Gözlükten Nasıl Kurtuluruz?
Gözlükten Nasıl Kurtuluruz?
Kişilerin günlük yaşamlarında net görme yetisi sosyal ve profesyonel anlamda büyük öneme sahiptir. Göz organının net görüntü oluşturma görevini üstlenen mercek sisteminin sağlıklı çalışmaması durumunda kırma kusurları meydana gelir. Kornea tabakası ve doğal göz içi lensinin göze gelen ışığı olması gerekenden çok ya da az kırması veya iki farklı noktada odaklaması sonucunda Miyopi, Hipermetropi veya Astigmat gibi rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır.  
 

Kırma Kusurlarının Tedavisi

Eğer gözün doğal mercek sisteminde bu kırma kusurlarından en az biri var ise sinir tabakası üzerinde net görüntü oluşamaz ve çeşitli tedavilere ihtiyaç duyulur. Günümüz teknolojisi ile gözdeki kırma kusurlarının tedavisi çeşitli aparat kullanımları veya cerrahi operasyonlar ile giderilebilmektedir.

Gözlük veya kontakt lens kullanımı ile çoğu kırma rahatsızlığının belirtileri ortadan kaldırılabilse de hastaların günlük hayat konforundan ödün vermeleri gerekir. Gözlük ve kontakt lens ek bakım ve temizlik gerektiren özel aparatlardır, ayrıca doğala yakın kırma gerçekleştiremedikleri için kesintisiz net görüş imkânını sunamazlar. Bu sebeple lazer teknolojileri vasıtası ile gerçekleştirilen ve halk arasında “göz çizdirme ameliyatı” olarak anılan cerrahi operasyonlar son 3O yıla damgasını vurmuştur. Güncel teknolojilerle yeniden yorumlanan cerrahi yöntemler ile artık “gözlükten kurtulmak” acısız, hızlı ve ekonomik bir şekilde gerçeğe dönüşmektedir.
 

Lazer ile Gözlükten Kurtulmak

Excimer Lazer: Son 30 yıldır tüm dünyada milyonlarca hasta üzerinde başarıyla uygulanan Excimer Lazer, etkin bir tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Öncelikle gözdeki kırma kusurunun derecesi hesaplanır ve kornea yapısı incelenir. Excimer lazer ile kornea yapısı bilgisayar destekli olarak tekrar şekillendirilerek hastanın gözlükten kurtulması gerçekleşmiş olur.

Lazer işlemi korneanın epitel tabakasının altında yer alan stroma tabakasına uygulanır. Bu tabakaya ulaşmak üzere uygulanan yönteme göre Excimer Lazer tekniği farklı alt isimlendirmelere sahiptir.

PRK veya No-Touch: Epitel tabakasının spatül veya alkol ile uzaklaştırılarak alttaki stroma tabakasına excimer lazer uygulanması PRK; lazer yöntemi ile uzaklaştırılmışsa No-Touch yöntemi olarak adlandırılmaktadır. Operasyon sonrası epitel 4-5 gün içinde kendini yenilemekte ve ameliyat sırasında kişi ağrı duymamaktadır. 1-2 gün batma hissi veya ağrı olabilmekte ve görmenin keskinleşmesi birkaç ay sürebilmektedir.

LASIK: Bu yöntemde korneada bir kapak(flap) oluşturulmaktadır. Bu kapak önceleri bıçak kullanılarak oluşturulurken günümüzde femtosaniye lazer sistemi ile gerçekleştirilir. Kapak kaldırılarak alttaki dokuya Excimer Lazer uygulanmakta ve korneanın yeniden şekillendirilmektedir. Standart yöntem dışında iLASIK olarak adlandırılan yöntemde kişinin kornea haritası çıkarılarak kişiye özel tedavi ile gözlükten kurtulması sağlanır. LASIK’de epitel soyulmadığı için ağrı-batma minimum düzeyde ve kısa sürelidir. Lazer sonrası görme keskinliği çoğu hastada bir hafta içinde maksimum düzeyine ulaşır.

SMILE: 3. Nesil lazer teknolojisi olarak anılan SMILE yönteminde LASIK’te kapak oluşturmak için kullanılan femtosaniye lazer ile korneanın içinde bir doku parçası hazırlanır. Cerrah bu doku parçasını açılan 2 mm’lik bir kesiden dışarıya çıkararak korneanın bombeliğini gerektiği gibi ayarlamış olur. SMILE Lazer yönteminin avantajı kapak oluşturma işlemi gerçekleştirilmediği için operasyon sonrası kapak komplikasyon riskinin olmaması, göz kuruluğu şikâyetini önemli ölçüde azaltması ve orta-yüksek derecelere uygulanabilmesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Başarılı bir işlemden sonra kişinin gözlükten kurtulması mümkün olmaktadır.
 

Lazer Tedavisi İçin Uygun musunuz?

Gözlükten kurtulma işlemlerinde en kritik nokta kişinin lazer tedavisine uygun olup olmadığı konusudur. Kişinin göz yapısına bağlı olarak lazere uygunluğu ve uygulanması gereken yöntemin seçilmesi aşamasında değişik adımlar vardır. Düzeltilmesi gereken kırma kusurunun derecesinin ölçülmesinden sonraki aşamada hastanın kornea kalınlığı ve yapısının bu düzeltme için yeterli olup olmadığı incelenir. Kornea kalınlığına ek olarak kişinin yaşı ve yaşam stili ve varsa diğer rahatsızlıkları değerlendirilir.
 

Lazer Hariç Gözlükten Kurtulma Yöntemleri

Göz içine mercek yerleştirilmesi (ICL): Bu yöntem genellikle göz yapısı lazere uygun olmayan yüksek dereceli miyopi hastaları için uygulanmaktadır. Kişinin doğal göz merceği korunur ve önüne yeni bir göz içi lensi yerleştirilir. Bu göz içi lensi ömür boyu gözün içinde kalmakta ve hastanın gözlükten kurtulmasına olanak vermektedir.

Göz içi merceğinin değiştirilmesi(Akıllı Mercek): Çoğunlukla hem yakını hem de uzağı görmekte zorlanan hipermetrop hastalarda veya 40 yaş üzeri yakın görme zorluğu olan hastalar için uygulanmaktadır. Bu işlem sırasında işlevini kaybeden doğal göz merceği alınarak yerine yakın, ara ve uzak mesafe net görüş sağlayan çok fonksiyonlu suni göz içi merceği yerleştirilir. Bu akıllı mercekler ışınları mesafelerine göre kırarak kişinin ihtiyacına yönelik görev yaparlar.

Unutulmamalıdır ki gözlükten kurtulma cerrahisinde herhangi bir yöntemi en iyi olarak adlandıramayız. Her teknoloji ve yöntemin kişiye bağlı olarak avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Kritik nokta hastaya en uygun işlemi belirleyebilmektir.
Oluşturma Tarihi : 31.10.2022
Güncelleme Tarihi : 18.04.2023
Editör : Yeliz Yiğit
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x
İletişim Formu Covid-19 Önlemleri