Göz Çevrenizden Yılların İzlerini Silebilirsiniz
Göz Çevrenizden Yılların İzlerini Silebilirsiniz

Göz estetiği ameliyatları, genellikle yüze estetik bir görünüm kazandırmak, daha bütünsel bir bakış ve yüz ifadesi oluşturmak için tercih edilmektedir. 

Göz estetiği ameliyatları ile sarkan, düşen, fazla derisi olan, gözleri perdeleyen, kırışmış, yaşlı ve yorgun bir görünüm oluşturan göz kapaklarını revize ederek estetik bir görünüm kazanmalarını sağlamak ve göz çevrenizden yılların izlerini silmek mümkün olabilmektedir. 


Göz Estetiği Ameliyatı Çeşitleri Nelerdir?

Göz kapağı düşüklüğü yani pitoz hastalığı ile okuloplastik birim ilgilenir. Göz kapağı düşüklüğü doğuştan veya sonradan oluşabilmekte, kapak düşüklüğünün sebebine göre cerrahisi değişmektedir. Cerrahi kararını alanında uzman ve göz estetiği konusunda deneyimli hekim ayrıntılı göz muayenesinden sonra verebilmektedir.
Göz kapağı düşüklüğü ile sıklıkla karıştırılan göz kapağı sarkması ve gevşemesine de yine estetik müdahaleler ile çare bulunabilmektedir. Eğer sarkmanın miktarı az ise PLEXR lazer ile düzeltilebilirken sarkma miktarının fazla olduğu durumlarda bleferoplasti ameliyatına başvurulmaktadır. Blefaroplasti; alt ve üst göz kapaklarına hem estetik hem de fonksiyonel amaçla yapılan cerrahi müdahaledir.  Göz çevresi estetiği ameliyatlarında, üst göz kapak sarkma ya da düşüklüklerinin ve alt göz kapak torbalarının tedavisi gerçekleştirilebilmektedir.

Kimler Göz Estetiği Ameliyatı Olabilir?

Göz estetiği ameliyatı (blefaroplasti ) 35-70 yaş aralığındaki kişilere uygulanmaktadır. Göz çevresi estetiğinde üst göz kapak ameliyatları genellikle 45 yaş ve üzeri , alt göz torbaları için de 50 yaş ve üzeri uygunluk göstermektedir. Ama doğuştan göz kapağında olan bir problem için yaşa bakılmaksızın tedavi gerçekleştirilir çünkü amaç estetik kaygılardan ziyade görme alanını genişletmek ve hastanın konforunu sağlamaktır.

Göz Estetiği Ameliyatı Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyat sırasında ve sonrasında oluşabilecek komplikasyonlardan kaçınmak için en az bir hafta – 10 gün öncesinden kanın pıhtılaşmasını engelleyebilecek aspirin, E vitamini, bazı ağrı kesiciler ya da bitkisel içerikli ürünlerin kullanımı kesilmelidir. 

Göz Estetiği Ameliyatları Nasıl Yapılır?

Hastaya durumuna uygun olarak genel ya da lokal anestezi uygulanır. Üst göz kapağında kat çizgisinden, alt göz kapağında kirpiklerin hemen altında kesiler açılarak ya da dışarıdan kesi yapılmadan alt kapağın iç yüzeyinden girilerek operasyona başlanır. Hastanın alt ve üst göz kapağındaki kas ve bağ dokusu onarılır, fazla yağ miktarı ve deri alınarak gerginlik sağlanır. Operasyon tamamlandıktan sonra iz belirgin olmayacak şekilde kapatılır. Hafif bir pansuman ile işlem tamamlanır. Hasta ameliyat sırasında acı ve ağrı hissetmez. Gerekirse gözaltı ve göz çevresinde de revizyonlar yapılabilir. Blefaroplasti operasyonu estetik cerrahi ameliyatları arasında görece kısa süren ameliyatlardan biridir. Hastanın özel durumuna, hekimin vaka tecrübesine ve uzmanlığına bağlı olmakla beraber, ortalamada 60 - 120 dakika arası bir sürede iki göz kapağında ameliyat tamamlanmaktadır.

Göz Estetiği Ameliyatı Sonrası Yaşam

Göz kapağı estetiği olan bir hastanın işe gidebilme ve sosyal aktivitelerine devam edebilme süresi ortalama 5-10 gün arası olmaktadır. Ameliyattan 2-3 gün sonra kitap / gazete okuma, televizyon seyretme gibi aktivitelere dönülebilir. Aşırı bir huzursuzluk hissedilmesi durumunda mutlaka operasyonu gerçekleştiren hekimi bilgilendirmek gerekmektedir. Hastanın ameliyat sonrası 2-3 hafta kadar bir süre boyunca güneş ışığına, kirli havaya, toza ve rüzgâra duyarlı olması durumu söz konusu olabilir. Bu sebeple doktorun önermesi durumunda göz damlası ve güneş gözlüğü kullanılabilmektedir. Ameliyattan 3-4 gün sonraki süreç boyunca eğilme, ağır kaldırma gibi hareketlerden uzak durulması tavsiye edilmektedir. Sıvı tutulmasına sebep olduğu için 2 hafta kadar alkol alınmaması gerekmektedir.Oluşturma Tarihi : 08.04.2022
Güncelleme Tarihi : 13.02.2023
Editör : Yeliz Yiğit
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x
İletişim Formu Covid-19 Önlemleri