Güneş Tutulmaları Göz Hasarına Neden Olabilir
Güneş Tutulmaları Göz Hasarına Neden Olabilir
Güneşin yaydığı zararlı UV ışınları kaynaklı olarak çok sayıda göz hastalığı ortaya çıkabilmektedir.
Katarakt: Gözün içindeki lensin opaklaşması sonucu ortaya çıkan ve görmeyi azaltan bir hastalıktır. İleri yaş hastalığı olarak bilinse de oluşumunda çevresel faktörler de önemlidir ve UV maruziyetinin katarakt sıklığını attırdığı bilinmektedir.
Piterjium: Genetik yatkınlık önemli olmakla beraber en önemli oluşma sebebi UV ışınlarıdır. Gözde kızarıklık, batma, sulanma şikayetlerinin yanı sıra görme azlığı da yapabilmektedir.
Makula dejenerasyonu: halk arasında sarı nokta hastalığı olarak da bilinmektedir. UV ışınlarının sebep olabildiği ve kalıcı görme hasarına yol açan bir hastalıktır.  
Alerjik Konjonktivit: daha yaygın bilinen adıyla göz alerjisi, gözde yanma, batma, kaşıntı, sulanma gibi belirtilerle ortaya çıkan ve tekrarlayabilen bir hastalıktır. Ağırlıklı olarak bahar ve yaz aylarında görülür. Hastanın bünyesi alerjik olduğunda, konjonktivite astım ve alerjik rinit de eşlik edebilir.
Korneal Yanık: güneşin zararlı ışınlarının oluşturduğu ve gözde yanma, kızarıklık gözde sulanma ve ağrı ile seyreden korneanın hasar alması sonucu ortaya çıkan göz hastalığıdır. Güneş tutulmalarını çıplak gözle izlemeye çalışan birçok hastanın göz polikliniklerine müracaat sebebidir.


Güneş Tutulmaları Göz Sağlığımızı Nasıl Etkiler?

Güneş, yaydığı zararlı UV ışınları bakımından yalnızca tutulmalarda değil, sürekli olarak bir göz sağlığı tehdididir. Ancak güneş tutulmalarını izlemek isteyen kişiler bu dönemde daha doğrudan ve uzun süreli olarak güneşe baktıklarından göz hasarı düzeyi artabilmekte, görme kaybına varan sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Fotoğraf makinesi, dürbün, teleskop gibi gereçleri aracı kılarak güneşe bakmak da güneşe uygun filtreleme mekanizmaları kullanılmıyorsa göz sağlığımıza yine zarar verecektir. Güneş tutulmalarını izlemek için güneş gözlemi için üretilmiş gözlükler bulunmaktadır. Gözlem yapmak isteniyorsa güneş tutulmaları bu gözlükler veya uygun filtrelenmiş teleskoplar ile izlenebilir.
Güneşe doğrudan bakma sonucu göz sulanması, göz yanması, gözde sürtünme hissi gibi belirtiler oluşmaya başlar. Bu belirtilerin nedeni göz hücrelerinin zarar görmeye başlamasıdır. Belirtiler genellikle birkaç gün içinde kaybolsa da gözde kısmi bir zarar oluşmuş olması mümkündür ve göz muayenesi olmakta fayda vardır. Güneşe bakılan süre uzarsa gözün daha derininde bulunan ışık ve renk hassasiyet mekanizmaları zarar görmeye başlar ve kalıcı görme kayıpları oluşabilir. 

Gözlerimizi Güneşten Korumak İçin Neler Yapabiliriz?

• Gözlük ve siperli şapka kullanımı, güneşin zararlı etkenlerinden gözü korumak için önemlidir ancak bu kullanımlar beraberinde de güneşe doğrudan bakmak önerilmemektedir.
• Güneş gözlüğü seçerken CE sertifikalı ve %100 UV korumalı olmasına özen gösterilmelidir.  
• Güneş gözlüğünün polarize olması ve çok koyu renklerdense, daha kahverengi kehribar renkte olması görme konforu artırmaktadır. 
• Güneş özellikle yaz aylarında bir göz sağlığı tehdidi gibi algılansa da her mevsimde göz sağlığına zarar verebilir. İlgili önlemleri her mevsimde almak önem taşımaktadır.
• Rutin göz muayenelerinde ileri teknoloji tıbbi ekipmanlar ile göz hastalıklarını belirti vermeden tespit etmek mümkündür. Herhangi bir göz hastalığı belirtiniz olmasa bile yılda bir kez göz muayenesi olmanız önerilmektedir.

Oluşturma Tarihi : 28.12.2022
Güncelleme Tarihi : 26.03.2023
Editör : Yeliz Yiğit
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x
İletişim Formu Covid-19 Önlemleri