Göz Kapağı ve Çevresi Estetiği
Göz Kapağı ve Çevresi Estetiği
Göz kapağı ameliyatı, estetik bir görünüm ve daha bütünsel bir bakış ve yüz ifadesi için yapılan ameliyatlardır. Bu ameliyatlar; sarkan, düşen, fazla derisi olan, gözleri perdeleyen ve yorgun bir görünüm oluşturan göz kapaklarını revize etmek ve estetik bir görünüm elde etmek amacıyla yapılmaktadır.


Göz kapağı estetiği neden yaptırılır? 

Doğuştan göz kapağında olan bir problem için tedavi gerçekleştirilebilir. Tedavinin amacı estetik kaygılardan ziyade görme alanını genişletmek ve hastanın konforunu sağlamaktır.


Göz kapağı estetiği hangi yöntemlerle yapılır? 

Göz kapağı düşüklüğünün boyutuna ve hekimin gözlemine göre bir tedavi yöntemi belirlenir. Sarkma miktarı daha az ise Plexr yöntemi uygulanır. Sarkma miktarı fazla ise cerrahi bleferoplasti yöntemi uygulanır. 
 

Göz Kapağı ve çevresi estetiğinde Plexr Yöntemi nedir? 

En basit haliyle anlatmak gerekirse; maddenin 4. hali olan plazma enerjisinin cilt yenileme üzerindeki etkisinin kullanıldığı bir yöntemdir. Kullanılan cihazla havadaki gazlar yaklaşık 1800 derece gibi yüksek ısıda iyonize edilerek cilde yaklaşık yarım milimetreden küçük yıldırım arkları göndermektedir. Bu yüksek ısılı enerji sayesinde sadece hedef dokuda etkili oluyor, yani daha derin dokulara enerji ulaşamadan hedef doku katı halden gaz hale geçiyor bu sayede iletim yapacak herhangi bir doku ortada kalmıyor. Müdahale sonrası iz kalmamasının nedeni budur. Göz çevresindeki sarkma miktarının daha az görüldüğü alanlarda kullanılır.  Plexr yöntemi sadece göz kapağı estetiğinde değil; gözaltı ve çevresini sıkılaştırmada, dudak üstü çizgilerin giderilmesinde, leke, yara izi ve akne tedavisinde, çatlak tedavisinde ve karın sıkılaştırmada, ben ve siğil tedavilerinde, tüm yüz kırışıklıklarının giderilmesi gibi pek çok alanda kullanılmaktadır.
 

Plexr nasıl yapılır? 

Hekimin detaylı incelemesi ve yönlendirmesi ile tedavi yöntemi belirlenir. Lokal anestezik kremlerle uygulama yapılacak olan bölge uyuşturulur. Spotlar ile uygulama yapılan bölge 1-2 saniye gibi kısa bir süre tarandıktan sonra soğuk uygulaması yapılarak işlem sonlandırılır. Temizleme için hekim önerileri doğrultusunda hareket edilmesi önemlidir. İyileşme sürecinde kozmetik ürünlerden uzak durulması önerilir. Ancak hekimin önerdiği kapatıcı ürünler kullanılabilir. Ortalama 10 gün içinde kabuklanan bölge dökülmeye başlar. Bu süreçte güneşten korunmanız önerilir. 


İzler ve kırışıklılar için kaç seansta iyileşme sağlanır? 

İzlerin büyüklüğüne bağlı olarak genellikle tek seansta çözüme kavuşturulur. Ancak cildin derinlerine yayılan bazı durumlarda dikkatli hassas müdahaleyi iki seansta tamamlamak daha güvenli bir yaklaşım. Kırışıklıklar için de aynı durum geçerli. Yüzeysel kırışıklıklar tek seansta gerilerken derin kırışıklar için ikinci seansa gerek duyulabilir.
 

Plexr kalıcı bir yöntem midir? 

Bu yöntemde fazlalık doku tamamen buharlaştırılıyor, geri gelmesi mümkün değil. Plexr lazer, rutin uygulanması gerekli bir yöntem değildir. Cildin kollajen yapısı, beslenme ve uyku düzeni, sıvı tüketimi, sigara kullanımı gibi faktörler müdahalenin kalıcılığını etkiliyor.
 

Uygulama sırasında hasta herhangi bir acı hisseder mi?

Uygulama öncesinde müdahale alanını alkolle temizlenir. Sonrasında krem anestezisi uygulanır. Alkolle cilt üzerindeki yağın arındırılması krem anestezisin etkinliğini artırmaktadır. Bu şekilde hasta herhangi bir ağrı hissetmez. 


İyileşme süresinde nelere dikkat edilmelidir? 

Küçük arkların düşürüldüğü ciltte karbon kabuklar oluşuyor. Bu kabuklar yaklaşık 7-10 gün arasında kendiliğinden dökülüyorlar. Bu süre boyunca hastaların güneşten korunmaları gerekiyor ki yeni gelişen cilt dokusuyla ton farkı olmasın. Yardımcı olması için 50 koruma faktörlü özel bir fondöten uygulanır. İlk birkaç gün ödem gelişebilir. Bu yüzden hemen müdahale sonrasında ve takip eden ilk 3 gün soğuk kompres uygulaması tavsiye edilir. Oluşturulan kontrollü yara bölgesine iyileştirici faktörler hücum ediyorlar. Dışarıdan destek ya da kozmetiklerle iştahsız bir çocuğa yemek yedirmeye benziyor. Bu yöntemle cildin iştahını açıyoruz, gerekli faktörler hastanın kendisi tarafından üretilip gerekli bölgeye yöneliyor. Yeterli sıvı tüketimi ve C vitamini alınması ve sigaradan uzak durulması önemli. 
Oluşturma Tarihi : 08.01.2022
Güncelleme Tarihi : 18.04.2024
Editör : Yeliz Yiğit
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x
İletişim Formu Covid-19 Önlemleri