • Şişkinlik
 • Kabızlık
 • İshal
 • Karın krampları olarak sıralanabilir.

Huzursuz Bağırsak Sendromu Hastaları Nelere Dikkat Etmeli?

Huzursuz bağırsak sendromu yaşayan hastaların semptom sıklıkları ve şiddetleri bazı dönemlerde artabilmektedir. Bu artışa neden olabilecek faktörler ise, süt ve süt ürünleri, narenciye grubu meyveler, tahıllar, gazlı içecekler ve baklagillerin fazla tüketimi, besin alerjileri ve yoğun strese maruz kalmak olarak sıralanmaktadır.

Rahatsızlığı yaşayanlar ilgili besinleri dikkatli ve belli bir oranda tüketmeli, besin alerjileri olan besinleri tüketmemeli, stresle başa çıkmanın yollarını bulmalı veya stresten uzak kalmaya çalışmalıdır. Hastalığın yol açabildiği depresyon ve anksiyete ile baş edebilmek adına psikoterapi de tavsiye edilmektedir.

Lif içeren gıdalar, probiyotik, nane çayı, rezene çayı ve papatya çayı tüketmek, düzenli spor yapmak, bol su içmek de özellikle hastalığı hafif düzeyde seyredenlere büyük oranda yardımcı olsa da hastaların beslenme programlarının diyetisyen kontrolünde planlanması gerekmektedir. Hastalığı tetiklediği yargısıyla bir besin grubundan tümüyle uzaklaşmak başka rahatsızlıklara sebep olabileceğinden beslenme düzeni dengesinin bir uzman tarafından sağlanması en doğrusu olacaktır.
Hastalığın günlük hayatta yol açtığı sıkıntılar ile baş edebilmek adına huzursuz bağırsak sendromu tedavisi için mutlaka alanında uzman hekimlere muayene olarak öneri, yönlendirme ve reçetelendirmelerini dikkate almak gerekmektedir. 

Oluşturma Tarihi : 20.07.2022
Güncelleme Tarihi : 07.01.2023
Editör : Yeliz Yiğit
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x
İletişim Formu Covid-19 Önlemleri