Kök Hücre (Fibrocell)
Kök Hücre (Fibrocell)


Kök Hücre (Fibrocell) Tedavisi Nedir?

Kök hücre tedavisi, kişinin kendi deri dokusundan elde edilen fibroblastların laboratuar ortamında çoğaltılarak kişiye enjekte edilmesi yöntemidir. Fibroblastlar cildin sıkı, düzgün ve sağlıklı görünmesini sağlayan kollajen, elastik lifler ve hyaluronik asit gibi bağ dokusu elemanları yapımından sorumlu, yara iyileşmesi ve doku onarımında çok önemli rol oynayan hücrelerdir. Ciltte bulunan fibroblast hücre sayısı 25 yaşından sonra zamanla azalmaya başlar ve sonuç olarak üretilen kollajen, elastik lifler ve hyaluronik asit miktarı da azalır. Fibrocell tedavisiyle ciltte azalan bağ doku yerine konularak kırışıklar ve sarkmada azalma ve izlerde hafifleme hedeflenir.

Fibrocell Yöntemi Hangi Amaçlarla Kullanılır?

Fibrocell yöntemi,
-        Yüz, boyun ve göğüs bölgesinde kırışıklıkların azaltılması
-        Çene ve boyun bölgesinde gözlenen sarkmalar
-        Akne ve suçiçeği sonrası kalan çukur biçiminde izlerin doldurulması
-        Güneş hasarı ve sigara gibi çevresel etmenler nedeniyle canlılığını yitirmiş, mat ve gözenekli görüntünün tedavisi
-        Yanık ve cerrahi izlerinin tedavisi
-        Saçları güçlendirmek ve saç kalitesini artırmak amacıyla kullanılabilmektedir.

Kök hücre nasıl elde edilir?

Kulak arkası gibi güneş görmemiş bir deri alanından 3-4 cm’lik bir cilt, punch adı verilen alet aracılığıyla çıkarılır. Hastanın kanı alınır. Alınan cilt dokusu ve kan özel kaplarda ve steril olarak fibroblast kültürü yapan özel laboratuarlara yollanır. Fibroblastlar laboratuar ortamında çoğaltılır. İlk uygulama üretilen fibroblastlarla 4-6 hafta sonra gerçekleştirilir. İlk uygulama sonrası laboratuvarda üretim sürdürülür. Yeni elde edilen solüsyonlar ikinci ve üçüncü seanslarda kullanılırlar. Her uygulamada ortalama 20-40 milyon kadar fibroblast hücresi cilt içine verilir.

Fibrocell (kök hücre) nasıl uygulanır?

Kök hücre solüsyonu cilde mezoterapi yöntemindeki gibi küçük miktarlarda zerkedilir.  Tedavi genellikle 4 hafta arayla 3 seans uygulanır.

Fibrocell (kök hücre) tedavisinden sonra ne beklenmelidir?

Fibrocell tedavisi ile cilde zerkedilen fibroblastlar yeniden bağ doku oluşturarak hasar görmüş dokuyu tamir etmeye başlar. Etki diğer yöntemlere göre daha yavaş başlasa da 6-24 ay boyunca düzenli bir düzelme sağlar. Sonuç olarak kırışıklıkları ve sarkması azalmış, parlak canlı bir cilt ortaya çıkar. Elde edilen düzelme uzun sürelidir ve 4-5 yıl sonra bile sürdüğü gösterilmiştir. 


Fibrocell (kök hücre) kimlere uygulanabilir?

Fibroblast kültüründe hücre kalitesi önemlidir. Yaş ilerledikçe hücrelerin üretkenliği azalır. Bu yüzden fibroblast kültüründe en ideal yaş 30-50 yaş arasıdır. Fibroblast kültürü diğer cilt yenileme yöntemleri ile dönüşümlü uygulanarak etkinliği arttırılabilir.


Fibrocell (kök hücre) tedavisinin avantajları nelerdir?


Hastanın kendi hücrelerinden elde edildiği ve yabancı madde içermediği için alerji riski taşımaz. Onarıcı etkisi pek çok yönteme göre daha belirgindir. Dolgu ya da PRP gibi diğer yöntemlere göre daha uzun süre etkilidir (4-5 yıl kadar).

Fibrocell (kök hücre) tedavisinden sonra yan etki görülür mü?


Kök hücre kişinin kendisine ait hücreler olduğu için alerjik yan etkiler beklenmez. Kök hücre cilde minik iğnelerle verildiği için kısa süren küçük morluklar olabilir.
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x
İletişim Formu Covid-19 Önlemleri