Gözde Uçuşan Siyah Noktalar
Gözde Uçuşan Siyah Noktalar
Gözde siyah noktalar görme şikâyeti daha çok yaşı ilerlemiş kişilerden gelir. Bu göz hastalığı zamanla artar ve kişiyi rahatsız edecek duruma kadar gelebilir. Kimi insanlar bunu psikolojik ya da tansiyon düşmesi nedeni ile olduğunu düşünse de bu göz hastalığıdır.  
 

Neden Gözümüzün Önünde Siyah Noktalar Görürüz?

Göze giren ışık göze rengini veren irisin ortasındaki göz bebeğinden geçer. Ardından göz merceğini ve sonra Vitreusu geçerek retinada odaklanır. Vitreus yumurta akı kıvamında ve şeffaf bir yapıdır. Vitreus’un içinde çok ince ve düzenli lifler bulunur. Temel olarak aslında bizim etrafı berrak bir şekilde görmemiz vitresun saydam olmasına bağlıdır.

Bazı durumlarda bu lifler arasındaki düzen bozulur ve lifler kalınlaşıp, gözle görünür hale gelirler. Yani bu uçuşan siyah cisimler gözümüzün önünde değil aslında içinde bulunmaktadır. Bizim gözde siyah noktalar olarak gördüğümüz şeyler aslında liflerdir. Bunu daha çok parlak ya da beyaz bir zemine bakarken yaşarız.

Gözde siyah nokta görmeyi şu durumlar tetikleyebilir:
  • Miyop olan kişilerde bu rahatsızlık daha sık görülür.
  • Göz yaralanmaları sonrasında
  • Katarakt Ameliyatı sonrasında
  • Geçirilmiş Göz içi iltihaplanmaları

Gözümüzün Önünde Uçuşan Cisimler Görmek Hastalık mıdır?

Bu olay başlı başına bir hastalık olmasa bile gözdeki bazı hastalıkların belirtileri olabilir. Örneğin gözde siyah noktalar görmek retina yırtılması gibi önemli bir hastalığın belirtisi olabilir. Retina yırtılması erken teşhis edilirse lazer yöntemiyle tedavi edilebilir bir hastalıktır.

Eğer gözde siyah nokta görme durumu aniden gelişiyorsa

Ani ışık çakmaları oluyorsa acilen göz doktoruna müracaat ediniz. Ayrıca çevresel görme alanı kaybı yaşıyorsanız acilen doktora görünmenizde fayda vardır. Genelde çoğu kişi uçan cisimler görür bunu olağan karşılayarak ihmal etmek gelişebilecek ciddi problemlerin geç farkedilmesine neden olabilir.
 

Uçan Cisimlerin Bir Tedavisi Var mıdır?

Uçan cisimlerin nedeni retina yırtılması ise erken dönemde yakalandığında lazerle tedavi olanağı vardır. Ancak lazerle tedavi sadece retina yırtılmasını engellemeye yöneliktir. Gözde siyah noktalar görmeyi tedavi etmez.

Lazer Vitreolizis Teknik olarak uygun laser ekipmanı, özel laser lensi ve tecrübe gerektiren bir işlemdir. Tüm uçuşan cisimler tedavi edilebilir değildir. Tedavi olabilirliği öncelikle uçuşan cisimlerin yeri yanı sıra gözün diğer optik özelliklerine bağlıdır. Laser vitreolysis tedavisinin tecrübeli ellerde nadir görülen riskleri retina yırtığı ve retina dekolmanı gelişimidir.

Çoğu kişi gözde siyah noktalar görmekten çok rahatsız olmaz bu nedenle ameliyat tavsiye edilmez. Eğer kişi günlük işlerini yapamayacak duruma gelirse o zaman vikrektomi ameliyatı ile bu sorun çözüme kavuşur ve kişi tekrardan hayatına sorunsuz şekilde devam edebilir. Doğru çözüm ve tedavi için Batıgöz ile iletişime geçebilirsiniz.
Oluşturma Tarihi : 11.02.2022
Güncelleme Tarihi : 13.03.2023
Editör : Yeliz Yiğit
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x
İletişim Formu Covid-19 Önlemleri