Hemoroid Tanı ve Tedavisi
Hemoroid Tanı ve Tedavisi
Anal kanalın sonunda bulunan bazı damarların duvarları gerilerek fazla miktarda şiştiğinde bu damarların makat dışına çıkmasına hemoroid denmektedir. Hemoroid halk arasında basur ve mayasıl olarak da bilinmektedir.


İç Hemoroid Nedir?

İç hemoroid kaynağı makat olan hemoroid türüdür. En yaygın gözlenen belirtisi dışkılama esnasındaki kanama olarak ortaya çıkmaktadır. 
Dış Hemoroid Nedir?
Dış hemoroid kaynağı makat bölgesinin dışında olan hemoroid türüdür. Anüsün çevresinde bulunan sinirler nedeniyle yoğun bir ağrı hissedilmekte ve hemoroid gözle görülebilmektedir. 
Hemoroid Tromboz Nedir?
Hemoroid tromboz, makatın etrafındaki derinin altındaki damarlarda kan akışının bozulması ile oluşan kan birikmesi nedeniyle bu damarlarda pıhtı oluşması durumuna denmektedir. 


Hemoroid Neden Oluşur?

Hemoroidin yaygın rastlanan nedenleri,
- Obezite
- Gebelik
- Düzensiz beslenme
- Tuvalete çıkarken zorlanma
- Tuvalette uzun süre oturma,
- Uzun süren ve sürekli tekrar eden ishal ya da kabızlık
- Sürekli ağır kaldırmak olarak sıralanabilmektedir. 


Hemoroid Belirtileri Nelerdir?

Hemoroidin en yaygın belirtileri,
- Ağrı ve kaşıntı
- Dışkıda kan
- Anüs çevresinde ağrı
- Anüs çevresinde şişlik
- Anüs çevresinde akıntı ve ıslaklık olarak sıralanabilmektedir.


Hemoroid Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hemoroid tedavisi hemoroidin çeşidi ve hastalığın evresine göre şekillenmektedir. Hastalığın ilk evrelerinde oral yolla alınan haplar, bölgede kullanılan fitil ve kremler yeterli olabilmekle birlikte ilerleyen evrelerde enjeksiyon veya ameliyat tedavilerine başvurulabilmektedir. Hemoroidin doğru tanı ve tedavisi için uzman bir genel cerrahtan destek almak önem teşkil etmektedir.

Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x
İletişim Formu Covid-19 Önlemleri