Göz İçi Lensler
Göz İçi Lensler
Katarakt hastalığı tedavisinde, hastanın gözünün içindeki doğal göz merceği bir süre sonra  saydamlığını yitirir ve hastanın görme kalitesi düşer,gece araç farlarında yansımalara ve renkli görme kalitesinde düşüşe sebep olur. Bu durumda işlevsiz merceğin suni lenslerle değiştirilmesi gerekir. İşte bu lensler (göz içi lensler) katarakt hastalarına ya da gözleri lazer tedavisine uygun olmayan, yüksek gözlük numaralı hastalara uygulanabilir.
 

Göz İçi Lenslerin Kullanım Alanları

Gözlük kullanmak istemeyen ancak halk arasında göz çizdirme diye bilinen lazer tedavisine de uygun olmayan hastalarda, detaylı bir göz muayenesi sonucunda hastaya önerilebilir. Ama en önemli ve sık kullanım alanı katarakt tedavisidir. Saydamlığını yitirmiş lens çıkartılıp, hastaya en uygun göz içi lens takılarak operasyon tamamlanır ve bu sayede göz tekrar görüş kalitesine kavuşur.
 

Göz İçi Lens Çeşitleri

Sadece uzak mesafeyi görmemizi sağlayan merceklere (lens) monofokal (tek odaklı) ,
Uzak ve yakını görmemizi sağlayan merceklere bifokal (iki odaklı),
Uzak, orta ve yakın mesafeyi görmemizi sağlayan merceklere trifokal (üç odaklı) mercekler denilmektedir. Hastanın yaşam koşullarına ve gözün durumuna göre Bifokal (iki odaklı) ya da  trifokal (üç odaklı) mercek (lens) tercih edilir ve bu sayede hastanın gözlüğe ihtiyacı kalmaz.
Hastanın gözünde astigmatizma var ise de torik lens( astigmatlı lens) tercih edilebilir.
 

Göz İçi Lens Seçimi

Katarakt tedavisinde kullanılan göz içi mercek tedavisinde esas amaç hastanın tekrar sağlıklı günlerine geri dönebilmesidir fakat bunu yaparken yaşamının geri kalanında görüş anlamında da rahat etmesi çok önemlidir çünkü bu tekrarlanamaz bir operasyondur. Bu yüzden hastanın yaşı, mesleği, yaşam koşulları, alışkanlıkları ve hobileri gibi mercek seçimini belirleyici unsurlara dikkat etmek gerekir.

Örneğin dış ortamda güneş ışığına çokça maruz kalarak iş yapan birisine UV (Ultraviyole) özellikli mercekler önerilir ya da işi icabı gece yol yapan bir hastaya için gece görüş kalitesini arttıran mercekler tercih edilmelidir gibi. Dolayısıyla göz içi lens seçimi, detaylı fiziksel bir muayenenin yanı sıra hasta ile doktorunun, hastanın yaşam koşullarına göre beraber karar verdikleri bir durumdur. O yüzden karar süreci, ameliyattan bile öncelikli ve önemlidir.
 

Göz İçi Lenslerde Yenilikler

Eskiden katarakt hastalarının tedavisinde deforme olmuş lens çıkarılarak yerine hastanın yakın ya da uzağı net görmesini sağlayan monofokal yani tek odaklı lensler kullanılmaktaydı. Bu sebepten hastalardan ameliyattan sonrada gözlük kullanmaya devam ediyorlardı çünkü görme kusurunun sadece bir tanesi giderilmiş oluyordu. Şimdi ise multifokal yani çok odaklı göz içi lensler tek odaklı lenslerin yerine geçti ve böylece tüm görme kusurları tek seferde giderilerek net görüş sağlandı ve gözlüğe gerek kalmadı
Çok odaklı (akıllı lens) takılan hastalar, gözlüksüz olarak kitap okuyabilir ya da uzağı rahatlıkla görebilirler. Trifokal lensler, günümüz tıp camiasında en gelişmiş göz içi lens teknolojisidir. Yakın, orta ve uzak mesafeler için doğala en yakın net görüşü sağladığı için hastanın yaşam kalitesini arttırmaktadır.
Oluşturma Tarihi : 04.07.2022
Güncelleme Tarihi : 20.01.2023
Editör : Yeliz Yiğit
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x
İletişim Formu Covid-19 Önlemleri