Göz İçi Mercek (Akıllı Lens) Tedavisi
Göz İçi Mercek (Akıllı Lens) Tedavisi
Kataraktın tek tedavisi cerrahi yöntemdir. Katarakt ameliyatları gelişen tıp teknolojisi sayesinde oldukça rahat ve konforlu şekilde gerçekleşmektedir.

Genellikle 40 yaşından itibaren esnekliğini kaybetmeye başlayan doğal mercek yapay bir mercek ile değiştirilebilir niteliktedir. Yaşa bağlı olarak deforme olmaya başlayan ve görevini yerine getiremeyen eskimiş mercek yerine Akıllı Lens adı verilen yapay mercekler yerleştirilmektedir.

Katarakt ameliyatlarında temel işlemi özetleyecek olursak, bulanıklaşan ve net görüşünü kaybeden doğal göz içi merceğin çıkartılarak yerine, görme kusurlarını gideren akıllı lens denilen şeffaf göz içi merceği yerleştirilmesi diyebiliriz.

Bu yeni yapay merceğin yerleştirilmesi ile göz hem uzağa, hem ara mesafeye hem de yakına odaklanabilme özelliğine kavuşur, her mesafede net bir görüş elde edilir. Akıllı Mercek (Göz İçi Lens) takılan hastaların göz numarasında ilerleme kaydedilmez. Başarılı bir katarakt ameliyatının ardından gözde tekrar katarakt oraya çıkmamaktadır.
 

Günümüzde katarakt operasyonlarında temel olarak kullanılan iki mercek tipi vardır.

  • Tek odaklı mercekler
  • Çok odaklı mercekler (Trifokal, Üç Odaklı, Akıllı Mercek)

 Tek odaklı merceklerle uzak ya da yakın mesafelerden birine (tek odağa) göre ayarlama yapılmaktadır. Diğer mesafeler için ise gözlük kullanılır. Çok odaklı mercekler (Akıllı Mercek) yerleştirildiğinde ise uzak, yakın ve orta mesafede görme artar, gözlüğe bağımlılık ortadan kalkar.
Oluşturma Tarihi : 20.07.2022
Güncelleme Tarihi : 18.04.2024
Editör : Yeliz Yiğit
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x
İletişim Formu Covid-19 Önlemleri