Havuz ve Denizde Gözlere Dikkat!
Havuz ve Denizde Gözlere Dikkat!
Yaz aylarında deniz ve havuz kullanımının artması ile vaka sayıları oldukça yükselen konjonktivit hastalığı alerjik veya enfeksiyona bağlı olabilir. 

Konjonktivit Nedir?

Konjonktivit, gözün beyaz kısmını ve göz kapaklarının iç yüzeyini kaplayan  konjonktivanın iltihaplanması sonucu ortaya çıkan, oldukça sık rastlanan yaşam konforunu bozan ve geçici  görme kayıplarına yol açabilen bir göz hastalığıdır.


Konjonktivit Neden Olur?

Konjonktivit, alerji ve çevresel faktörler kaynaklı olarak ortaya çıkabilse de en sık yaz aylarında deniz ve havuz kaynaklı viral ve bakteriyel enfeksiyonlar nedeniyle ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca havuzlarda kullanılan klorun yüksek miktarda olması halinde tahriş oluşabilmekte ve tuzlu deniz suyunun etkisiyle de gözlerde yanma ve kızarma meydana gelebilmektedir.
Deniz ve havuzu çok sayıda insanın aynı anda kullanması, havuzların yeterli miktarda temizlenmesine özen gösterilememesi gibi durumlar konjonktivite zemin hazırlayabilmektedir.


Konjonktivit Belirtileri Nelerdir?

  • Gözlerde kızarıklık
  • Yanma
  • Kaşıntı
  • Çapaklanma
  • Gözlerde batma
  • Gözlerde sulanma
  • Işığa karşı hassasiyet
  • Görüşte bulanıklık


Konjonktivitten Korunma Yolları Nelerdir?

Deniz ve havuzda mümkünse yüzücü gözlüğü veya yüzücü maskesi kullanılmalıdır. Yüzmeden önce makyaj temizliğini yapmak olası alerji ve enfeksiyonu önlemekte faydalıdır. Kontakt lens ile yüzülmemeli eğer illaki yüzülecekse tek kullanımlık lens takılıp sonra atılmalıdır. Kontakt lensin suyla teması halinde oluşabilecek bulaş ciddi görme sorunlarına sebep olduğundan bu konuya özellikle özen gösterilmelidir. Gün içinde gölge alanlar da dahil olmak üzere mutlaka güneş gözlüğü kullanılmalıdır. Denetimleri yapılmayan ve düzgün şekilde temizlenmeyen havuzlardan uzak durulmalıdır. Havuzdan çıktıktan sonra yüz ve gözler bol su ile yıkanmalıdır. Denizdeki tuz ve havuzdaki kimyasallar gözde kuruluğu da artırabileceğinden göz kuruluğu olanlarda suni gözyaşı kullanımı tavsiye edilmektedir. Başkalarının sağlığını tehdit etmemek adına havuz ve denize girmeden önce kişisel hijyene özen gösterilmeli ve enfeksiyonu olanlar yine aynı nedenle havuz ve denizi kullanmamalıdır.

Oluşturma Tarihi : 21.10.2022
Güncelleme Tarihi : 18.04.2024
Editör : Yeliz Yiğit
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x
İletişim Formu Covid-19 Önlemleri