Göz Kayması Tedavisi
Göz Kayması Tedavisi
Göz kaymasının pek çok farklı sebebi olabilir ve kişiden kişiye değişebilir. Hamileliğin sorunlu geçmesi, erken doğum, kuvözde kalma, nörolojik rahatsızlıklar, ateşli hastalıklar, kafa travması, kazalar, düşmeler, ameliyatlar, kırma kusurları (miyop, hipermetrop, astigmat), göz tembelliği, şeker hastalığı ve hipertansiyon kaynaklı olabileceği gibi kalıtımsal da gözlemlenebilir. Ailede gözünde kayma olan varsa çocukta da görülme olasılığı yüksektir.
 

Göz kayması belirtileri

Tüm rahatsızlıklarda olduğu gibi göz kaymasında da erken teşhis çok önemlidir. Bu yüzden bebek ve çocukların rutin göz kontrolleri aksatılmamalı ve davranışları gözlemlenmelidir. Bebek ve çocuklarda göz kayması ilk başta farklı bir tarafa bakarken boynunu farklı bir yöne çevirmesiyle belirti gösterebilir. Ayrıca gözlerde sulanma, ağrı, çift görme, baş ağrısı, gözlerde paralelliğin kaybolması, bulanık görme ve üç boyutlu görüntünün kaybolması şeklinde olur ki bu belirtilerin birçoğu ancak hekim muayenesi sırasında anlaşılabilir.
 

Göz kayması kimlerde görülür?

Ailede şaşılık, göz tembelliği, yüksek kırma kusuru olanlarda göz kaymasına daha sık rastlanmaktadır. Kas felçlerine bağlı oluşan göz kaymalarında, hasta erişkin yaşta ise genellikle yüksek tansiyon, diyabet, damar hastalıkları ve kafa travması gibi bir durumdan kaynaklı olabilir. Bazı göz kaymaları doğumsal da olabilir. Yüksek hipermetropi, miyopi veya astigmatizma kaymaya neden olabilir. Bazen de belli bir hastalıkla birlikte gelen ve seyreden göz kaymaları vardır; (Down Sendromu, Brown Sendromu, Apert Sendromu, Trizomi 18 sendromu, Noonan Sendromu, Hidrosefali gibi). Göz kayması görülmesinin yaşla ya da cinsiyetle hiçbir bağlantısı yoktur.
 

Bebeklerde göz kayması

Bebeklerde bu durum 2 şekilde gözlemlenebilir; doğumsal göz kayması ve sonradan gelişen göz kayması (şaşılık).

Ayrıca bebeklerin burun kemikleri ilk 6 ayda henüz oluşmayacağı için yalancı şaşılık durumu da görülebilir. Bu ayrımı yapabilmek için ilk 6 aydan sonra mutlaka göz doktoruna gidilmelidir. Bebeklerde doğumsal bir kayma durumu varsa, bir buçuk yaşına gelindiğinde ameliyat yapılır.

Eğer sonradan gelişen göz kayması varsa önce gözlük ve göz kapatma tedavileri denenir. Eğer iki muayene dönemi sonrasında da kayma hala devam ediyorsa ameliyat yapılır. Bebeklerde yapılan ameliyatın yetişkinlerden farkı yoktur. Bu ameliyat genel anestezi ile yapılır ve yaklaşık 1 saat sürer.
 

Bebeklerde göz kayması normal mi?

Yeni doğan bebeklerde göz kayması bir süre normal kabul edilir fakat 6 aydan sonra bu durumun düzelmesi beklenir. Kayma ara ara ya da devamlı olabilir. Aile burada takipçi olmalı ve eğer gözlerden biri ya da ikisinde kayma devam ediyorsa vakit kaybetmeden uzman hekim muayenesine başvurmalıdır. Çünkü geç kalınması halinde kalıcı ve daha önemli rahatsızlıklar baş gösterebilir. Halk dilinde şaşılık olarak da bilinen göz kaymasının tedavisi, tanı erken konursa çok daha başarılıdır.
 

Yetişkinlerde göz kayması

Yetişkinlerde göz kayması olmasının pek çok sebebi olabilir. Bunlar; gıda zehirlemeleri, Guillain Barre Sendromu, beyin travmaları, beyin kanaması, şeker hastalığı (diyabet), yüksek tansiyon, göze alınan darbeler, deniz canlısı ya da böcek ısırması sonucu yaşanan zehirlenmeler, gözde kırma kusurları ve felç yaşanması şeklinde belirtilebilir.
 

Göz kayması egzersizleri

Göz kayması egzersizlerinde amaç; kaslarda oluşan denge bozukluklarını gidermektir. Bunun için güçlü ve zayıf göz kaslarını farklı farklı çalıştıracak hareketler verilir. Bu bir nevi fizik tedavidir. Gözlerde farklı yöne odaklanma ve kayma olması sebebiyle görüntü birleşemez fakat bu egzersizler sayesinde görüntü birleştirme sağlanır. Gözler normalde üç boyutlu görür ancak göz kaymasında bu durum bozulur ve görüşte derinlik kaybolur. Görüntüde ki uyumsuzluğu gidermek ve dengeyi sağlamak için egzersiz kullanılır.

Göz kayması egzersizlerinde, belli materyallerle uygulamalar yapılır. Bu sayede zayıf olan gözle, sağlam gözün uyumunun sağlanır. Bu tedavi göz kayması problemi yaşayan çocuk ya da yetişkin herkes de denenir. İlerleme sağlanamaması durumunda son çare olarak cerrahi müdahale yapılır.
 

Göz kayması testi

Görme testleri ile öncelikle hastanın görme sorunları tespit edilir. Mevcut göz kayması görme kusurlarından kaynaklanıyorsa, öncelikle bu kusurun düzelmesi sağlanır. Görme testleri ile hastanın gözünün kayma derecesi de belirlenir. Göz kayması için yapılan testler temel şaşılık testi, örtme testi ve örtme açma testidir.
 

Dışa doğru göz kayması (ekzotropya) tedavisi

Ekzotropya olarak bilinen gözün dışa doğru kayması, göz kaymasının çocuklarda en sık görülen türüdür fakat erişkinlerde de görülebilmektedir. Genelde zaman zaman ortaya çıkar (intermitan), önceleri azdır fakat zaman içerisinde artış gösterir. Işıklı ve aşırı aydınlık ortamlarda çocuğun kayan gözünü kendiliğinden kapatmasıyla farkedilebilir. Özellikle çocuk yorgun, dalgın veya ateşli iken intermitan ekzotropya belirginleşir. Eğer kayma yeterince büyük, sıksa tedavi edilmelidir.

Gözlük ile tedavideki temel amaç, hastanın gözlerini mümkün olduğunca hizalamak ve görme duyusunu geliştirmektir. Bu tedavi ile kayma kısmen engellenebilir ve kontrol altına alınabilir.

Eğer gözlük tedavisi işe yaramadıysa ve gözde dışa kayma gün içinde sürekli ve belirgin ise, sosyal yaşamı zorlar hale geldiyse cerrahi tedaviye geçilir. Tedavisi ameliyatla mümkün olan bu rahatsızlıkta önemli olan ne kadar bir cerrahi düzeltme yapılacağıdır. Bu ameliyatta sıklıkla yetersiz düzeltmeye bağlı kayma tekrarlayabilir. Bu sebeple kayma açısının doğru ölçümü ameliyatın başarısı için çok önemlidir.
 

Göz kayması gözlükle düzelir mi?

Kimi göz kayması kırma kusuruna bağlı olarak oluşur ve gözlükle tedavi edilebilir. Kullandıkça gözdeki kayma düzelir.
Oluşturma Tarihi : 20.12.2022
Güncelleme Tarihi : 19.06.2023
Editör : Yeliz Yiğit
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x
İletişim Formu Covid-19 Önlemleri